Chcete vlastní značku smartphonů? Tady je návod

  • Chcete vlastní značku a portfolio chytrých telefonů?
  • Je to až neuvěřitelně jednoduché a levné!
  • Ale největší výzva už dávno vězí jinde.
Chcete vlastní značku smartphonů? Tady je návod

Bloomberg zveřejnil zajímavý příběh o tom, jak je dnes jednoduché stát se „výrobcem smartphonů“ a uvidíte, že uvozovky jsou na místě. Dnes už není potřeba najímat technologické experty, investovat do vybavení a dlouhé měsíce čekat na výsledky vývoje.

Příběh se odehrává v čínském Shenzenu, což je největší světová výrobna mobilních telefonů. Sídlí zde i firma Shenzhen Zuoer Technology Co., do které stačí zajít a už za pouhých tisíc dolarů pořídíte první model své nové značky chytrých telefonů. Propukli jste v nadšení? Vězte, že tady boj teprve začíná – váš telefon nebude nijak výjimečný a na vás bude jej prodat v konkurenci více než tisíce značek na celém světě. Mnohé z nich ke svým smartphonům přišly podobně, v nemálo případech jen nalepily svou značku na produkt vypadnuvší z bezejmenné továrny ve stejné oblasti na jihovýchodě Číny.

Klepněte pro větší obrázek
Je to takové smartphonové lego. (obr.: Bloomberg Business)

Zuoer je výjimečný tím, že je schopný vyrobit i velmi malou sérii čítající 50 kusů, což je pro začínající značky důležité. Klíčová je také rychlost, první dodávka může být hotová už šest týdnů po úvodní schůzce. Zuoer vlastně nabízí skládačku – katalogové komponenty, které se dají skládat do libovolných kombinací. Nejlevnější smartphone je možné vyrobit už za 20 dolarů (asi 500 korun), když chcete lepší komponenty a vlastní design, logicky budete připlácet. O software se nemusíte bát, Android je pro těch několik kombinací klíčových komponent dostatečně odladěný.

Ani byznys zmíněného Zuoeru není výjimečný, Bloomberg ve svém článku zmiňuje další firmy s podobnou nabídkou: Shenzhen Oysin Digital Technology Co., Oteda Industrial Co., UTOP Communication Technology Ltd. a existují další. Dokonce je jich tolik a nabídka tak podobná, že si konkurují cenou a tlačí ji dolů.

Myslíte, že je to jen výsada malých a začínajících? Přečtěte si, jak dělá byznys Xiaomi. Samozřejmě ve větším a profesionálně, přesto v mnohém podobně:

Komu ujel vlak

Tento příběh dává nahlédnout do pozadí celého přerodu, který byznys s mobilními telefony prodělal za poslední necelou dekádu. Na jedné straně jsou producenti čipsetů MediaTek, Qualcomm a další, kteří výrobci mobilů dodají hotovou základní desku a tím za něj udělají značnou část vývoje. Odpadají také licenční a patentové tahanice.

Když to zjednoduším, stačí zapojit displej, foťák, pár dalších drobností a hardware je hotový. Stejnou službu po softwarové stránce udělá Android. Výše zmíněná firma UTOP pro Bloomberg řekla, že je schopná vyrábět sto tisíc mobilů měsíčně v mnoha modifikacích, přitom má pouhé dva softwarové inženýry. Pak už se to jen zabalí do (aspoň trochu) originálního kabátku a může se na trh.

Vidíte ten rozdíl oproti velikánům minulé éry? Nokia, BlackBerry a další začínali u základního „křemíku“, postupovali vrstvu po vrstvě, vyvíjeli, vymýšleli, ladili, vyráběli. Ve hře byly stovky expertů, stálo to stamilióny a jeden model vznikal déle než rok. Ve své době dělali něco unikátního, ale ta doba skončila. Dnešek je rychlý, standardizovaný, levný a často velmi nudný.

Dnes se bojuje jinde

Jestliže všichni mají velmi podobný produkt, investice a souboj o zákazníka se přesouvá do oblasti designu, marketingu, PR a služeb. Ale i tam začíná být pořádně zahuštěno. Proto se vrátím ještě jednou na začátek dnešního příběhu. Ano, můžete mít vlastní značku smartphonů. Ale chcete ji doopravdy? Zvládáte marketing, PR a umíte nabídnout zajímavé služby? Umíte se odlišit?

 

Ideální příležitost pro silné značky z jiných odvětví. Co kdyby výrobce buldozerů prodával odolné mobily? Ach ano, takový případ tu už máme. Cat(erpillar).

 

A jestli ano, dokážete po tom všem na svém novém smartphonovém byznysu i vydělat? Nedávno vyšlo najevo, že Apple a Samsung berou více než 100 % zisku celého byznysu se smartphony. To znamená, že většina ostatních prodělává…

A software? S tím čistým Androidem nakonec nebude tak zle:

Diskuze (52) Další článek: Samsung začíná vydávat záplaty na bezpečnostní chybu BlueBorne

Témata článku: Android, Smartphony, Technologie, Hospodaření a finance, MediaTek, Qualcomm, Čína, Chytrý telefon, Návody, Byznys, Investice, Lego, Dlouhý měsíc, Hotová, Největší výzva, Telefon, Nejlevnější smartphone, První dodávka, Zajímavá služba, Návod, Dodávka, Čistý Android, Celý svět, Dolar, První model


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82