Co na nás chystá Palm v příštím roce

Podpora GSM, orientace na komunikace a bezpečnost, to jsou některé základní směry, kudy se bude ubírat Palm v příštím roce.
Co na nás chystá Palm v příštím roce
Výkonný ředitel Palmu Carl Yankowski nastínil na konferenci PalmSource některé své základní vize budoucího vývoje platformy Palm. Jednoznačně všechny další hardwarové i softwarové produkty budou těžit ze současné dominance Palmu v oblasti vybavení osobních organizérů, anglicky označovaných PIM. Palm umí skvěle dělat adresář, kalendář, poznámky a další obvyklé části systému, nyní je pro něj výzvnou přenést tyto aplikace na Internet a propojit svět osobních informací s komunikačními funkcemi. Nedávno se podařilo Palmu získat doménu MyPalm.com, na které se od Vánoc objeví portál nabízející webovou správu vašich kontaktů a informací. Bude jej možné obsluhovat i z bezdrátových Palmů s příslušnou softwarovou utilitkou. Celkově bude vycházet MyPalm ze serveru AnyDay, který je již také majetkem Palmu. Pouze se jím nabízené informace budou lépe překládat do formátu zobrazitelného na malé obrazovce Palmu.

V oblasti komunikací se rozšíří současný e-mail i na instant messaging a rychlý přístup do pošty na Exchange serverech. Především ale příští rok půjde o přidání hlasových služeb. Nejprve bude podporováno běžné telefonování, později i ukládání hlasu do datových souborů. Právě pro tyto účely je určen nově ohlášený systém PalmOS 4.0 rozšiřující možnosti PalmOSu především co do telefonie. Dalšími vylepšeními Palm OS 4.0 jsou podpora 16bitových barev, Bluetooth komunikace a propojení s počítačem přes USB. Verze 5.0 potom bude mít podporu vyššího rozlišení. V současnosti již Kyocera a Handspring nabízejí telefony využívající PalmOS. Dalšími firmami, které svá řešení připravují, jsou Motorola, Nokia a Samsung. Mezi Palmem podporovanými standardy bezdrátové komunikace figuruje i GSM.

Aby se Palm mohl lépe uplatnit v profesionálním podnikovém nasazení, bude se zvyšovat jeho schopnost práce s tajnými daty. Palm OS 4.0 bude obsahovat rozšíření pro práci s citlivými údaji, aby bylo šifrování podporováno na systémové úrovni. Později budou Palmy využívány i jako terminály pro bezpečné transakce, například pro placení a bankovní operace. V této oblasti již Palm spolupracuje s firmou VeriFone.

Zřejmě proto, že tyto informace zazněly na softwarové vývojářské konferenci, zde není mnoho řečeno o hardwarovém rozvoji u Palmu. Příští rok bude Palm optimalizovat své stávající produkty a tak spíše uvidíme bezdrátový barevný Palm, nebo barevný Palm v rozměrech současného modelu V. Teprve až v roce 2002 se očekává razantní změna platformy a vylepšení základního konceptu. Určitě se ale zvýší počet bezdrátových modelů a důraz na komunikace se bude projevovat napříč všemi produkty Palmu.

Váš názor Další článek: Ericsson A2628 - wapující lowend

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Razantní změna, Bankovní operace

Určitě si přečtěte