Chcete ušetřit 6 tisíc na Xiaomi Mi 8? Dejte pozor, abyste se nespálili...

Vidíte dva telefony. Vypadají stejně, jmenují se stejně, údaje o velikosti pamětí jsou stejné, ale jeden stojí 9 000 Kč a druhý 14 990 Kč. Který si vyberete? Cenový odstup je velký, takže začnete pátrat po rozdílech. A najdete jich tolik, že tenhle článek bude vypadat jako zaplacená reklama oficiálních českých distributorů (ale není).

  • První nabízí čínský e-shop Light in the box (výše uvedená cena platí po zadání kódu LMI8BACK1281), druhý třeba Alza.
  • Na první budete čekat něco mezi třemi a šesti týdny, druhý můžete mít v ideálním případě ještě ve stejný den, obvykle druhý den včetně víkendů.
  • Na první teoreticky máte roční záruku, ale posílat porouchaný telefon do Číny prakticky nedává smysl. Druhý má glejt oficiálního dovozce a dvouletou záruku řízenou českými zákony.

Ještě v tomhle bodě si možná říkáte, že když vám nevadí počkat a věříte spolehlivosti mobilů Xiaomi, tak těch ušetřených 6 tisíc pořád stojí za to. Ale v tomto konkrétním případě je tu ještě jeden problém – čínská verze telefonu nepodporuje LTE 800 MHz a problém je o to větší, že Light in the box podporu této pro Česko zásadní frekvence uvádí (ve specifikacích jako 4G FDD-B20).

Takový telefon je použitelný spíše jen pro uživatele bez datového tarifu, kteří se připojují hlavně přes Wi-Fi. Mimo města (tam se pro LTE používají vyšší frekvence) zůstanete odkázaní na 3G sítě, které u nás příliš nepotkáte, a na 2G sítě, které jsou žalostně pomalé.

Zájemci znalí problematiky vědí, že u Xiaomi je v názvu telefonu třeba hledat výraz Global Version. Ten tady nenajdete, ale je tu Global ROM a někdo se možná nechá zmást. Znamená to, že telefon má Android s Češtinou a Google Play, ale tu správnou LTE frekvenci nedostanete.

Znovu se tedy potvrzuje, že slovo čínského dovozce je třeba brát s rezervou. A to tu mluvíme o Xiaomi, které patří k elitě mezi čínskými výrobci, expanduje do Evropy a snaží se o jistou úroveň produktů, služeb a poskytovaných informací. U značek se slabším jménem bude tato informovanost jen horší...

Mi 8 jsme vyzkoušeli krátce po jeho příchodu na český trh:

Diskuze (37) Další článek: iPhony stojí v každé zemi jinak. Jak si vede Česko a kde jsou nejlevnější?

Témata článku: Xiaomi, Android, LTE, Čína, Tipy a triky, Frekvence, Záruka, Xiaomi Mi 8, Datový tarif, Stejný den, Český trh, Porouchaný telefon, Global Rom, #Xiaomi, Děj, Druhý den, Vysoká frekvence, Roční záruka, Evropa, Česká republika, Oficiální dovozce, Verze telefonu, Uvedená cena, Dvouletá záruka, Ideální případ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21