Clie PEG-NZ90: Sony opět šokuje

Sony se stařičkou platformou PalmOS již dokázala udělat téměř nemožné, avšak její poslední počin všechny předešlé hravě strčí do kapsy. Na scéně se objevuje šílenost zvaná Clie PEG-NZ90.
Clie PEG-NZ90: Sony opět šokuje

2 MB a 2 x zoomKlepněte pro větší obrázek

Sony si může dovolit přijít s něčím nemyslitelným. Proto se u ní jako v prvním mobilním zařízení objevuje „poctivý“ digitální fotoaparát. Většina integrovaných kamerek, ať už v PDA nebo v mobilech, dosahuje maximálně rozlišení 800 x 600 pixelů. V nejnovějším Clie s označením NZ90 naleznete kamerku s rozlišením 1600 x 1200 pixelů, tedy shodným jako u dvoumegových fotoaparátů. A že to s focením myslí Sony zcela vážně – dokazuje i přítomnost blesku. Kromě snímků lze pořizovat i krátké videosekvence a vše následně přehrát třeba i na televizní obrazovce. V netradiční synchronizační kolébce se mimo jiné ukrývá i AV výstup. Jen ztěží se dá uvěřit, že se stále pohybujeme okolo kapesního počítače s PalmOS systémem.

WiFi i Bluetooth

Za operační systém byla vybrána pátá verze PalmOS. Stejně jako u vrcholného modelu  z dílem Palm - Tungsten T i zde naleznete integrovanou podporu bezdrátového spojení Bluetooth. Kromě „modrozubu“ bude k dispozici i WiFi avšak pouze těm, kteří si dokoupí tento modul ve formě karty Compact Flash. Nové Clie má totiž dva rozšiřovací sloty – CF a nativní pro MemorySticky. Šestnáctimegovou paměť budete moci rozšířit asi jen pomocí dražšího MemorySticku, neboť jak se zdá, CF je určena jen pro modul Wifi.

Srdcem celého zařízení je procesor Intel XScale série NX, který je taktován na 200 MHz. Hravě zvládá přehrávat skladby formátu Mp3. Nové Clie je teprve druhým „palmem“, který disponuje výměnnými nabíjecími články. Toto řešení se poprvé objevilo u HandEry. Synchronizační kolébka ukrývá ještě jeden zajímavý konektor a tím je mini USB pro přímý tisk. Jak se zdá, kapesní počítače pod vlajkou Sony mají před svými kolegy s PalmOS stále velký náskok – který si ovšem také nechají řádně zaplatit. Nový Clie PEG-NZ90 bude stát asi 800 dolarů a na trhu se objeví počátkem dubna.

Diskuze (10) Další článek: Předplacené sady tak, jak je většina z vás nezná

Témata článku: Sony, Son

Určitě si přečtěte