Chcete ušetřit 6 tisíc na Xiaomi Mi 8? Dejte pozor, abyste se nespálili...

Vidíte dva telefony. Vypadají stejně, jmenují se stejně, údaje o velikosti pamětí jsou stejné, ale jeden stojí 9 000 Kč a druhý 14 990 Kč. Který si vyberete? Cenový odstup je velký, takže začnete pátrat po rozdílech. A najdete jich tolik, že tenhle článek bude vypadat jako zaplacená reklama oficiálních českých distributorů (ale není).

  • První nabízí čínský e-shop Light in the box (výše uvedená cena platí po zadání kódu LMI8BACK1281), druhý třeba Alza.
  • Na první budete čekat něco mezi třemi a šesti týdny, druhý můžete mít v ideálním případě ještě ve stejný den, obvykle druhý den včetně víkendů.
  • Na první teoreticky máte roční záruku, ale posílat porouchaný telefon do Číny prakticky nedává smysl. Druhý má glejt oficiálního dovozce a dvouletou záruku řízenou českými zákony.

Ještě v tomhle bodě si možná říkáte, že když vám nevadí počkat a věříte spolehlivosti mobilů Xiaomi, tak těch ušetřených 6 tisíc pořád stojí za to. Ale v tomto konkrétním případě je tu ještě jeden problém – čínská verze telefonu nepodporuje LTE 800 MHz a problém je o to větší, že Light in the box podporu této pro Česko zásadní frekvence uvádí (ve specifikacích jako 4G FDD-B20).

Takový telefon je použitelný spíše jen pro uživatele bez datového tarifu, kteří se připojují hlavně přes Wi-Fi. Mimo města (tam se pro LTE používají vyšší frekvence) zůstanete odkázaní na 3G sítě, které u nás příliš nepotkáte, a na 2G sítě, které jsou žalostně pomalé.

Zájemci znalí problematiky vědí, že u Xiaomi je v názvu telefonu třeba hledat výraz Global Version. Ten tady nenajdete, ale je tu Global ROM a někdo se možná nechá zmást. Znamená to, že telefon má Android s Češtinou a Google Play, ale tu správnou LTE frekvenci nedostanete.

Znovu se tedy potvrzuje, že slovo čínského dovozce je třeba brát s rezervou. A to tu mluvíme o Xiaomi, které patří k elitě mezi čínskými výrobci, expanduje do Evropy a snaží se o jistou úroveň produktů, služeb a poskytovaných informací. U značek se slabším jménem bude tato informovanost jen horší...

Mi 8 jsme vyzkoušeli krátce po jeho příchodu na český trh:

Diskuze (37) Další článek: iPhony stojí v každé zemi jinak. Jak si vede Česko a kde jsou nejlevnější?

Témata článku: Xiaomi, Android, LTE, Čína, Tipy a triky, Frekvence, Záruka, Xiaomi Mi 8, Druhý den, Evropa, Porouchaný telefon, Global Version, Uvedená cena, Čínský e-shop, Česká republika, Telefon, Datový tarif, Global Rom, Ideální případ, Roční záruka, Český trh, Dovozce, Čínský výrobce, Dvouletá záruka, Vysoká frekvence


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33