Čínští piráti jedou naplno. Okopírovali celý Apple Store

Kopie Apple iPhonu už nikoho nedojme, ale co takhle celý obchod Apple? Dokonce ani zaměstnanci netuší, že nepracují pro Steva Jobse...
Čínští piráti jedou naplno. Okopírovali celý Apple Store

Čína je obviňována z padělání a parazitování na západních značkách dlouhodobě. Na tamním trhu se objevují napodobeniny značkového oblečení nebo elektroniky, šíří se pirátský software. O dalším rozměru zneužívání cizích značek teď informuje agentura AP – v Číně je prý možné narazit na falešné obchody technologické firmy Apple, které bez licence imitují autorizované prodejny.

Agentura AP se odvolává na informace Američanky žijící v Kchun-mingu, metropoli jihočínské provincie Jün-nan, která na svém blogu BirdAbroad fotograficky zdokumentovala tři obchody vydávající se za prodejní místa firmy Apple. Na snímcích jsou zaměstnanci v modrých tričkách s logem společnosti Apple v hovoru se zákazníky v prodejně vyzdobené reklamami na iPad 2.

Jenže podle oficiálních stránek firmy Apple má výrobce iPhonů a dalších populárních technologických přístrojů v Číně pouze čtyři firemní obchody, dva v Pekingu a dva v Šanghaji. Má i síť dalších autorizovaných prodejců, zmíněná trojice obchodů v Kchun-mingu ale mezi nimi není.

Americká blogerka si v prodejnách všimla několika rozdílů proti obvyklým standardům firemních obchodů Applu.

„Celé to vypadalo jako obchod firmy Apple. Bylo tam klasické točité schodiště, jaké bývá v těchto obchodech, a nahoře místa k sezení. Zaměstnanci měli dokonce taková ta modrá trička a ony velké jmenovky na krku,“ napsala autorka blogu.

Klepněte pro větší obrázek
Falešný obchod Applu v v Kchun-mingu
(zdroj: ČTK/AP/Yun qu km)

„Něco tady ale nebylo v pořádku; kupříkladu schodiště bylo dost nekvalitní. Také vymalováno bylo nepořádně. A navíc firma Apple nikdy neoznačuje své obchody nápisem 'Apple Store', ale jen symbolickým obrázkem ovoce,“ dodala.

Klepněte pro větší obrázek
Apple nikdy neoznačuje své obchody nápisem Apple Store
(zdroj: ČTK/AP/Yun qu km)

Ani zaměstnanci nemají tušení, že nepracují pro Apple

Blogerka uvádí, že na první pohled je iluze autorizované prodejny vytvořená velmi věrně. Glosuje, že obchody byly vytvořeny tak přesvědčivě, že dokonce i zaměstnanci se zdáli být přesvědčeni, že pracují pro Apple.

Manažer autorizovaného prodejce výrobků firmy Apple v Kchun-mingu jménem Čang agentuře AP řekl, že většina zákazníků nemá tušení, že tyto obchody jsou falešné. Přitom někteří jejich zaměstnanci podle něj „neumějí ani pořádně zacházet s počítačem a neznají všechny funkce mobilního telefonu“.

„V Kchun-mingu je takovýchto falešných obchodů čím dál víc. Ačkoli mnohé z nich prodávají skutečné produkty firmy Apple, některé z těchto produktů nebyly dovezeny legálně. A také cena je vyšší,“ upozornil Čang.

Vyrůstající falešné obchody svědčí o pomalém pokroku čínské vlády v boji s pirátským zbožím, které komplikuje vztahy Číny s jejími obchodními partnery. Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming nicméně letos slíbil americkým činitelům, že probíhající série razií proti pirátským produktům přinese trvalé výsledky.

Diskuze (18) Další článek: Nokia ve ztrátě, prodala méně smartphonů než Apple

Témata článku: Apple, Smartphony, Kuriozita, Apple Store, #Apple, Blogerka, App Store, APP, Piráti, Oko, Sto, Celý apple, Značkové oblečení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35