Cívka, která nikdy nespí. S budoucími Androidy zaplatíte i s vypnutým NFC

Technologie NFC je u smartphonů s Androidem již od roku 2011, ovšem výrazněji se prosazuje až v poslední době s nástupcem mobilních plateb. Vývoj NFC však samozřejmě probíhá i nadále a hlavní hybnou silou jsou mobilní platby. NFC mimo to zvládá i přenos souborů nebo automatizované úkoly po načtení štítků, ovšem pro tyto účely jsou již dnes k dispozici (často lepší) alternativní technologie.

NFC je dnes k dispozici u těch nejvybavenějších smartphonů a také ve velké části modelů nižší a stření třídy. Od roku 2011 se na systémové úrovní vzhledem k NFC nic podstatné nezměnilo, ovšem nejnovější updaty v rámci AOSP (Android Open Source Project) ukazují, co se s NFC u Androidu plánuje do budoucna.

Aktualizace se týká vrstvy HAL (Hardware Abstraction Layer), která umožňuje systému komunikovat s hardwarem, v tomto případě s NFC čipem. HAL dostala nově podporu tzv. „power off use cases“, a popisu se dočtete, že tato změna umožní NFC fungovat i tehdy, když funkci NFC v systému uživatel ručně vypne. Výrobci si zde budou moci přidat své vlastní konfigurace podmínek, ovšem do detailů se zatím nijak nezachází.

Řešení bude mít určitě několik pozitiv, NFC bude např. energeticky efektivnější při aktivních úsporných režimech. Na druhou stranu, pokud NFC chtít využívat nebudete, a rozhodnete se, že např. teď platit nechcete, systém se rozhodne za vás, NFC případně povolí a bezdotykové platby zůstanou aktivní. Ovšem není to poprvé, co systém Android obchází uživatele. V současné době funguje např. skenování Wi-Fi a Bluetooth sítí za účelem lokalizace, která aktivuje patřičná „rádia“, ovšem uživateli neumožní vytvořit aktivní připojení.

Platit smartphonem s Androidem je úplně jednoduché:

Nastává doba, kdy za nás bude smartphone s Androidem rozhodovat, jaké komunikační rozhraní nechá otevřené, a jaké naopak (zřejmě) uživatel potřebovat nebude?

Zdroj XDA

Diskuze (3) Další článek: Asus Zenfone 4 Max: maratonský vytrvalec [recenze]

Témata článku: Android, Platba mobilem, Android Pay, NFC, Hardware, Bezkontaktní platby, AOSP, Vývoj NFC, Účel, Poslední doba, Komunikační rozhraní, Aktivní připojení, Cívka, Mobilní platba, Druhá strana, Současná doba, Platba, #Android, Technologie NFC, Nejnovější update, Wi-fi sítí, Velká část, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13