Chvilka ticha za Apple Newtona

Firma Apple ohlásila ukončení dalšího vývoje svého produktu Newton Message Pad, historicky prvního...
Firma Apple ohlásila ukončení dalšího vývoje svého produktu Newton Message Pad, historicky prvního "personálního digitálního asistenta" (PDA) na světě, současně také dalšího podobného produktu eMate3000. Paradoxně v době, kdy je o tyto zařízení stále větší zájem (viz například neuvěřitelný prodej obdobně koncipovaného stroje PalmPilot od 3Com, pokračující úspěch Psionu či strojů od Casia a HP), je ukončen vývoj legendy tohoto žánru. Apple zřejmě velmi brzy zruší i jejich výrobu, protože Steve Jobs tvrdí, že firma "vyprodává současné zásoby" těchto produktů.

Důvodů pro toto ohlášení je několik. Jednak se ví, že Newton, ač svého času jeden z nejslavnějších počítačů na planetě, nikdy nevydělal firmě ani dolar – investice do jeho vývoje a marketingu se nezaplatily. Druhým důvodem je to, že firma Apple postupovala ve vývoji Newtona i eMate pomalu a špatně – zejména Newton je dnes v porovnání s konkurencí zastaralý, a dnes nemá dostatek financí a ani zřejmě lidských zdrojů na to, aby ztracené dohnala. Zajímavé však je, že Apple divizi vyrábějící Newtona neprodala, jak se původně počítalo – je ale možné, že ji nikdo příliš nechtěl. Podle slov Jobse firma nechce tento segment trhu opustit nadobro, ale až dokončí svůj nový operační systém Rhapsody, zase tuto oblast obnoví a bude dodávat malé mobilní počítače zase v roce 1999. Nezdá se však, že by firma, jejíž podíl na světovém trhu klesl během dvou let z deseti procent na 2.6 % (!), mohla odpovědně činit takovéto předpovědi.

Témata článku: Apple, Software pro mobily, Software pro PC

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15