Co přinese nový rychlý internet T-Mobilu? (+ srovnání s CDMA)

Pokud na vás byla první část článku o rychlém internetu od T-Mobilu technicky komplikovaná, tentokrát byste měli být spokojeni. Na chystanou mobilní datovou síť T-Mobilu se podíváme očima uživatele hledajícího co nejlepší připojení k internetu. Je zde také podrobné porovnání se sítí CDMA od Eurotelu.
Co přinese nový rychlý internet T-Mobilu? (+ srovnání s CDMA)
Kapitoly článku
T-Mobile svoji vizi představil na tiskové konferenci jasně. Nepotřebujete už pevnou linku. Rychlá data umíme přenášet bezdrátově a budete k tomu potřebovat jen náš terminál, který se sám snadno nainstaluje a nastaví. Pak už za vás vybere vždy to nejlepší dostupné připojení, ať se budete nacházet kdekoli po ČR. A to vše samozřejmě v rámci jednoho tarifu. A čím více se budete nacházet v civilizaci, tím vám to pojede rychleji a lépe – a naopak.

Již příští rok tak zaměstnanci vaší firmy mohou být na Invexu k intranetu/internetu připojeni rychlostí přes 500 kb/s. Použijí k tomu síť TDD UMTS přes svoji PC kartu v notebooku. Stejně tomu bude i ve všech větších okresních městech. Jestliže mají cestu i do v menších měst, pak tam PC karta automaticky využije pomalejší EDGE (okolo 150 kb/s). Zkrátka nezůstanou ani při školení na horské chatičce v Horní Dolní, kde modem využije alespoň základní GPRS (okolo 60 kb/s) a tím je pokryt úplně každý kout naší krásné země. To vše za jednu cenu a hlavně nemusíte nic vědět o vlastnostech či dostupnosti všech možných i nemožných technologií, které se na nás valí.

Zapomínat by se též nemělo na technologii Wi-Fi, kterou bude PC karta od T-Mobilu také umět. T-Mobile v ČR sice Wi-Fi téměř ignoruje, nicméně možnost spojení dnes patří již k základní výbavě počítačů a hodit se může vždycky.

Mobilním uživatelům tak rychlý internet od T-Mobile přinese především vyšší pohodlí a to jak v dosahovaných rychlostech, tak v snadností použití. Současné GPRS je dost pomalé a konkurenční řešení od Eurotelu na bázi CDMA je přece jen těžkopádnější. Vyžaduje použít externí modem, který zdaleka nefunguje na celém území ČR o zahraničí už ani nemluvě.

Podrobné srovnání chystané datové sítě T-Mobilu s CDMA Eurotelu najdete dále v článku

T-Mobile proti Českému Telecomu

Rychlý internet od T-Mobilu může také konkurovat ADSL připojení, zejména v segmentu zákazníků z řad domácností a malých firem. Externí modem pro stolní počítače s možností sdílení konektivity bude jistě atraktivní alternativou pro ty, kteří potřebují rychlé připojení k internetu a nechtějí se vázat na telefonní linku.

Proti současnému ADSL hovoří jasně nemožnost si rychle a jednoduše modem přenést, ale hlavně nutnost platit současně hlasový tarif Českému Telecomu. A vzhledem k tomu, že rychlý internet T-Mobilu bude mít technické parametry srovnatelné s ADSL, k úspěchu mu bude stačit pouze přiblížit se také k jeho ceně. Ta po nedávném cenovém propadu skončila někde mezi 700 a 800 Kč vč. DPH za základní linku 256 kb/s (kalkulováno jako poplatek za ADSL + hlasový paušál bez volných minut resp. poplatek za ADSL + trestný poplatek za to, že hlasové služby nevyužíváte).

Rozhodně však nelze souhlasit s vizí T-Mobilu, že pevné linky již nebudou vůbec potřeba. Takové iluzi je snadné podlehnout v záplavě zpráv o překotném vývoji v bezdrátových technologiích (zejm. WiMax), které přinášejí rychlosti vyšší, než jsou schopny nabídnout současné pevné linky. Fyzikální zákony jsou však neúprosné a ve věčném souboji nemohou bezdrátové technologie nad kabelovými nikdy zvítězit. I ty se totiž vyvíjejí a pravda je taková, že spojení po kabelu vždy bylo, je a bude o řád rychlejší a spolehlivější.

Tvrzení T-Mobilu lze akceptovat spíše v kontextu naší smutné české reality, kdy mobilní operátoři, chtě nechtě, nahrazují služby pevných linek. To se však neděje z důvodu pokroku bezdrátových technologií nad kabelovými, ale čistě kvůli neochotě i neschopnosti Českého Telecomu nabídnout totéž pevnou linkou.

Cena neznámá

Cena, za kterou bude T-Mobile svůj rychlý internet nabízet, je zatím největší neznámou celého projektu. Není to však proto, že by ji T-Mobile tajil. Situace na telekomunikačním trhu se vyvíjí turbulentně a proto ani nemá smysl přesné ceny kalkulovat a zveřejňovat nyní, když do ostrého startu této sítě zbývá ještě několik měsíců.

Představitelé operátora však jasně deklarovali, že nechtějí službu uvést jako prémiovou. Snahou bude naopak atraktivní poměr výkon/cena. To by znamenalo, že ceny rychlého internetu od T-Mobile budou konkurenční, zejména směrem k ADSL Českého Telecomu a CDMA Eurotelu.


V příští kapitole se ještě podíváme na tarify, které T-Mobile nabídne. Hlavně zde ale začne druhá část článku, která srovnává technologii T-Mobilu se sítí Eurotel CDMA

Témata článku: Operátoři, Ostatní, T-Mobile, Srovnání, CDMA

39 komentářů

Nejnovější komentáře

  • BOBer 11. 9. 2005 9:27:23
    Proč kupovat router? Stačí...
  • Archaon 8. 7. 2005 17:46:10
    Kdyby ste se laskave racili obtezovat podivat se na stranky ET tak...
  • doctor.x 6. 7. 2005 12:15:04
    nez nasadil errotel svuj posledni FUP, dokazal jsem z cdma vysosnout...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2017 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2017 můžete koupit

** Vybíráme největší mobilní hity v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Své místo mají i tablety a tlačítkové telefony

7.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 50

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení