Chytrý Ericsson R380 konečně v prodeji!

Včera byl oficiálně uveden na trh „chytrý“ mobilní telefon Ericsson R380, jeden z nejočekávanějších přístrojů tohoto roku. Je to opravdu taková bomba?
Chytrý Ericsson R380 konečně v prodeji!
Smartphone neboli chytrý telefon Ericsson R380 jsme na Mobilmanii představili už v říjnu – první pohled na tento mobil najdete zde. Na včerejší tiskové konferenci jsme se dozvěděli další velmi zajímavé informace.

Klávesnice zakrývá displej

Především – R380 je velikostí a vzhledem podobný mobilu R320; kdybyste je dali vedle sebe, téměř je od sebe nerozeznáte. R380 je však tlustší a těžší, to ale vyplývá z vlastností. Kombinuje mobil a kapesní počítač typu PDA; na rozdíl od zařízení Motorola Accompli 008 má alespoň klasickou klávesnici mobilu. Ta po odklopení odkryje další část displeje s rozlišením 310 x 100 bodů. Zvláštní je klávesnice – ta obsahuje pouze membránu, přes kterou promačkáváte tlačítka na dotykový displej. Pokud tedy klávesnici urvete, na funkčnosti mobilu tím nijak neuberete. Jen jej budete moci používat pouze v režimu PDA, ale to vůbec nevadí. Volat se v tomto stavu dá totiž taky; tak si říkám, zda tam ta klávesnice není zbytečná úplně.

Další aplikace nepřidáte

R380 obsahuje operační systém Symbian EPOC, ovšem, a to mě mrzí nejvíce, nebude rozšiřitelný o uživatelské aplikace jako Psion nebo Palm. Ericsson sice v současné době pracuje na vývojářském kitu pro třetí strany, ovšem jeho použití bude velmi omezené. Systém však bude možné vylepšovat o nové funkce, např. WAP 1.2.

     

A jaké aplikace R380 má? Především velký seznam kontaktů, seznam všech uskutečněných hovorů včetně délky a času několik měsíců dozadu (hodí se pro předběžný výpočet telefonního účtu), e-mailový klient, který podporuje POP3 i IMAP4 a offline čtení – e-maily si jednoduše stáhnete, v klidu odpovíte, připojíte k Internetu a pošlete. Samozřejmostí je velmi dobrý kalendář a úkolovníček (to-do list). Psát poznámky si můžete do Notepadu, tedy Poznámkového bloku. Neméně důležitý je wapový klient (zatím ve verzi 1.1), škoda jen, že tu není také prohlížeč klasických stránek HTML, když je k dispozici tak velký displej. Pokud se budete nudit, máte k dispozici jednu hru podobnou piškvorkám.

Jako Graffiti

Když už jsem u zadávání údajů, je vhodné zmínit, že R380 podporuje dva způsoby zadávání dat – přes softwarovou klávesnici, kdy písmenka vyťukáváte na displeji, a pomocí znaků Jotter, což je obdoba znaků Graffiti, které znáte z Palmu. Druhý způsob je jednoznačně pohodlnější a hlavně rychlejší. Mimochodem, software mobilu je velmi rychlý – zapomeňte na šneky R320 nebo A2618, R380 je opravu svižnost sama.

Veškerá data v mobilu (pošta, SMS, kontakty, nastavení, kalendář) si můžete synchronizovat s počítačem, resp. s aplikacemi Lotus Notes, Lotus Organizer a Microsoft Outlook. Všechna data se při synchronizaci zároveň zálohují. Synchronizace může probíhat také prostřednictvím infračerveného portu, který je umístěn ve stejném místě jako u modelu R320s.

     

Ericsson R380 je velmi dobrý mobil a organizér, který je schopen nahradit zařízení typu PDA. Co mi však hodně vadí, je podpora datových přenosů pouze o rychlosti 9,6 kb/s; zapomeňte na 14,4 kb/s EuroTelu, HSCSD nebo GPRS. To vše bude mít až model R520, ovšem ten však nebude kombinován s PDA. To je u zařízení, které má sloužit pro stahování pošty a brouzdání wapovými stránkami, poměrně velký handicap. Minus má ode mne R380 také pouze za 2 MB paměti, které navíc nelze rozšířit.

Včetně bondovky, kabelu a pouzdra

Telefon se začal prodávat už minulý týden, např. u společnosti Cellular Star. Stojí 29 990 Kč s daní a za tuto cenu dostanete: plně lokalizovaný mobil Ericsson R380 s baterií Li-Ion, cédéčko se zálohovacím a synchronizačním softwarem, Lotus Notes s omezenou funkčností, kabel pro připojení k počítači, cestovní a stolní nabíječka, bondovku, kožené pouzdro, český manuál a propagační materiály. Kabel přitom lze zapojit do stolní nabíječky, takže kdykoliv mobil začnete ve stolní nabíječce dobíjet, automaticky se sesynchronizuje s počítačem. Proběhne také automatická záloha všech dat a uživatelského nastavení. Do stolní nabíječky lze místo kabelu také připojit bondovku, s handsfree lze tedy volat i v době, kdy se mobil dobíjí ve stolní nabíječce – velmi pohodlné a praktické.

Poznámka: Kromě bondovky vašim rukám ulehčí hlasité handsfree, tj. hlasitý reproduktor. Při práci s PDA tedy můžete klidně telefonovat. R380 má samozřejmě také hlasové ovládání a vytáčení.

Budou nás tisíce!

Společnost Ericsson si od prodeje mobil R380 slibuje opravdu hodně. Předpokládá, že do roku 2001 u nás prodá několik tisíc kusů. Podle mého názoru je tento plán velmi odvážný, vezmeme-li v úvahu, že se jedná o uzavřený systém a že začátkem příštího roku přijde na trh Nokia 9210, která má daleko větší možnosti. jeho cena přitom nebude o moc vyšší, odhaduji 35 tisíc s daní.

Na závěr se podívejte na tři hezká videa, která jsme našli na prezentačním cédéčku Ericssonu. Jsou velmi kvalitní, a proto bohužel i patřičně velká:

Už jste hlasovali v naší anketě o nejlepší mobil pro rok 2001?


Klepněte pro větší obrázekPrávě dnes (7. 12.) vyšlo prosincové číslo časopisu Mobility, jehož hlavním tématem je telefonování v automobilu. V Mobilitách kromě jiného najdete:

  • podrobnější popis a hodnocení jednotlivých typů hands-free
  • tipy pro telefonování v autě
  • testy bondovek, náhlavních souprav, instalační sady pro telefonování v autě
  • článek o klubu Nokia
  • jak se s wapovým mobilem dostat k e-mailům
Napište si o ukázkové číslo zdarma
Diskuze (11) Další článek: Jak na hlasovou schránku Eurotelu II.

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Prodej, Chytrý


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31