Čím víc objektivů, tím lepší snímky? Proč chceme fotoaparáty s několika čočkami

Aktuální trend mobilní fotografie je poměrně jasný. Vyjma předhánění se v tom, kdo dříve přijde s modulem s co nejvíce megapixely, se společnosti snaží trumfnout ty ostatní i v tom, kolik objektivů má jejich telefon. Zákazníkovi by ale vyjma celkového počtu kamer mělo záležet hlavně na jejich dovednostech.

Teleobjektiv, přiblížení a bokeh

Digitální přiblížení nemá smysl. Pokud jej použijete před pořízením snímku, jen tím degradujete výslednou fotografii. Aktuálně běžně dostupné dvojnásobné optické přiblížení už může mít své opodstatnění. A to ani ne tak právě v onom přiblížení, které je přece jen zanedbatelné, jako spíše v populárním portrétovém režimu, který umí vykouzlit ten líbivý efekt rozostřeného pozadí (bokeh).

I když je fakt, že společnost Oppo hodlá ve druhém čtvrtletí letošního roku uvést na trh zařízení s 10× optickým přiblížením. Soustava čoček přitom bude periskopového řešení, takže bude schováno v zařízení, aniž by objektiv musel být vystouplý ze zařízení. Nejvíce zřejmou výhodou použití specializovaného modulu teleobjektivu tak je lepší obraz při dlouhých ohniskových vzdálenostech.

Snímky ze dvou kamerových modulů mohou být také smíchány, aby se dosáhlo lepších výsledků i v jiných než přirozených ohniskových vzdálenostech. Díky úspěchu Apple iPhonu 7 Plus, který byl představen v roce 2016 a právě jako první portrétový režim přinesl, se jej většina výrobců snaží napodobit. Alespoň co se jejich top modelů týče. Více objektivů totiž vyžaduje větší výkon zařízení, stejně jako větší rozměry (proto např. iPhone 7 či 8 duální objektivy nemají).

A rozměry jsou větším limitem, než by se mohlo zdát. Tloušťka telefonu totiž omezuje ohniskovou vzdálenost objektivu. Když se tedy nejedná o periskopové řešení, musí výrobci systém fotografického modulu přesáhnout přes samotná záda telefonu. V periskopovém řešení je ale jistá budoucnost designu nových smartphonů a doufejme, že Oppo jen nestřílí slepými. Navíc, teleobjektiv k určení hloubky ostrosti není podmínkou. Umí jej totiž i telefony s jediným hlavním fotoaparátem, jako jsou iPhone XR nebo Google Pixel 3.

Širokoúhlý záběr

Společnost LG byla průkopníkem v přidání druhého ultra-širokého fotoaparátu do telefonu již v roce 2016. Poté následoval Asus s jeho řešením ve svém Zenphonu 5. Je zde i např. Samsung Galaxy A7, A9 a ostatní. Širokoúhlý snímek má sice svá specifika – architektura svírá úhly, osoby v krajích snímku jsou nepříjemně protáhlé, pro videozáznamy se ale hodí skvěle.

Rozšířená realita

I když se zejména společnost Apple snaží o prosazení používání rozšířené reality, je tato technologie přece jen pořád v plenkách. Aktuálně se čile spekuluje nad tím, že pokud Apple přidá do jeho iPhonů třetí objektiv (k představení nových modelů by mělo dojít v září letošního roku), bude jeho použití cíleno na lepší zážitek z používání tohoto virtuálního prostoru mísícího se se skutečnou realitou.

Druhý či třetí fotografický snímač však není jediným způsobem, jak využít více kamerových modulů pro měření hloubky. Již v roce 2014 totiž společnost HTC dodala model s vyhrazeným senzorem hloubky. V průběhu času mohou být objektivy doprovázeny i TOF technologií, která by mohla mít v rozšířené realitě také své opodstatnění.

Jiný přístup

Vlajkový model Nokia 9 Pureview jde na celé řešení zcela jinak. Nabízí sice pět objektivů (tři jsou monochromatické, dva RGB), těmi ale nemůžete fotit jednotlivě. V momentu stisku spouště fotoaparátu totiž pořídí svůj snímek každý z objektivů, přičemž výsledek je složen ze všech z nich. Taková fotografie by pak měla mít lepší detaily i dynamický rozsah. V tomto případě pak nevadí ani rozlišení 12 Mpx, které ostatně poskytují iPhony již od modelu 6. Může se tedy jednat o poměrně revoluční řešení.

To má na svědomí společnost Light, která aktuálně uzavřela partnerství i s výrobcem Xiaomi. Nokia tedy sice bude první, ale nejspíš ne poslední. A to je ostatně dobře.

Oppo představuje 10× optický zoom v mobilu:

Zdroj: dxomark.com, dpreview.com, diyphotography.net

Diskuze (3) Další článek: Nositelnostem se bude dařit. Nejvíce porostou prodeje chytrých hodinek a sluchátek

Témata článku: Technologie, Duální fotoaparát, Fotoaparát, Optický zoom, Fotomobily, Light, Trojitý fotoaparát, Rozšířená realita, ToF, Přiblížení, Čočka, Ohnisková vzdálenost, Objektiv, Snímek, Modul


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 17

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

** Otestovali jsme nejnovější vlajkový model od Samsungu ** Galaxy S10+ nabízí ve všech oblastech to nejlepší, čím Samsung disponuje ** Displej je prvotřídní, polovinu uváděných negativ by vyřešila firmwarová aktualizace

Martin Chroust | 111

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

** Montáž není úplně jednoduchá a bude lepší ji svěřit profíkovi ** Displej je dobře vidět ve dne a v noci zbytečně neoslňuje ** Každý dotyk na zrcátku/displeji je hodně vidět

Jakub Michlovský | 36

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 72

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

** Vánoční nabídka Vodafonu pokračuje jakoby se nechumelilo ** Nový tarif T-Mobilu není úplně na očích, u nás ale odkaz najdete ** O2 na oba konkurenty nestačí přestože data zdojnásobil

Aleš Pospíšil | 85

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 187