Chráníte své baterie před mrazem? Z kapacity ukousne víc než letní vedro

Chrudimský BatteryShop.cz poslal další zajímavou tiskovou zprávu věnovanou bateriím. V plném znění ji najdete na druhém listu tohoto článku, zaměřuje se na vliv chladu na životnost článků a primárně jde o zahradní techniku, nářadí a elektrokola.

Stejná technologie je i v mobilních telefonech, ale vzhledem k tomu, že je většinou nosíme po kapsách, tak jim dlouhodobé vystavení mrazu povětšinou nehrozí. Větší riziko představuje náhlý přechod z mrazu do tepla a následná kondenzace vlhkosti uvnitř elektroniky. Jak se bránit popisuje tento článek:

Ale zpět k tiskové zprávě. Doprovází ji zajímavý graf, který názorně ukazuje, jaký vliv mají extrémní teploty na životnost Li-Ion baterií. Když oproti ideálním 15 až 20°C přidáte dalších 40°C, klesne kapacita o nějakých 9 %. Zato když teplotu o 40°C snížíte, kapacita padá o 40 %.

Nízké teploty mohou vést k jejich rychlému vybytí, celkovému poklesu kapacity, ale i úplnému zničení. Pokud je baterie vystavena chladu jen dočasně, pak není defekt trvalý. Při zahřátí na pokojovou teplotu bude pracovat opět tak, jak jsme zvyklí. Pokud ale baterii necháme vystavenou nízkým teplotám dlouhodobě, může být její poškození nevratné.

Podle grafu to tak nevypadá, ale vysoké teploty mohou  akumulátor poškodit ještě víc než chlad. „Přístroje na baterie držte v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla, jako jsou radiátory a krby. Zvláště nebezpečné jsou snahy o rychlé zahřátí akumulátoru z nízkých teplot, například pomocí fénu či trouby. V takovém případě může dojít k přehřátí a explozi baterie,“ varuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Přitom dostat mobil do nebezpečně vysoké teploty není až takový problém – stačí jej v létě použít jako navigaci za čelním oknem auta. Typicky se současně i nabíjí, což dále zvyšuje teplotu a riziko.

Zkrátka bateriím je nejlépe při pokojových teplotách. Snažte se od nich co nejméně vzdalovat.

Jak zacházet s vodotěsným mobilem:

Diskuze (12) Další článek: Abyste to neměli daleko. Tahle aplikace vám najde práci za rohem

Témata článku: Technologie, Bezpečnost, USA, Baterie, Evropská unie, Akumulátor, Extrémní teplota, Velký přístroj, Koruna, Nízký tep, Heureka, Čelní okno, Přístroj, Současný mobil, Tisková zpráva, Chlad, Oficiální dovozce, Plné znění, Mobilní přístroj, Li-ion baterie, Stejná technologie, Česká republika, Vybitá baterie, Internetový obchod, Široký sortiment


Určitě si přečtěte

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14