Čipset Apple A13 opět vyrobí TSMC. Snapdragon 855 strčí výkonově do kapsy

Polovodičová divize Samsungu se ani v letošním roce nevrátí k výrobě čipsetů pro svého úhlavního rivala. Taiwanská společnost TSMC se do médií pochlubila, že obstará výrobu čipsetu Apple A13 pro letošní generace iPhonů, a že zřejmě zůstane jejich výhradním dodavatelem. Požadovanou úroveň produkce dosáhne TSMC ve druhém čtvrtletí, čipset bude pro Apple vyráběn 7nm EUV procesem. Připomeňme, že jihokorejci naposledy vyráběli čipsety Apple A9 a to společně s TSMC, která od té doby převzala veškeré zakázky.

A Samsung neuspěl ani na druhé straně barikády. Nejnovější Snapdragon 855 totiž opět vyrobí TSMC, což je pro taiwanského giganta další lukrativní zakázka. TSMC však varuje investory, že letošní finanční výsledky nebudou tak vysoké, jak hovoří papírové předpoklady. Podle vyjádření firmy se letos v oblasti mobilních čipsetů očekává „pomalý rok“, takže i přes celou řadu nových zakázek by měl být růst segmentu zůstat na stejných číslech jako v roce 2018. 

TSMC se podařilo zrychlit vývoj i nasazení EUV (Extreme Ultraviolet Litography) do aktuálního 7nm vývojového procesu. Úplně prvním 7nm mobilním čipsetem na trhu byl Kirin 980 od Huawei, Samsung u připravovaného čipsetu Exynos 9820 vsadil na 8nm LPP (Low Power Plus) FinFET proces. Již v říjnu se přitom hovořilo o tom, že Samsung rozjel výrobu 7nm EUV procesem, ten se však jihokorejcům nepodařilo dotáhnout do konce. Dočkáme se jej tak nejdříve v příštím roce.

Představení 7nm Snapdragonu 855:

Zdroj Digitimes

Diskuze (58) Další článek: Apple ovládá 79 % trhu prémiových smartphonů, v našem regionu ale vede Samsung

Témata článku: Apple, Samsung, Spekulace, Mobilní procesory, Snapdragon, 7nm, Mobilní čipsety, Polovodiče, TSMC, Apple A13, PNG, EUV, Huawei a Samsung, Kapsa, Low power plus, Čipset, Str


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21