Chytré telefony: iPhone vládne všem

Přišel, viděl, zvítězil. Ano, tak by se dal shrnout raketový nástup Apple iPhonu na trh telefonů s operačním systémem.

Již během události Apple Macworld Expo jsme mohli nahlédnout na rozložení smartphonů na trhu. Část prezentace výkonného ředitele Applu Steva Jobse se zaměřila právě na tuto oblast, kde citoval především údaje týkající se iPhonu. Pojďme se ale zaměřit na zprávu Canalys a zhodnotit stav chytrých telefonů na trhu obšírněji. Zaměříme se hlavně na severoamerický trh, ale některé údaje budou brány v globálním měřítku. 

Jeden iPhone vládne všem

Ne tak úplně, ale k dominanci na severoamerickém trhu má našlápnuto výborně. Již víme z Macworldu, že Apple iPhone se za krátkou dobu 90 dní od uvedení na trhu USA dostal v prodejnosti na druhou příčku s podílem 19,5 %. První pozici obsadil RIM s především v business sektoru oblíbenými komunikátory Blackberry zaujímající 39 % trhu. Na třetím místě se drží Palm se stále oblíbenou řadou smartphonů Treo (9,8 %), Motorola ztrácí, ale čtvrtou příčku jí nelze upřít (7,4 %) a páté místo patří Nokii s podílem 3,1 %. Za 90 dní tak se tak iPhone vyrovnal všem dalším třem dohromady a překonal všechny Windows Mobile, PalmOS, Symbianem či linuxem vybavená zařízení. Přitom se neprodává ve všech státech unie – AT&T, vyvolený operátor pro prodej iPhonu v USA, nepokrývá Vermont, Severní a Jižní Dakotu ani Aljašku. Taktéž v Kanadě nebo Mexiku byste iPhone zakoupili (legálně) jen horko těžko. 

Server RoughlyDrafted si dal tu práci a zanalyzoval výsledky zprávy Canalys. Z ní vyplynuly velmi zajimavé trendy. Především k lítosti mnoha příznivců Palmu nám tato značka umírá, dobře se na trhu drží jen v Severní Americe, avšak i zde lze pozorovat rapidní pokles. Doufejme, že s příchodem nového operačního systému se Palm ještě dokáže vzchopit. V letošním roce se budeme opět jen setkávat s recyklací starého systému Garnet OS, případně budou představena nová zařízení poháněná konkurenčním systémem Windows Mobile. Jako ostrý kontrast k Palmu se jeví Symbian, kterému se daří všude, jen ne v Severní Americe. Pozorovatelé a analytici se shodují, že právě Symbian může nejvíce ztratit, jakmile se začne prodávat iPhone více po světě. 

Pozice Windows Mobile zařízení není také dvakrát růžová. Kromě Spojených Států nikde nepřekročil 10% tržní podíl. A i tam je až za Blackberry a iPhonem a dál ztrácí. Severní Amerika se stala baštou společnosti RIM a již zmíněných Blackberry. Vděčí tomu hlavně za ucelený balík služeb pro firmy. V Americe je jedničkou, ale v globálním pohledu zaujímá velmi malou část trhu. 

Co se týče Linuxu, tak ten je velmi oblíben v Asii, především v Číně a Japonsku. Ve zbytku světa je jeho podíl zanedbatelný, neprosadil se. Vítr do plachet Linuxu mohou přinést chystané operační systémy, které si vzaly za základ právě jej. Jmenujme například Android od Googlu, ALP (Access Linux Platform – od vývojářů bývalého PalmSource) nebo za rok nový linuxový Palm OS. 

iPhone otřásá základy trhu smartphonů

Vrátíme-li se opět k Applu a jeho iPhonu, tak posledním zajímavým závěrem zprávy Canalys je podíl, který na severoamerickém trhu jablečný telefon obsadil. Ihned po uvolnění do prodeje iPhone velmi agresivně zaútočil na trh a jeho podíl stále strmě stoupá. V době vydání zprávy podle Canalys zaujímal 27 %. Pokud se současný trend zachová, stane se jedničkou na trhu chytrých telefonů v Severní Americe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trocha historie a pak žhavá realita v přehledných grafech 

V kontrastu se zprávou Canalys vyvolává úsměv prohlášení ředitele Microsoftu, Steva Balmera, z počátku ledna minulého roku. Vzpomeňme na jeho slova, ve kterých tvrdil, že Apple nemá šanci zaujmout více než dvě, nanejvýš tři procenta trhu. Přitom vykreslil svou vlastní platformu Windows Mobile jako brzy dosahující podílu mezi 60 až 80 % na trhu chytrých telefonů. Neuběhl ani půlrok od uvedení iPhonu a výsledek jste si mohli přečíst výše. Nikoliv kvantita telefonů je pro spotřebitele důležitá. Pokud se jim nabídne jedno zařízení, které splňuje jejich očekávání, lze za krátkou dobu převrátit trh. Ne nadarmo dlouho před představením iPhonu prováděl Apple desítky průzkumů a dotazníků mezi konzumenty, co od telefonu očekávají a jak. Spotřebitelé jsou v současné době velmi vybíraví a je třeba jim naslouchat, pokud chcete uspět na trhu. A tak i Microsoft představil podobu svých nových Windows Mobile, která nápadně připomínají interface z iPhonu (o revolučních Windows Mobile 7 si přečtěte zde).

Klepněte pro větší obrázek 

Realita je taková, že Apple iPhone, ať se to odpůrcům nelíbí sebevíc, otřásá celým průmyslem chytrých telefonů. I přesto, že je iPhone zatím směřován prioritně na spotřební trh, není pochyb o tom, že zaútočí i na business sektor. Již teď víme, že Apple pracuje na plné podpoře Exchange serveru v iPhonu. Namísto hledání křivých slov a vyhýbání se tomuto revolučnímu telefonu bychom měli raději začít přemýšlet o tom, co s tímto zařízením můžeme dělat a jak. Datum uvedení vývojové sady SDK se každým dnem blíží. Tímto se možnosti iPhonu ještě dále zvýší.

Témata článku: Telefony, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB

132 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Android 3. 2. 2008 19:21:37
    velmi spravne, souhlasim
  • Mark4324 3. 2. 2008 19:20:21
    lepe to vypovida (ostatne on sam si tak rad necha rikat), mimo jine o tom...
  • Mark4324 3. 2. 2008 19:19:20
    nerijekte mu prosim pan hulan, rikejte mu Mr. Ego ...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení