Chladně přijatý Palm Foleo se trhu nedočká

Plnohodnotný web a e-mail na cestách. Bez čekání, se skvělou výdrží a v elegantním balení. To vše bohužel nedostaneme.

Třetí produktová větev Palmu zakrněla dříve, než mohla snést první plod. Palm před několika dny oznámil ukončení vývoje a neuvedení na trh prakticky dokončeného produktu Foleo. Ten svým určením stojí (stál by) na hranici mezi smartphonem a subnotebookem. Zařazení do kategorie UMPC by však nebylo přesné. Více o tomto zajímavém produktu naleznete v tomto článku napsaném v době představení Folea. Sdělení o ukončení vývoje přišlo z pera samotného CEO Palmu – Eda Colligana na firemním blogu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Colligan mimo jiné píše o tom, že ve stádiu, v jakém se Foleo nachází – těsně před uvedením na trh, bylo rozhodnutí o zrušení velmi těžké. Přesto je přesvědčen o velkém potenciálu této nově vznikající platformy a ujišťuje, že se nejedná o úplné zrušení projektu, jen jeho dočasné zmrazení. To je deklarováno tvrzením o plánování druhé řady Folea II, který již bude postaven na nové platformě. Totiž namísto Folea bude Palm soustředit síly na uvedení nového Palmovského operačního systému s taktéž linuxovými základy pro veleúspěšné smartphony Treo. Ty jsou také nejvíce prosperující větví Palmu a představují hlavní zdroj příjmu.

Jelikož Foleo bylo v posledních fázích před komerční distribucí, celkové ztráty na tomto projektu odhadl Colligan na 10 miliónů dolarů. I přesto se podle jeho slov vyplatí v takovéto pokročilé fázi přestat, neboť náklady na udržování dvou rozdílných softwarových platforem by byly mnohem větší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavou otázkou ovšem zůstává, proč si to lidé od Palmu uvědomili až nyní. Může za tím stát jak vlažné, nijak nadšené přijetí nového produktu, tak i otevřený dopis redaktorů serveru Engadget, v němž nabádají ke koncentraci síly na hlavního tahouna Palmu – smartphony Treo. Podle dopisu je vynakládání finančních prostředků na Foleo pouhým plýtváním, které svým zaměřením stojí tak trochu mimo původní orientaci společnosti jako takové. Na tento dopis na svém blogu reagoval i Ed Colligan, poděkoval za zájem o společnost a mnohým z bodů kritiky dal za pravdu.

Věřme, že uvedené rozhodnutí povede především ke konsolidaci sil pro uvedení smartphonů s novým operačním systémem a dalších neplánovaných rušení se už nedočkáme.

Diskuze (23) Další článek: Garmin zlevnil nejlepší turistické navigátory

Témata článku: Palm, První plod, Chlad, Trh


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 116

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

Xiaomi Mi A1: bez MIUI na věčné časy [recenze]

Xiaomi Mi A1: bez MIUI na věčné časy [recenze]

** Čistý Android není pro každého ** Na svou třídu bohatá porce výkonu ** Na fotkách a výdrži by to chtělo ještě zapracovat

Martin Herodek | 23