Čím přispějí palmtopy v komunikacích

Na první pohled skvělá CE nemají svoje světlé zítřky vytyčeny až zas tak přímočaře.
Microsoftu se s jeho operačními systémy Windows podařil vskutku husarský kousek v podobě ovládnutí drtivého množství počítačů. A dokonce i kdysi neochvějné království systémů Unix začíná být nuceno vést boj o přežití s NT. Softwarovému gigantu je to však málo, a tak uživatelé přístrojů z rodu kapesních dostali zajímavý dárek - Windows CE.

Windows CE jsou naprosto novým operačním systémem a se "starými" Windows mají společné pouze jméno a vzhled. A to je všechno. Pod známou tváří se skrývá naprosto nový operační systém, který byl vytvořen pro trh malých přenosných diářů a osobních asistentů, dnes s tímto systémem poněkud vzletně označovaných zkratkou HPC - Handheld PC.

Jestli vás zajímá zkratka CE, vězte že mě taky a podle Microsoftu to prý dokonce neznamená nic.

CE nyní, ale co dál

Microsoft zase nasadil své želízko do ohně a díky jeho marketingovému kolotoči dokázal z ničeho udělat systém, který dnes v oblasti počítačů do dlaně (vhodnější název mě nenapadá) používá téměř každý. Výrobců je v současnosti sedm, konkrétně jde o firmy Casio, Compaq, Hewlett-Packard, Hitachi, LG Electronics (bývalý GoldStar), NEC a Philips.

Tyto malé mašinky se pomalu začínají stávat dobrým obchodním artiklem a navíc je k dispozici stále více aplikací. Nasazení Windows CE přineslo do diářové sféry nebývalé možnosti; kdy předtím jste mohli v ruce držet diář, na kterém běžel třeba FTP server?

HPC v plné kráseAle jak se zdá, i na první pohled skvělá CE nemají svoje světlé zítřky vytyčeny až zas tak přímočaře. Na příkladu HP (a to není hráč z těch méně významných) lze vysledovat odklon od tohoto systému, který firma ve svém výrobku implementovala velmi rychle, ale s postupem času ho začíná považovat za ne příliš vhodný. HP se totiž rozhodlo pro základ svých osobních diářů použít Javu, protože prý "není tak těžkopádná jako Windows CE a umožňuje spouštění různých druhů aplikací". Java je dnes hodně používaným jazykem pro webové stránky, a tak by i prostředí příští generace HPC mělo vypadat jako stránka na nějakém WWW.

Vše stojí na kartách

Každého bude jistě zajímat, jak je na tom tenhle "operační systém" se síťovými možnostmi. Závisejí sice na konkrétním přístroji, ale jejich funkce se od sebe až zas tak příliš neliší a jsou v podstatě dány Windows CE a ne železem. Součástí mašinek je jeden PCMCIA slot typu II, který dokáže akceptovat bez problémů libovolnou kartu. Seznam těch zaručeně kompatibilních lze nalézt na Internetu na stránce Microsoftu, případně na stránkách firem vyrábějících jednotlivé produkty. Systém v případě těchto karet pracuje bez problémů jako Plug and Play, takže stačí jen zasunout a karta se automaticky nadetekuje.

Zkoušel jsem použít dvě faxmodemové karty: Oasa 288 pro připojení k běžné telefonní lince a druhou, datovou kartu Nokia pro mobilní telefon. Obě karty systém našel bez problémů a pak už stačilo k brouzdání po Internetu nebo posílání elektronické pošty jen vyplnit patřičné údaje pro navázání spojení.

S miniaplikacemi k lepším zítřkům

Aby bylo možné vůbec nějaké ty síťové, nebo lépe řečeno internetové služby použít, jsou k tomu zapotřebí také patřičné aplikace. Jedna z těch základních, která je instalována na každém počítači s Windows CE, je Inbox. Tato kapesní verze poštovního programu velmi jednoduše, přitom však dostatečně řeší problematiku posílání a přístupu k elektronické poště. Kromě možnosti čtení zpráv lze nastavit i některé základní vlastnosti, jako je uchovávání kopie poslaných dopisů, vložení původního dopisu do odpovědi a její případné uvození znaky ">", lze definovat jakým způsobem bude smazána přečtená pošta (okamžitě po přečtení, při ukončení aplikace či ručně). Po stisku klasické kombinace CTRL-N, vepsání adresy a vytvoření dopisu už jenom stisknete CTRL-ENTER, a dopis se přemístí do Outboxu. Toto je místo, kde všechny vytvořené dopisy čekají na spojení se SMTP serverem a odeslání.

Po stisku tlačítka "Connect To" nebo vybráním příslušné volby v menu aplikace Inbox dojde k vytvoření telefonického spojení k definovanému poskytovateli (buďto pomocí obyčejné telefonní linky, nebo prostřednictvím mobilního telefonu - záleží jen na použité PCMCIA kartě). Odeslání čekajících zpráv a načtení nových z POP3 serveru se provede automaticky a automaticky dojde i k odpojení, což šetří provolané peníze v případě, že se zapomenete odpojit manuálně.

V případě, že použijete datovou kartu ve spojení s mobilním telefonem, bude maximální přenosová rychlost 9 600 Baudů, a to se opravdu nehodí na nic jiného než na posílání pošty. Lepších výsledků nedosáhnete ale ani s klasickým (i když v provedení PCMCIA) faxmodemem.

Pro milovníky Internetu je zde aplikace Pocket Internet Explorer. Její provozování vyžaduje (zvláště u nás, v USA je situace pravděpodobně lepší) hodně trpělivosti, vždyť brouzdat rychlostí 9 600 Baudů po Síti je opravdu za trest.

Nastavení a lá Windows

Nastavení komunikačních vlastností je pro uživatele znalé Windows velmi intuitivní a provádí se v položce Communications Properties, vyvolané z Control Panelu. Zde lze nastavit jednotlivé parametry telefonického spojení (předvolby, volací kódy atd.) i možnost spojení HPC s osobním počítačem prostřednictvím kabelu.

Výběrem položky Communication z menu Windows/Programs se zobrazí okno s několika aplikacemi. Kromě popsaného Inboxu zde jsou ještě PC Link pro spojení stroje s Windows CE s obyčejným PC, Remote Network velmi podobné Telefonickému připojení do sítě z Windows 95, kde lze vytvořit několik typů spojení (pro různé faxmodemové karty a různé poskytovatele připojení, včetně definování adres IP serverů SMTP, hesel a přihlašovacích jmen) a jako poslední dokonce Terminal, který se za pomoci PCMCIA modemu může přihlásit na vybraný server a emulovat znakový terminál.

Windows CE jsou často srovnávány se systémem EPOC32, používaným v nejnovější verzi organizéru Psion 5. Ačkoliv téměř všechny ohlasy jednoznačně mluví ve prospěch Psionu 5, mají i přístroje s Windows CE svůj jistý trh. Velká podobnost s klasickými Windows má pro mnoho uživatelů kouzlo bezbolestného přechodu a možnost využití a nastavení téměř všech služeb bez větších problémů. Navíc možnost použití PCMCIA karet a s tím související přístup k Internetu jsou značnými výhodami oproti jinak vynikajícímu Psionu.

Váš názor Další článek: Špičkové organizátory za směšnou cenu!

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Zajímavý dárek, Starý windows, Malý přenos


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41