Čísla pro premiéra: Data jsou drahá, přibližují nás k zemím jako Bangladéš či Irák

Čísla pro premiéra: Data jsou drahá, přibližují nás k zemím jako Bangladéš či Irák

Reálné ceny mobilního internetu jsou podle operátorů nižší, než ceny ceníkové. S oblibou tvrdí, že draze jen vypadají, ale odmítají poskytnout skutečné ceny, které jim zákazníci platí. Tyto informace měl slíbené premiér Babiš, ale nedostal je, což ho naštvalo.

My naopak přinášíme argumenty, které nasvědčují tomu, že tuzemští operátoři jsou drazí a ne že ne... Premiér Babiš rád grafy a čísla, proto budeme struční, vše podložíme a řádně odůvodníme.

  • Fakt: mobilní tarif s daty využívá zhruba 80 % obyvatel ČR, penetrace SIM je necelých 140 %
Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: ČTÚ, řádek 289
  • Fakt: průměrná měsíční spotřeba dat u mobilních tarifů s daty je cca 1 GB
  • Fakt: průměrná jednotková cena za jeden MB činí 0,39 Kč pro domácnosti a 0,29 Kč pro firemní zákazníky (údaj za rok 2017, vzhledem k neměnné nabídce operátorů nelze za rok 2018 usuzovat na výraznější posun)
Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: ČTÚ, řádek 577

Výše uvedené ceny tak lze považovat za odpověď, kterou premiér Babiš nedostal od operátorů. Pokud tedy operátoři ČTÚ reportovali data, která odpovídají realitě. V praxi pak operátoři nabízí za cenu okolo 800 Kč tarify se 4 až 6 GB dat.

V zemích, kde operátoři nabízejí datově neomezené tarify, lidé datují výrazně více. Jejich cena je přitom hodně podobná, jak dokazuje výše odkazovaný článek (dočtete se v něm, kolik dat je v jednotlivých zemích k mání za 30 eur).

Čím levnější data, tím více je lidé využívají

Čerstvá analýza The Efficient například uvádí, že finský operátor DNA vykázal za rok 2018 průměr na SIM přesahující 20 GB, konkurenční Elisa 17 GB. Operátor Zain z Bahrainu 16 GB, stejně tak Taiwan Mobile. Dokonce i operátor Jio z Indie má průměr 10 GB. Přehled premiantů:

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: The Efficient, str. 3

Jdeme sice proti samotné ministryni průmyslu a obchodu, ale vše jednoduše nasvědčuje tomu, že pokles ceny dat způsobí větší poptávku po datech. Když jsou data drahá (jako v ČR), je poptávka nižší. V ekonomii jde o prostý střet nabídky a poptávky.

Premiér Babiš často říká, že ČR je skvělá země a v mnoha oblastech to bezpochyby platí. V telekomunikacích to ale platí jen částečně, kvalitní sítě LTE totiž zabíjí vysoká cena dat.

  • Fakt: v mezinárodním srovnání jsme vedle Bangladéše (operátor Robi) a Iráku (operátor Zain). Za ČR v analýze figuruje T-Mobile.
Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: The Efficient, str. 2

4. operátor a novela ZoEK

Proti oligopolu operátorů bojuje Babiš připravovanou vládní novelou zákona o elektronických komunikacích. Novelu nyní čeká projednávání v poslanecké sněmovně (sněmovní tisk 420). Šanci na zlepšení situace máme také díky aukci frekvencí v pásmu 700 MHz, vážný zájem o vstup na trh deklaruje Nordic Telecom, jehož zástupci se s Babišem sešli.

Diskuze (128) Další článek: Ani Motorola s foťáky nešetří, zkombinuje rovnou čtyři. Otázka je, co budou umět

Témata článku: Operátoři, Nordic Telecom, Andrej Babiš, Robi, Tarif, Operátor, Pokles ceny, Pře, Str, Jak, Data, Mobilní tarif, Babiš, Zain, SIM, Česká republika, Bangladéš, Střet, Poslanec, Internet, Poslanecká sněmovna, Ban, Irák, March


Určitě si přečtěte