Co přináší aktualizace Nokia Black a kdy se dočkáte

Chvíli to trvalo, ale update Nokia Black začínají dostávat všechny Lumie s Windows Phone 8. Přináší nové aplikace, vylepšenou Glance Screen a mnoho dalšího.

Již při říjnovém představení tabletofonů Nokia Lumia 1320 a 1520 v Abú Dhabí proběhla zmínka o nové softwarové aktualizaci Nokia Black. Nové modely jí disponovali ihned po vybalení, starší modely si na ní museli nebo stále musí počkat. Nokia totiž minulý čtvrtek začala tuto aktualizaci globálně distribuovat ke stávajícím uživatelům. Vylepšení se zaměřují především na kvalitní fotoaparáty, jimiž modely z Finska vynikají. Překvapením je novinka ve formě možnosti tvorby složek v prostředí domovské obrazovky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První se aktualizace dočkají majitelé Lumie 925 a 1020.

Novinky z oblasti fotografování se týkají především 41Mpix Lumie 1020. Nové algoritmy by měly zajistit lepší metodu převzorkování, což napomůže přirozenějšímu vzhledu fotografií a menšímu výskytu šumu. Z pohledu aplikací je pro většinu modelů novinkou Nokia Camera, která spojuje profesionální aplikaci Nokia Pro Cam a aplikaci pro chytré focení Smart Cam do jedné. Dosud byla dostupná pouze pro modely Lumia 920, 925, 1020 a 1520, nově bude dostupná pro všechny Lumie s Windows Phone 8.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokii Lumia 1020 se po vzoru Lumie 1520 dostává podpory formátu RAW (DNG).

Podobný osud postihl i aplikaci Nokia Storyteller Beta, která byla dosud pouze pro Lumii 1520. Ta dokáže sdružovat fotografie dle času a polohy, kde byly pořízeny a z nich pak vytvářet přehledné sady fotografií z výletů. Nyní je Nokia Storyteller opět ke stažení pro všechny Lumie. Do třetice sdílí stejnou cestu i Nokia Beamer. Navazuje přímo na Photobeamer, prostřednictvím které jste mohli sdílet fotografie v telefonu po spárování na monitoru počítače či chytré televizi. Nyní se k fotografiím přidává i zbytek telefonu. Domovskou obrazovku, dokumenty, prezentace, vše můžete po spárování pomocí QR kódu sdílet na obrazovce, která si poradí s HTML5. Nokia Beamer bude ke stažení pro Lumie s 1GB RAM pamětí a vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Storyteller zobrazí i geografické údaje, pokud jste je v nastavení fotoaparátu povolili.
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pomocí Nokia Beamer můžete prostředí vašeho telefonu sdílet i na dálku. 

Vylepšení se dočkala také Glance screen, neboli zobrazování času a nově také notifikací na „vypnutém“ displeji. Doteď byla tato funkce omezena pouze na zobrazení času, stavu zvukového profilu případně notifikace dobíjení. Nyní zobrazuje také všechny notifikace, které máte nastavené na zamykací obrazovce (e-maily, hovory, SMS, upozornění z Facebooku či Twitteru apod.). Současně přibyly také nové barvy pro noční režim této funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U Glance Screen můžete také volit různé možnosti zobrazování.

Nokia Black přináší i podporu energeticky úsporného Bluetooth 4.0 LE pro celou řadu Lumia s Windows Phone 8.

Šetřete místo, tvořte složky

Na závěr jsem si nechal novinku, se kterou se nepočítalo a Nokii se ji podařilo utajit před mobilním světem do poslední chvíle. Tou je možnost vytvářet na obrazovce s Live Tiles složky s aplikacemi. Je trochu škoda, že to nejde přímo při úpravě hlavní obrazovky, a je k tomu třeba speciální aplikace. I přesto ji mnoho uživatelů ocení. V přehledném nastavení si zvolíte název složky, aplikace, které do ní chcete vložit a případně upravíte jejich zobrazované pořadí. K dispozici je následně tato složka ve všech třech možných velikostech pro živé dlaždice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá celý proces při tvorbě složky pomocí aplikace Složka aplikací (App Folder).

Sluší se dodat, že jako první se Nokia Black dočkají majitelé Lumií 1020 a 925, přičemž ostatní modely budou následovat v dalších týdnech. Dostupnost aktualizace pro svůj model můžete sledovat na těchto stránkách.

Diskuze (29) Další článek: Sony XSP: autorádio pro éru smartphonů

Témata článku: Nokia, Windows, Smartphony, Aktualizace softwaru, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1320, Nokia Lumia 920, Aktualizace, Black, Poslední chvíle, Akt

Určitě si přečtěte