Číslo přísně tajné: nevidím a neslyším

Možná se vám někdy stalo, že vám zazvonil telefon a na displeji se objevil nápis: „Neveřejné číslo“. Kdo vám to asi volá? To musí být určitě někdo bohatý, že si může dovolit takovouhle službu. Budete se možná divit, ale nemusel. Tuto službu si totiž můžete aktivovat i vy a nezaplatíte za ni moc.
Číslo přísně tajné: nevidím a neslyším

CLIR: číslo v utajení

Služba CLIR (zamezení identifikace volajícího) je dostupná každému majiteli telefonu standardu GSM a také u některých telefonů standardu NMT. Otázkou pouze zůstává zda vám ji váš operátor zpřístupní. V České republice nabízí tuto službu všichni tři operátoři. Jediní, kdo službu CLIR nemohou u nás využívat jsou uživatelé předplacené služby Twist.

A jak CLIR funguje? Když někomu zavoláte, tak se mu namísto vašeho telefonního čísla zobrazí hláška: „Neveřejné číslo“, „Číslo potlačeno“ nebo něco podobného. Výjimkou je pouze volání na linky 150, 155, 156 a 158, kde se z pochopitelných důvodů vaše číslo zobrazí vždy. Stejně tak při volání na infolinku vašeho operátora své číslo neutajíte. Také se nevyplatí spoléhat na to, že váš hovor nebude možné dohledat. Operátor totiž všechny hovory monitoruje a také několik měsíců archivuje (včetně těch, kdy jste volali za použití CLIRu). Pokud byste třeba chtěli poslat anonymní textovku, tak budete asi zklamáni – CLIR totiž anonymní SMS nenabízí. I pokud jej máte aktivováno, tak se vaše číslo u textovky prostě zobrazí.

Jak používat CLIR

Službu CLIR si nejprve musíte nechat aktivovat na infolince vašeho operátora, můžete ji používat dvěma způsoby. První způsob funguje tak že vaše číslo se nebude zobrazovat nikdy a pokud budete někomu chtít svoji identitu odhalit, před číslo zadáte kód *31#. Číslo 0609123456 byste pak vytáčeli jako *31#0609123456. Jestliže někomu voláte častěji a nechcete zadávat číslo vždycky manuálně, pak si můžete číslo i s kódem uložit do telefonního seznamu a příště budete mít o starost méně.

Druhým způsobem, jak můžete CLIR používat je, že vaše číslo se bude zobrazovat vždy a když si budete přát někomu zavolat inkognito, tak před jeho telefonní číslo zadáte kód #31#. Číslo 0609123456 byste pak vytáčeli jako #31#0609123456.

U některých telefonů si dokonce přímo v menu můžete zvolit, zda chcete, aby se vaše číslo odesílalo nebo ne. Kdybyste si přáli tuto službu zrušit úplně, pak můžete zavolat buď operátorovi na infolinku nebo můžete zadat kód ##31# přímo na vašem telefonu.

Kolik stojí utajení

Zákazníci společnosti Eurotel, kteří využívají předplacených služeb i tarifních programů nezaplatí za CLIR vůbec nic. U předplacené služby Go je CLIR aktivováno automaticky a u tarifních programů si o její aktivaci zdarma musíte zažádat na infolince.

Ti z vás, kteří si pro svůj mobilní telefon vybrali SIM kartu našeho nejmladšího operátora to mají poněkud složitější. U tarifních programů Slyším Vás a Dohoda s Oskarem je aktivace CLIRu zcela zdarma. U Oskarty a tarifních programů Volám Málo, Volám Často a Volám Stále musíte za aktivaci zaplatit jednorázový poplatek ve výši 400 Kč.

Náš druhý operátor službu CLIR nabízí pouze uživatelům tarifních programů, uživatelé předplacených služeb tedy mají smůlu. U tarifních programů je aktivace zcela zdarma.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile

50 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ondra 23. 9. 2004 14:51:59
    Ten člověk chtěl buď bejt vtipnej nebo je brutálně off..
  • Klapac 27. 8. 2001 16:20:48
    Napada me dalsi situace pro pouziti CLIRu: Na prijmu jsem na jednom cisle...
  • antiAlien 27. 8. 2001 15:37:48
    Nevím jak to berou ostatní, ale mě žádný neurotický primitiv nemá právo na...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3


komerční sdělení

Komerční sdělení