Co s mobily, které nikdo nechce?

Váš mobil je drahý také proto, že výrobce jeho cenou kryje ztrátu z neprodaných kusů.
Co s mobily, které nikdo nechce?

Firma Mloop, která se specializuje na nákup a prodejů mobilních telefonů z tzv. „sekundárního trhu“ uvádí, že celých třicet procent všech vyrobených mobilů není prodáno za doporučené ceny, ale končí právě – a to v lepším případě, pokud nejsou sešrotovány vůbec bez prodeje – na různých tržištích včetně těch internetových, kde se prodávají až za několikanásobně nižší ceny. To, že existují v mobilech nadbytečné, neprodejné zásoby, není jistě žádný objev – pokud se ale skutečně jedná o skoro třetinu všech vyrobených mobilů, je to grandiózní číslo: za loňský rok by šlo o 80 miliónů přístrojů s hodnotou okolo osmi miliard dolarů!

Proč vznikají tak velké zásoby? Příčiny se sčítají: špatný odhad globální poptávky po mobilech, nepovedený design nebo funkčnost, konkurenční tlaky, a koneckonců také existence nezbytných skladových zásob v několikastupňové distribuční struktuře. Mobily mají, obdobně jako notebooky, nevýhodu oproti počítačům: nelze je skládat na místě a nelze nepovedený kus rozložit a udělat z něj něco jiného. Toto platí pro mobily stejně jako pro ostatní spotřební elektroniku nebo pro bílou techniku (pračky, ledničky atd.), ale mobily trpí nesrovnatelně více, protože nesmírně rychle zastarávají a hlavně, zákazníci toto zastarání neomylně rozpoznají. Pět let starý model ledničky se bez problémů doprodá za původní cenu, nad rok starým mobilem už poučení zákazníci ohrnují nos. Existují samozřejmě nadčasové modely, které není hanba mít tři roky, ale není jich mnoho.

Firma Mloop odhaduje, že cenová „eroze“ mobilu je jedno procento ceny za týden. Za rok je tedy mobil na polovině, za dva roky na čtvrtině své původní hodnoty – žádná jiná elektronika nestárne tak rychle. Mloop uvádí i úroveň těchto likvidačních cen pro některé modely, kterých jsou plné sklady – Nokia 3330 stojí okolo 3000 Kč (v přepočtu), Siemens A35 asi 1600 Kč, Alcatel 303 pak 2200 korun, a docela prestižní Motorola T191 klesla po 3000 Kč. (Neočekávejte ale, že si budete moci od Mloopu snadno pořídit mobil – jedná se o internetové tržiště mezi velkými obchodníky, nikoli jednotlivci).

Tento problém trhu mobilů nemá naději na rychlé rozuzlení. Ještě několik, a možná že ještě mnoho let nás čeká divoký vývoj v technologiích mobilů, protože přichází práce s daty a Internetem, mobily se postupně stávají víceúčelovými zařízeními slučující funkce telefonu s kapesním počítačem. Cenu za neprodejné a se ztrátou prodávané kusy bohužel musíte platit vy – zákazníci platící cenu plnou. Každý výrobce totiž s tímto rizikem dnes počítá a cenu mobilu nadsazuje, aby mu vysoká marže pokryla i tyto druhy ztrát, kterým se neumí nebo nemůže vyhnout.

Diskuze (20) Další článek: Oskarta: SMS za kačku, volání za dvě

Témata článku: Ostatní, Motorola T191, Nokia 3330, Siemens A35/A36, Vysoká marže, Mobil, Velký obchod

Určitě si přečtěte