Číslo přísně tajné: nevidím a neslyším

Možná se vám někdy stalo, že vám zazvonil telefon a na displeji se objevil nápis: „Neveřejné číslo“. Kdo vám to asi volá? To musí být určitě někdo bohatý, že si může dovolit takovouhle službu. Budete se možná divit, ale nemusel. Tuto službu si totiž můžete aktivovat i vy a nezaplatíte za ni moc.
Číslo přísně tajné: nevidím a neslyším

CLIR: číslo v utajení

Služba CLIR (zamezení identifikace volajícího) je dostupná každému majiteli telefonu standardu GSM a také u některých telefonů standardu NMT. Otázkou pouze zůstává zda vám ji váš operátor zpřístupní. V České republice nabízí tuto službu všichni tři operátoři. Jediní, kdo službu CLIR nemohou u nás využívat jsou uživatelé předplacené služby Twist.

A jak CLIR funguje? Když někomu zavoláte, tak se mu namísto vašeho telefonního čísla zobrazí hláška: „Neveřejné číslo“, „Číslo potlačeno“ nebo něco podobného. Výjimkou je pouze volání na linky 150, 155, 156 a 158, kde se z pochopitelných důvodů vaše číslo zobrazí vždy. Stejně tak při volání na infolinku vašeho operátora své číslo neutajíte. Také se nevyplatí spoléhat na to, že váš hovor nebude možné dohledat. Operátor totiž všechny hovory monitoruje a také několik měsíců archivuje (včetně těch, kdy jste volali za použití CLIRu). Pokud byste třeba chtěli poslat anonymní textovku, tak budete asi zklamáni – CLIR totiž anonymní SMS nenabízí. I pokud jej máte aktivováno, tak se vaše číslo u textovky prostě zobrazí.

Jak používat CLIR

Službu CLIR si nejprve musíte nechat aktivovat na infolince vašeho operátora, můžete ji používat dvěma způsoby. První způsob funguje tak že vaše číslo se nebude zobrazovat nikdy a pokud budete někomu chtít svoji identitu odhalit, před číslo zadáte kód *31#. Číslo 0609123456 byste pak vytáčeli jako *31#0609123456. Jestliže někomu voláte častěji a nechcete zadávat číslo vždycky manuálně, pak si můžete číslo i s kódem uložit do telefonního seznamu a příště budete mít o starost méně.

Druhým způsobem, jak můžete CLIR používat je, že vaše číslo se bude zobrazovat vždy a když si budete přát někomu zavolat inkognito, tak před jeho telefonní číslo zadáte kód #31#. Číslo 0609123456 byste pak vytáčeli jako #31#0609123456.

U některých telefonů si dokonce přímo v menu můžete zvolit, zda chcete, aby se vaše číslo odesílalo nebo ne. Kdybyste si přáli tuto službu zrušit úplně, pak můžete zavolat buď operátorovi na infolinku nebo můžete zadat kód ##31# přímo na vašem telefonu.

Kolik stojí utajení

Zákazníci společnosti Eurotel, kteří využívají předplacených služeb i tarifních programů nezaplatí za CLIR vůbec nic. U předplacené služby Go je CLIR aktivováno automaticky a u tarifních programů si o její aktivaci zdarma musíte zažádat na infolince.

Ti z vás, kteří si pro svůj mobilní telefon vybrali SIM kartu našeho nejmladšího operátora to mají poněkud složitější. U tarifních programů Slyším Vás a Dohoda s Oskarem je aktivace CLIRu zcela zdarma. U Oskarty a tarifních programů Volám Málo, Volám Často a Volám Stále musíte za aktivaci zaplatit jednorázový poplatek ve výši 400 Kč.

Náš druhý operátor službu CLIR nabízí pouze uživatelům tarifních programů, uživatelé předplacených služeb tedy mají smůlu. U tarifních programů je aktivace zcela zdarma.

Diskuze (50) | Nokia 6210 má nový firmware

Témata článku: Operátoři, Vodafone, T-Mobile, O2, Číslo

Určitě si přečtěte

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Dnes | Pospíšil Aleš | 2

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

13.  1.  2018 | E15.cz , Gallistl Vladan | 11

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

** Než začnete lovit drobné, přečtěte si pozorně podmínky akce ** Nebo kupte raději za plnou cenu, operátor v lednu zlevňoval ** Novinkou od Jihokorejců je Samsung Galaxy A8 za 12 995 Kč

6.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 26

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

** Výkon za rozumnou cenu, takové jsou dle Vodafonu modely Xiaomi ** Top model Xiaomi Mi MIX 2 vyjde na necelých 15 tisíc korun ** Operátor v lednu výrazně zlevňuje, ceny jdou dolů o tisíce

31.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

** Čeští operátoři jsou drazí zhruba stejně jako britští či němečtí ** Za data si nechají pořádně zaplatit v zemích Beneluxu ** Nejhůř je na tom Afrika, na „giga“ tam trhnou skoro 1 000 Kč

27.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 42