Co nás čeká na letošním CeBITu

Letošní CeBIT, největší evropská výstava věnovaná počítačům a mobilům, začne už tento čtvrtek. Ani redakce MobilManie na něm nebude chybět. Ještě však než CeBIT začne, připravili jsme pro vás přehled mobilů, které na něm určitě uvidíme.
I když se někteří výrobci mobilů snaží novinky, které představí na CeBITu, co nejvíce tajit, Internetem probublalo několik zajímavých informací.

CeBIT začíná již tento čtvrtek 22. března a končí o týden později ve středu. Na CeBITu samozřejmě nebude chybět ani naše redakce (resp. já a Marek Lutonský, šéfredaktor časopisu Mobility); po výstavě vám samozřejmě o novinkách poreferujeme. Nicméně, něco víme už nyní a neradi si to necháváme pro sebe.

Hlavním lákadlem budou nové mobily s rychlými datovými přenosy GPRS; samozřejmě ty nebudou určeny pro běžné uživatele, ale pro lidi, kteří se chtějí mobilně připojovat k Internetu. Výhody GPRS oproti klasickým datovým přenosům jsou jasné – jsou rychlejší a v důsledku mohou být i levnější. Platíte totiž za přenesená data, nikoliv za čas strávený připojením. Pokud si třeba jen čtete poštu nebo prohlížíte web, v době, kdy nic nestahujete, také nic neplatíte. U běžných datových přenosů platíte za každou minutu, kterou máte mobil do Internetu připojen (případně čas strávený wapováním). Prakticky tak můžete být připojen k Internetu neustále. To se hodí tehdy, když čekáte důležitý e-mail – mobil v kapse pípne, že vám došla zpráva a vy si ji rovnou přečtete. Proč ne, když můžete být neustále „na drátě“?

Ne každý se však chce připojovat s mobilem k Internetu – někdo má mobil jako módní doplněk, někomu stačí jen telefonovat. I na takové letošní CeBIT myslí. A jaké tedy budou novinky?

Asi nejočekávanější jsou nové mobily Nokia 3330, 8310 a 6310 , o kterých jsme psali už minulý týden. Informace sice máme kusé, ale to hlavní víme. Ač se v diskusním fóru k tomuto článku, a koneckonců i článku o ideálním mobilu objevovaly spíše negativní hlasy proti této finské značce, mezi čtenáři jsou Nokie nejvíce populární.

Hodně nových mobilů představí také americká Motorola. I s jejími novými mobily jsme vás už seznámili. Půjde o Talkabout 191 a 192 , velmi malé stylové mobilky, které jsou velmi příjemné do ruky. Jsou velmi lehké a i přes svoji malou velikost se na nich dobře píše. Talkabout 192 bude mít kromě GPRS ještě integrovanou anténu.

Stylové bude také nové véčko V.66, které je tenčí než stávající modely (V.3690, V.50) a má vyměnitelné přední krytky (část vrchní zavírací polovičky). Určitě vás potěší možnost měnit barvu podsvícení, podporuje samozřejmě GPRS a je triální; stejně jako všechny nové Motoroly.

Klepněte pro větší obrázek

Mobil, o kterém jsme zatím nepsali, je Timeport 280, černý kůň Motoroly. Na rozdíl od Timeportu 260 bude podporovat 4+1 timeslot, samozřejmostí bude Bluetooth, který podporuje už Timeport 270. Hodně dalších vlastností bude zděděno po Timeportu 250. O dalších mobilech Motoroly na CeBITu si můžete přečíst v našem dřívějším článku.

Velká překvapení na nás čekají na stánku Alcatelu. Ten by měl uvést pokračovatele úspěšných řad 50x a 70x – model 502 bude podporovat GPRS, model 702 pak GPRS a Bluetooth. Podporu Bluetooth má již dnes i model 701. Důsledně utajovanou novinkou je model 511, který vzhledem vychází z mobilu 501, nemá však anténu a hlavně má větší displej. Kromě GPRS bude 511 mít všechny možné manažerské funkce. Podrobnější informace najdete na MobilManii, jakmile se vrátíme z CeBITu.

Velkou záhadou zůstává Siemens. Podle posledních zpráv se na jeho stánku budeme moci setkat s modelem S45, který bude oproti SL45 odlehčen o přehrávač MP3, na druhou stranu zase obohacen o GPRS a integrovanou anténu. Objeví se také model SL25, o kterém jsme již také krátce psali.

Ani další značky nepřijdou s prázdnou. Ericsson by se měl ukázat s mobily R520 a T39. R520 je velikostí podobný jako R320, nicméně bude umět GPRS, HSCSD (další typ vysokorychlostních dat, které u nás běží v sítí EuroTelu) a Bluetooth. Měl by mít i další manažerské funkce jako R320, případně R380. Druhou novinkou bude T39, který vychází z nikdy neuvedeného modelu T36 (a ten zase z T28). Bude mít také GPRS, větší displej než T28 a hlavně bude stylově malinký. Otázkou je, zda se na CeBITu objeví také T29, který je přímým nástupcem modelu T28. Navíc bude mít WAP a pár dalších drobností.

Panasonic uvede žhavou novinku GD95, který bude oproti G93 podporovat GPRS, WAP, e-mail a manažerské funkce. S novinkami se samozřejmě pochlubí francouzský Sagem, který sází na novou řadu 3000 a nový norský výrobce mobilů MagCom se svým modelem Millenium. Ten vypadá jako Véčka od Motoroly, má však velký displej a umí prohlížet webové stránky. Se svou troškou do mlýna přijde i nový a neznámý výrobce Sendo, jehož mobily jsme už také ve stručnosti představili.

Témata článku: Ostatní, Nokia 3330, Let, CeBIT