Chcete vědět, jaké jsou nové mobily Nokia?

Nokia nedávno uvedla nové mobilní telefony. Na několik otázek nám v této souvislosti odpověděl manažer mobilů Nokia, Petr Hošek. Chcete vědět, pro jaké zákazníky jsou tyto mobily určeny, jak se liší od současných modelů a kolik budou stát?
Chcete vědět, jaké jsou nové mobily Nokia?

Jak byste stručně charakterizoval nové mobilní telefony Nokie, 5210, 6510 a 7650 a na jaké zákazníky jsou primárně zaměřeny?

Klepněte pro větší obrázek V první řadě jsme rozšířili portfolio našich mobilů, které máme v nabídce. To souvisí se stále se zvyšující penetrací mobilů ve všech zemích, která sebou přináší větší nároky na různorodost nabídky mobilních telefonů. Všechny nové Nokie přináší zajímavé novinky a oslovují nové skupiny zákazníků.

Nokia 5210 není typickým outdoorovým telefonem jako Nokia 6250, ale je to mobil pro mladé lidi s aktivním způsobem života, kteří vyžadují od mobilu o něco větší odolnost, než je v této kategorii běžné. Nokia 5210 je odolná proti poškrábání, občasnému pádu nebo ušpinění (dá se dobře očistit i vodou). Uživatel si jednoduše na mobil nemusí dávat takový pozor jako na mobil běžný. Funkce 5210 jsou přizpůsobeny životu mimo kancelář nebo domov, ať už to jsou stopky, celá řada ikonek v kalendáři pro plánování sportovních tréninků nebo teploměr. Mobil je také vybaven velkou pamětí na čísla, textové zprávy nebo upomínky, což v této nižší kategorii nebývá zvykem.

Tip: Podrobnější informace o Nokii 5210 najdete v naší databázi.

Nokia 6510 je příkladem toho, že jsme se snažili v klasickém manažerském segmentu nabídnout alternativní model, abychom neměli jenom technické mobily podřízené ergonomii používání a s maximální nabídkou funkcí. Chtěli jsme těmto zákazníkům nabídnout mobil, který bude funkčně velmi podobný tomu, co nabízí Nokia 6310, jen v menším a lehčím provedení. Samozřejmě ergonomie používání malého mobilu není na takové výši, jako u mobilu většího. Nokia 6510 je tedy klasický manažerský mobil jako model 6310, ovšem zároveň také stylový. Za to platí např. absencí Bluetooth, datového konektoru a nižší uživatelskou ergonomií. Stejně jako 6310 bude mít i 6510 také mobilní peněženku (pozn. red.: o ní jsme psali nedávno). Tím se zase posouváme o něco blíže k mobilnímu nakupování a obchodování. Všechny transakce jsou samozřejmě zabezpečeny, což by mělo přesvědčit uživatele k častějšímu používání této novinky.

Tip: Podrobnější informace o Nokii 6510 najdete v naší databázi.

Klepněte pro větší obrázek

Dostáváme se k poslední novince, Nokii 7650, která se svým vzhledem nejvíce blíží mobilům třetí generace. Tento telefon je zvláštní ve všech aspektech. Tou největší zvláštností je bezesporu kombinace mobilního telefonu a digitálního fotoaparátu - blesk samozřejmě chybí - a možnost posílání MMS, tedy multimediálních textových zpráv (pozn. red.: viz náš starší článek). Uživatelé si budou moci z Nokie 7650 posílat obrázky doplněné o text případně animace či zvuky. Kromě toho mobil podporuje také všechny ostatní, dnes už běžné technologie jako GPRS, HSCSD, Bluetooth apod. Nokia 7650 je mobil kombinovaný s kapesním počítačem založeným na operačním systému Symbian, stejně jako Nokia 9210. Na poměrně velkém barevném displeji zobrazí 4096 barev stejně jako Nokia 9210. Nokia 7650 je mobil, na který se skutečně těším.

Má Nokia 7650 datový konektor stejný jako Nokia 6210 nebo 6310? Budou tyto konektory kompatibilní?

Nokia 7650 nemá datový konektor. Je to zařízení, které podporuje Bluetooth a to bude hlavním komunikačním rozhraním mobilu s okolím. S nějakými kabely se u 7650 prostě nesetkáte.

Tip: Podrobnější informace o Nokii 7650 najdete v naší databázi.

Zdá se nám, že Nokia 6510 je až příliš podobná modelu 8310 a že jde jen o jinou barevnou kombinaci téhož mobilu. Podle našich zpráv bude navíc model 6510 stát více než 8310, což neodpovídá současné politice Nokie prodávat stylové mobily dráže než ty manažerské. Chápeme to správně?

Do určité míry máte pravdu. Nokia 8310 je skutečně bláznivější mobil vzhledem k použitým barvám, ale jak jsem už říkal, 6510 je menší alternativou modelu 6310, čili telefon, který je technologicky na výši. Tím, čím se zásadně liší od 8310, je rozlišení displeje, které je stejné jako u modelu 6310, čili 96 x 64 bodů. Mobil má dále podrobnější náhled na události v kalendáři, nechybí měsíční přehledy, větší paměť, mobilní peněženka apod. Funkcí a parametrů, ve kterých se tyto mobily liší, je podstatně více než jen barva; skutečné rozdíly nejsou totiž patrné na první pohled. Rozdíl je také v barvě podsvícení displeje, 8310 svítí bíle, zatímco 6510 zelenomodře.

Klepněte pro větší obrázek

Bude pro Nokii 6510 dostupná těžká sada handsfree do auta?

Pro telefony bez datového konektoru v současnosti nabízíme plug and play sadu s držákem. Pro modely 8310 a 6510 se ale objeví i klasická těžká sada handsfree, podobná, jaká již dnes existuje pro telefony Nokia 33xx.

Kdy se tyto mobily začnou prodávat a jaká bude jejich zaváděcí cena?

Nokia 5210 a 6510 se objeví v prvním čtvrtletí příštího roku, přičemž cena 6510 bude okolo 450 euro (něco přes 15 tisíc korun), cena 5210 bude za cenu 220 euro (necelých osm tisíc). Nokia 7650 pak bude na trhu v první polovině příštího roku a cena bude okolo 550 euro, tedy necelých 20 tisíc korun.

Proč Nokia dělí svoje mobily na modely určené pro Asii a na modely pro Evropu? Proč si např. v Evropě nemůžeme koupit Nokii 8250 nebo 8855?

Nokia se snaží dělat telefony, které vyhovují požadavkům uživatelům v tom daném regionu. Pokud se budeme bavit o Asii, najdeme zde určité kulturní odlišnosti oproti kultuře v Evropě, což se promítá do zpracování mobilu, např. jakou barvu bude mít podsvícení displeje nebo jak bude mobil vypadat; většinou jsou ale dostupné modely funkčně stejné nebo podobné. Pokud se vám podaří koupit v Evropě mobil určený pro Asii, jde o individuální dovozy, které ale Nokia oficiálně nepodporuje.

 

Diskuze (28) Další článek: Nokia: uděláme, co vám na očích uvidíme

Témata článku: Nokia, Nokia 5210, Nokia 6210 Navigator, Nokia 6250, Nokia 6310, Nokia 6510, Nokia 7650, Nokia 8310, Mobil, Kompatibilní konektor, Kulturní odlišnost, Mobilní peněženka


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39