Chytré mapy do dlaně

Máte dobré Pocket PC ale špatný orientační smysl? Programy Routeplanner a Citymaps, které jsme testovali v českých podmínkách, vás jistě zaujmou.
Jestliže jste stejně ješitní jako já a raději byste bloudili dvě hodiny po Praze, než byste měli vytáhnout a rozpakovat za pomoci celé rodiny ohromnou turistickou mapu uprostřed Václavského náměstí, je ten pravý čas sáhnout po elegantním řešení: elektronické mapě v kapesním počítači. Přesvědčili jsme se, že jedny z nejlepších nabízí společnost TomTom. Na následujících řádcích se pokusím svou předchozí větu obhájit. Podíváme se podrobněji na dva programy: Routeplanner a Citymaps.

Kudy tudy cestička...

Jistě jste už někdy viděli elektronické mapy pro stolní počítače. Taková mapa je sice velmi podrobná a propracovaná, má však jednu podstatnou nevýhodu: nevezmete si ji na cesty. Co si však s sebou na cesty vzít můžete, je elektronická mapa v kapesním počítači. Tvorbou elektronických map pro kapesní počítače se zabývá několik společností, ale málo která může nabídnout programy a hlavně mapy takové kvality, jako společnost TomTom. Routeplanner pomáhá s hledáním té nejvýhodnější trasy na neznámých místech a s programem Citymaps se neztratíte při prohlídce nového města. Oba programy lze používat dvojím způsobem:
  • pasivně, bez GPS (Global position system) – zobrazené trasy porovnáváte se skutečností, v tomto případě se nevyhnete nepřesnostem.
  • aktivně, s GPS – připojením modulu GPS vznikne plnohodnotný navigační systém, může být náhradou za drahý navigační systém v automobilu. Na mapě se zobrazuje šipka s vaší aktuální polohou, navigace je tedy jednodušší.
Podpora GPS obou programů je velmi důležitá a posouvá užitou hodnotu mnohem výš. Na následujících řádcích se podrobně podíváme na oba programy. Nejdříve se mrkneme na Routeplanner, který je trochu složitější. Jelikož jsou oba programy velmi podobné, u Citymaps se nebudu opakovat a zmíním jen podstatné rozdíly.

Routeplanner – z místa A do místa B

Instalace Routeplanneru probíhá v několika krocích. Prvním je instalace samotného programu, tím druhým instalace map. Nyní se dostáváme k hlavní výhodě programu Routeplanner. Na CD totiž naleznete kompletní mapy jednotlivých států západní, jižní i severní Evropy, východní Evropa je zastoupena jednou celkovou mapou. Samozřejmě nechybí podrobná mapa České republiky a myslím, že spojení se Slovenskem není na škodu. Tvůrci programu navíc každou mapu nabízí ve třech velikostech v závislosti na podrobnosti mapy. Na následujících obrázcích vidíte srovnání. Vlevo je centrum Brna na mapě s nejmenšími detaily (mapa má cca 600kB) a vpravo totéž místo, ovšem na mapě největší (velikost 2,6MB). Obě mapy jsou maximálně přiblížené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na nejpodrobnější mapě naleznete i jednotlivé ulice těch nejmenších vesnic.

Jak vidíte, rozdíly jsou opravdu velké a možná si říkáte, že jsou nejméně podrobné mapy vlastně zbytečné. Máte pravdu v případě, že chcete cestovat do horské vesničky v naší republice. Jestliže však cestujete přes více států, vystačíte si s nejméně podrobnými mapami u těch států, kterými pouze projíždíte. Nejvíce podrobnou mapu využijete u cílového státu.

Ovládání programu je velmi jednoduché a uživatelský přívětivé. Podél pravé strany je grafický posuvník, který slouží k přiblížení/oddálení mapy. Při změně přiblížení se dynamicky mění i grafické měřítko v horním pruhu, okamžitě si tedy můžete odhadnou vzdálenosti.

Praktickou funkcí je vyhledání daného místa. Vyhledávání se nalézá pod ikonkou lupy a papíru ve spodním pruhu. Ve výčtu jsou všechna umístění, do boxíků v horní části zadávejte název hledaného místa, mapa na pravé polovině ukazuje přibližné umístění. Pozor! Všechna pojmenování na mapě jsou bez háčků a čárek, Radějov je tedy Radejov, Přerov Prerov a tak dále. Tento fakt však použitelnost programu nijak výrazně neomezuje.

