Chytré telefony táhnou trh s mobilními zařízeními

První čtvrtletí letošního roku přineslo narůst prodeje mobilních zařízení. Jedničkou je stále Nokia. Celosvětově se nejvíce prodávaly smartphony. Velkou událostí je také změna pořadí operačních systémů u PDA.
Chytré telefony táhnou trh s mobilními zařízeními

Dle průzkumu společnosti Canalys došlo v prvním čtvrtletí roku 2003 celosvětově k nárůstu prodeje mobilních zařízení o 125 %. Více jak polovinu tohoto čísla má však na svědomí dynamicky se rozvíjející segment smartphonů, tzv. chytrých mobilů. Ty se staly v mnoha zemích dominantní růstovou složkou. Vedoucí pozici na trhu si drží finská Nokia s 42 %, následována společností Palm s 15 % trhu. Palm se tímto stal také nejvýše postavenou společností zaměřenou na výrobu kapesních počítačů. Pětici nejúspěšnější společností dotváří dále Sony Ericsson s tržním podílem 12 %, HP s 11 % a Orange se 4 % tržním podílem.

Operačním systémům mobilních telefonů kraluje nadále Symbian. Jeho další rozšiřování slibuje hlavně spojení Sony Ericsson a P800. Právě tento smartphone má pomoci Symbianu utéci jeho konkurentům. Sony Ericsson P800 k tomu má nejlepší předpoklady. První informace z místa prodeje hovoří o velikém zájmu spotřebitelů. Situace na trhu dokonce dosáhla stavu, kdy poptávka převyšuje nabídku.

Segment palmptopů (čili kapesních počítačů) přinesl jednu zajímavou změnu. Poprvé v historii byl operační systém Palm OS pokořen produktem společnosti Microsoft, Windows CE. Palm si sice nadále udržuje vedoucí postavení v segmentu handheldů, strmé číslo signalizující ostrý nástup operačního systému Windows CE však odsunul jeho operační systém Palm OS na třetí pozici. Předpokládá se, že představení nových modelů Palmu by mělo propad Palm OS při nejhorším zastavit. Na druhé straně čeká Palm ostrý souboj s novými konkurenty.

Společnost Dell příjemně překvapila, když ukořistila 2 % trhu s mobilními zařízeními. Za tímto výsledkem stojí především uvedení nového kapesního počítače Dell Axim, který uspokojil hlad celosvětové veřejnosti po levném kapesním počítači. Odborníci se nicméně shodují, že Dell bude muset rozšířit nabídku produktů, chce-li v budoucnu výrazněji promluvit do dění v oblasti mobilních zařízení.

Situaci na trhu mobilních zařízení za první čtvrtletí lze vyjádřit čtyřmi hlavními body

  • V prvním kvartálu roku 2003 došlo k nárůstu prodeje mobilních zařízení v průměru o 125 %.
  • Nokia si udržela  pozici lídra trhu. Do první pětky se především díky smartphonům probojoval také Sony Ericsson a Orange.
  • Trh handheldů si připsal 10% nárůst.
  • Palm stále vévodí segmentu handheldů, jeho prodejní výsledky však nedosáhly úrovně roku 2003

Témata článku: Ostatní, Telefony, Sony Ericsson P800, Mobil, Telefon, Zařízení, Trh, Mobilní zařízení

Určitě si přečtěte

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

** Doogee Mix dostává bezrámečkový design do nižších cenových pater ** Zaujme také vysoká operační paměť 6 GB RAM a velké úložiště ** Vše kazí jen špatně odladěné prostředí a slabší fotoaparát

8.  12.  2017 | Miksa Martin | 14

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

** Vybíráme největší mobilní hity v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Své místo mají i tablety a tlačítkové telefony

1.  12.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 60

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

** Dnes téměř po roce proběhne další Google Keynote zaměřená na HW ** Hlavní hvězdou budou opět smartphony řady Pixel 2 ** Trumfne letos Google konkurenci?

4.  10.  2017 | Miksa Martin | 21