Chcete si koupit Oskara? Pomůžeme vám si vybrat.

Náš nejmladší mobilní operátor již pomalu dospěl do stádia plnohodnotného konkurenceschopného operátora a stává se trnem v oku oběma zbývajícím konkurentům. Připravili jsme kompletní přehled Oskarových tarifů, cen volání a jejich srovnání.
Chcete si koupit Oskara? Pomůžeme vám si vybrat.
Náš nejmladší mobilní operátor již pomalu dospěl do stádia plnohodnotného konkurenceschopného operátora a stává se trnem v oku oběma zbývajícím konkurentům. Připravili jsme kompletní přehled Oskarových tarifů, cen volání a jejich srovnání.

Co dům dal

Oskarova nabídka je rozdělena v podstatě na tři druhy tarifů. Tím prvním z nich jsou tzv. výherní tarify, které mu výrazně dopomohly k získání licence na třetí mobilní telefonní síť v ČR – jsou to tarify Slyším Vás a Dohoda s Oskarem. Oskar sám je označuje jako tzv. doplňkové tarify. Druhou kategorii pak tvoří „běžné“ tarifní programy – tedy Volám Málo, Volám Často a Volám Stále. A konečně třetí kategorii tvoří Oskarta – Oskarova předplacená karta.

Oskarovy zvláštnosti

První, velice důležitou, zvláštností je účtování – to probíhá u běžných tarifů a Oskarty odlišně než u doplňkových tarifů a Oskarty bez limitu (viz. dále). U běžných tarifů a Oskarty se dočkáte způsobu účtování, kdy první minutu platíte celou a poté je vám již hovor účtován po vteřinách. Neprovolané volné minuty se u běžných tarifů převádějí do dalšího měsíce, kdy je buď provoláte nebo vám propadnou.

Druhá věc, která vás nepochybně příjemně překvapí je fakt, že neplatíte žádný aktivační poplatek a kromě tarifu Dohoda s Oskarem nemusíte podepisovat žádnou smlouvu o využívání Oskarových služeb na dobu určitou. U všech tarifních programů je nutné pouze složit tzv. volací zálohu ve výši 1000 Kč, která je vám po šesti měsících dobré platební morálky navrácena (tato záloha nemůže být zaměňována s aktivačním poplatkem, neboť na rozdíl od něj je vratná). Volací záloha také slouží k tomu, že v okamžiku, kdy provoláte volné minuty v daném tarifním programu, tak můžete telefonovat až do výše své volací zálohy. Po jejím provolání jsou vám odchozí hovory zablokovány do doby než volací zálohu navýšíte (k tomu lze nyní využít i bankomatů označených logem Oskara).

Další, ne příliš příjemnou zvláštností, jsou mezinárodní hovory a roaming. Pokud nevlastníte Oskartu a chcete volat do zahraničí, tak musíte složit tzv. zálohu na služby Volání do zahraničí a Oskar v zahraničí, která činí 5000 Kč (!). Tato záloha vám bude samozřejmě kdykoliv navrácena. Zaplatit ji můžete v prodejně Oskara, bankovním převodem nebo přímo z označených bankomatů.

Poslední, spíše marketingovou zvláštností, je absence tzv. dotovaných telefonů. Telefon za jednu korunu byste tedy hledali marně, nicméně ceny mobilních telefonů u Oskara jsou celkem přijatelné a fakt, že Oskar nenabízí dotované telefony je vyvážen faktem, že nemusíte platit žádný aktivační poplatek a u běžných tarifů se smluvně upisovat.

Předplacená karta Oskarta

Oskarova předplacená karta, aneb Oskarta, nabízí svým zákazníkům několik výhod i nevýhod. Výhodou je nepochybně získání Oskarty pouze za cenu kreditu (na rozdíl od Twistu nebo Go, kde platíte i za samotnou SIM kartu). Nevýhodou pak je např. způsob tarifikace hovorů a různá platnost dobíjecích kuponů (400 Kč – 6 měsíců, 800 Kč – 9 měsíců, 1500 Kč – 12 měsíců).

Oskarta, stejně jako běžné tarify, nerozlišuje dobu ve špičce a mimo špičku, takže svým uživatelům nabízí stejné ceny po celý den. Další, sympatickou vlastností, jsou tzv. bonusy. Pokud si totiž koupíte dobíjecí kupon v hodnotě 800 Kč, tak dostanete kredit v hodnotě 900 Kč, pokud si koupíte kupon za 1500 Kč, tak získáte kredit ve výši 1800 Kč. Do 30. června navíc při dobíjení přes bankomat získáte další bonus v podobě 50 Kč navýšení vašeho kreditu. (Ceny v následující tabulce zpětně přepočítávají ceny hovoru za 1 minutu po započítání bonusu).

Oskarta
Druh volání 400 Kč kupon 800 Kč kupon 1500 Kč kupon
Do sítě Oskar 3,15 Kč 2,80 Kč 2,63 Kč
Do ostatních sítí v ČR 6,30 Kč 5,60 Kč 5,25 Kč
Do hlasové schránky 2,63 Kč 2,34 Kč 2,20 Kč
WAP 2,63 Kč 2,34 Kč 2,20 Kč
Posílání SMS 2,10 Kč 1,87 Kč 1,75 Kč
Data a Fax 6,30 Kč 5,60 Kč 5,25 Kč

*ceny jsou uvedeny za 1 minutu hovoru a včetně DPH

Co Oskarta umožňuje:

 • Dobíjení přes Internet (když máte kupon)
 • Dobíjení pomocí bankomatu
 • CLIR – zamezení vaší identifikace (za jednorázový poplatek 420 Kč včetně DPH)
 • Přesměrování
 • Datové a faxové přenosy
 • „Levný“ příchozí roaming (16 Kč za minutu ve většině evropských zemí)
 • WAP
 • Volání do zahraničí přes Internet

Co Oskarta neumožňuje:

 • Odchozí roaming
 • Odchozí SMS ze zahraničí
 • Mobilní email

Oskarta bez limitu

Oskarta bez limitu je v podstatě běžná Oskarta, která však nabízí volání v síti Oskar za 10,50 Kč za hodinu (včetně DPH). Těchto Oskaret existuje pouze 30 tisíc a Oskar je prodával v květnu 2000 při uvedení Oskarty na trh.

Běžné tarify

Běžné tarify, jak jsem si dovolil je v článku nazvat, jsou tyto: Volám Málo, Volám Často a Volám Stále.

Běžné tarify mimo jiné umožňují:

 • Ceny za volání stejné po celý den
 • Převedení nevyužitých volných minut do dalšího měsíce (viz. výše)
 • Platbu faktur přímo z bankomatu
 • Aktivaci zdarma
 • CLIR – zamezení vaší identifikace (za jednorázový poplatek 420 Kč včetně DPH)
 • Přesměrování
 • Není nutné podepisovat žádné smlouvy
 • Datové a faxové přenosy
 • WAP
 • Volání do zahraničí přes Internet

Nevýhody běžných tarifů:

 • Záloha na mezinárodní hovory a roaming
 • Absence mobilního emailu

Zítra se podíváme na ceny za volání jednotlivých tarifních programů a začátkem příštího týdne na příkladech srovnáme volání ze všech Oskarových tarifů a Oskarty (vč. všech kuponových variant) na několika modelových situacích.

Diskuze (13) Další článek: Prodeje mobilů v roce 2000: známe přesná čísla

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Oskar

Určitě si přečtěte