Klepněte pro větší obrázek

Plánování cesty

Hlavním úkolem Routeplanneru je poradit vám, kudy tudy z místa A do místa B. Pro ukázku pojedeme z Radějova do Olomouce. Okno s vyhledáním cesty se nalézá pod ikonou s písmeny AB v dolním pruhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do prvního boxíku zadáte místo odjezdu a do druhého místo příjezdu. Další boxíky slouží pro zadání míst, přes která chcete jet. I zde platí, že jsou všechna pojmenování bez háčků a čárek. Můžete si vybrat mezi cestou nejrychlejší (Quickest) nebo nejkratší (Shortest). V první volbě vám Routeplanner nabídne cestu po větších a rychlejších komunikacích, v případě druhém vás potahá i po těch nejmenších vesnických steskách. Po stisku OK program vyhledá trasu a zobrazí vzdálenost a dobu cesty, která je mimochodem podivuhodně přesná. Program pak zvýrazní šedou čarou trasu na mapě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Grafické zobrazení cesty (obrázek vlevo) doplňuje i psaná podoba (obrázek vpravo). Obrazovku kapesního počítače můžete také rozpůlit a najednou sledovat grafickou i psanou podobu. Jestliže klepnete na určitý úsek cesty ve výpisu, zobrazí mapa grafickou podobu tohoto úseku.

Pokud vám v trase z místa A do místa B leží nějaké místo, kterému byste se raději vyhnuli (třeba centrum města), můžete toto místo označit modrým polem. Routeplanner se tomuto místu při plánování cesty vyhne.

Vrstvy

Routeplanner podporuje i uživatelské vrstvy. Pro lepší pochopení uvedu příklad: Mapy neobsahují informace například o hradech, koupalištích či benzinových pumpách. Tato místa však můžete do mapy zaznačit pomocí vlastnoručně nakreslené ikonky. Ke každému místu můžete připojit poznámku, dokument či dokonce obrázek. Při cestě si pak otevřete vrstvu s benzinovými pumpami a ihned vidíte, jak daleko pošlapete s kanystrem po svých :-).

Citymaps

Citymaps neobsahuje mapy států, ale podrobné mapy jednotlivých měst. V databázi na CD je dle výrobce zhruba sto tisíc (!) měst států západní Evropy, Česká republika bohužel zatím chybí. Instalace programu probíhá opět ve dvou krocích, a to instalaci samotného programu a posléze instalaci map.

Vzhled programu je téměř totožný s programem Routeplanner a i ovládání je shodné. Opět nechybí posuvník pro přiblížení mapy a na něm závislý grafický ukazatel vzdálenosti. I Citymaps umí vyhledávat nejbližší cestu na území daného města. Jestliže jste pěší turista, zatržením daného pole ve vyhledávacích parametrech se trasa podstatně změní. Citymaps tedy může dobře posloužit i jako turistická mapa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všimněte si pravého obrázku, kde je zobrazena textová podoba cesty. Každý úsek je podrobně popsán včetně vzdálenosti a doby chůze. Uživatelské vrstvy jsou zde nahrazeny oblíbenými místy. Ta můžete zadávat na jakékoli místo mapy, nechybí přiřazení jména a podrobného popisu. Dvacet položek je však žalostně málo, vezmeme-li v potaz, že mapy nejsou příliš podrobné a neobsahují spoustu významných míst.

V programu Citymaps se možnost zadání oblasti, které se chcete vyhnout, hodí mnohem víc, než v programu Routeplanner. Jestliže víte, kde jsou časté zácpy, nebo kde je uzávěrka, označíte tato místa a program se jim při plánování vyhne.

Cestujeme bez map!

Elektronické mapy Routeplanner a Citymaps jsou bezesporu velkými pomocníky. Jestliže své PDA obohatíte o modul GPS, získáte plnohodnotný navigační systém do ruky i do auta. Oba programy stojí shodně 59,95 Euro, což není dle mého názoru mnoho. Stejné ceny platí i pro verze pro Epoc a Palm. Bližší informace o všech produktech naleznete na stránce společnosti TomTom.
Váš názor Další článek: Z pevné sítě budeme telefonovat levněji

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Textová podoba


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21