Co a za kolik: velký přehled pagingových služeb

V dnešní době nebývalého rozmachu mobilních telefonů se o své místo na trhu stále snaží i pagingové služby. Protože u nás nejsou pagery příliš rozšířené, připravili jsme pro vás kompletní přehled všech možností, které tato služba přináší a kolik za ně zaplatíte.
Co a za kolik: velký přehled pagingových služeb

Pěkně z kraje

Klepněte pro větší obrázekCo jsou pagery? Jde většinou o malé krabičky s displejem, na které vám mohou ostatní posílat textové zprávy, případně si na ně můžete například nechat přeposílat emailové zprávy. Rozlišujeme dva druhy pagerů – numerické a textové. Zatímco numerické pagery dokáží zobrazit pouze čísla, pagery textové dokáží zobrazit celé zprávy.

Ve srovnání s mobilními telefony mají pagery výhody i nevýhody. Mezi výhody patří délka přijímaných zpráv, které mohou mít 300 až 1000 znaků (podle tarifu), naopak největší nevýhodou je menší pokrytí signálem v méně osídlených oblastech a nutnost být neustále na signálu. Paging realizovaný na našem území je totiž pouze jednosměrný – váš pager je pouze pasivním přijímačem, který „poslouchá“ pagingový provoz a zprávy, které jsou určeny pro něj zobrazí (ostatní ignoruje) – nedokáže ale potvrdit přijetí zprávy stejně, jako to dělají mobilní telefony. Pokud tedy nejste na příjmu v době, kdy vám někdo posílá zprávu, můžete o ni přijít.

Aby se to nestávalo příliš často, posílá centrum jednu zprávu několikrát po sobě s jistým časovým odstupem. U většiny tarifních programů najdete také na internetových stránkách přehled odeslaných zpráv, takže o žádnou skutečně nepřijdete.

Paging v Česku

Přestože ještě nedávno u nás nabízely pagingové služby dva operátoři, v současné době se jí zabývá pouze společnost MultiTone CZ, která provozuje síť zaniklého operátora Radiokontakt Operátor. Území naší republiky pokrývají pagingovým signálem dva druhy sítí – starší síť RDS má téměř stoprocentní pokrytí a jedná se o starší analogovou síť se spoustou omezení (velmi malá výdrž přijímačů na baterie a textové zprávy mohou mít pouze 80 znaků). Nově budovaná síť ERMES je plně digitální a kromě o poznání menšího pokrytí signálem má ve srovnání se svým starším bráškou jen výhody (přijímače vydrží na baterie až několik měsíců, textové zprávy mohou mít až tisíc znaků nebo možnost mezinárodního roamingu).

Klepněte pro větší obrázek

Co najdeme v síti ERMES?

Klepněte pro větší obrázekV síti Ermes si můžete zvolit ze tří tarifních programů a jedné předplacené služby. Tarifní programy nesou názvy Pogo, Tango a r-mail. Služba Pogo je určena pro všechny zákazníky a mezi její výhody patří nulový měsíční poplatek. Nevýhodou je ovšem absence některých rozšířených služeb – především citelně chybí vlastní emailová adresa.

Služby Tango a r-mail nabízejí stejný rozsah volitelných služeb a jediný rozdíl mezi nimi je ve velikosti zasílaných zpráv – zatímco na pager s tarifem Tango obdržíte pouze 400 znaků v jedné zprávě, r-mail dokáže plných 1000 znaků.

Zajímavostí je předplacená služba r-mail credit, u které neplatíte žádné měsíční poplatky. Svůj pager ale musíte dobíjet podobně jako předplacené karty v mobilních telefonech – minimální cena dobíjecího kuponu je 200 korun a za každých 300 znaků zaplatíte jednu korunu. Doplňkové služby jsou stejné jako u tarifu r-mail.

Ceník služeb v síti Ermes

 

Délka zprávy

Měsíční poplatek

Aktivační poplatek

Pogo

300 znaků

0 korun

2090 korun

Tango

400 znaků

200 korun

Dočasně zrušen

r-mail

1000 znaků

305 korun

Dočasně zrušen

Nadstandardní služby

 

Pogo

Tango

r-mail

Odesílání zpráv přes spojovatelku

Ano

Ano

Ano

Odesílání zpráv přes telefon s tónovou volbou

Ano

Ano

Ano

Internetové stránky

Ano

Ano

Ano

Vlastní emailová adresa

Ne

Ano

Ano

Modemový přístup

Ne

Ano

Ano

Na výběr máte ze dvou typů pagingových přijímačů: NEC26B disponuje pamětí až na 90 zpráv a pořídíte jej za 993 korun, levnější ACYCLON AE2200 s pamětí na 60 zpráv můžete mít již za 835 korun. Oba dva přijímače mají diskrétní vibrační vyzvánění, velký podsvícený displej, budík, časovač, pouzdro na opasek a jednoduché ovládání.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Má cenu přemýšlet o RDS?

Zřejmě se shodneme na tom, že paging v síti RDS je v podstatě mrtvá technologie, která zřejmě bude mít nouzi o nové zákazníky. Vždyť nejzákladnější služba je dražší než nejvyšší tarif r-mail v moderní síti ERMES. Bez ohledu na cenu je také množství přenášených znaků mizivé – pouhých 80 znaků je opravdu velmi, velmi málo.

Má cenu přemýšlet o pagerech?

Přestože paging nemůže v žádném případě ohrozit pozici mobilních telefonů, jedná se o poměrně zajímavou službu. Její výhodu vidím především ve výhodném využití pageru jako miniaturního komunikačního doplňku mobilního telefonu – maličký přijímač můžu mít stále s sebou a být neustále informován o všem důležitém.

Velká síla pagerů je v možnosti přenášet zprávy dlouhé až tisíc znaků. Toto množství je přímo předurčuje pro jejich poslání – v současné době nenajdete menší a výhodnější zařízení pro příjem emailů na cestách – nově příchozí emaily si okamžitě přečtete a můžete na ně okamžitě reagovat. S pagerem můžete využít také různé služby zasílající informační textové zprávy. Uznejte, že na velkém displeji (ve srovnání s mobilním telefonem) pageru se zprávy a emaily čtou opravdu pohodlně. Jen to pokrytí by mohlo být větší. Pagery mohou využít také administrátoři serverů - na pager jim dojde zpráva v případě, že se na serveru vyskytne problém.

A co vy? Používate pager nebo si myslíte, že je to slepá větev vývoje?

 

Diskuze (12) Další článek: Mobilní sex do ruky (nebo do kalhot)

Témata článku: Ostatní, Slepá větev, Velká síla, Přehled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10