Co se vyplatí: paušál nebo předplacenka?

Lidé, kteří málo telefonují, se vždycky rozhodují mezi předplacenou kartou a paušálním programem. Většinou zvítězí předplacenka díky své jednoduchosti v používání a snadnosti pořízení. Nejnižší tarify operátorů mohou být ale pro určité skupiny uživatelů mnohem výhodnější.
Co se vyplatí: paušál nebo předplacenka?
Kapitoly článku

Je jasné, že lidé s telefonem neustále přilepeným u ucha sáhnou spíš po dražších tarifech s nejvýhodnějšími sazbami na volání. Takových uživatelů je ale jen pár. Velká část zákazníků zavolá kamarádovi kvůli večerní návštěvě oblíbené hospůdky, vyzví od manželky, jestli koupit k večeři vepřové nebo hovězí, pošle nějakou tu textovku a tím jejich týdenní mobilní život končí. Jejich měsíční telefonní účet se pohybuje někde mezi padesáti a dvěma sty korunami, nabídky tarifů s desítkami volných minut je tím pádem nijak neoslovují.

Takoví lidé často volí předplacenou kartu. Je to pochopitelné, hned vidíte, kolik jste provolali, nemusíte nic podepisovat a hlavně neplatíte měsíční poplatky. Paušály ale oproti tomu zase nabídnou lepší sazby za volání a řadu volných minut.

Je jasné, že mobilnímu začátečníkovi bude plně vyhovovat předplacenka. Někdo si s ní vystačí dokonce na dlouhou dobu, jinému se ale výhody mobilu natolik zalíbí, že začne telefonovat a esemeskovat mnohem častěji. Problém je, že většina lidí neodhadne okamžik, kdy už by se jim vyplatil nejnižší tarif a zůstávají u předplacené karty déle, než je nezbytně nutné.

Pro operátory je samozřejmě výhodnější, když zákazník platí pravidelný měsíční paušál. Mimo jiné proto, že mohou s utracenou částkou dopředu počítat ve svých plánech. Nabízejí proto zákazníkům, kteří přecházejí z předplacenky na paušální program různé výhody – aktivaci zdarma, propagační balíčky, slevy na volání a podobně.

Tipy a triky

Pokud se ještě stále rozhodujete, kterou předplacenku či nejnižší paušální program si pořídit, možná vám pomohou následující tipy:

Nejlevnější textovky – bezkonkurenčně vede Oskarův tarif Odepiš, ovšem jen pro textovky zasílané do vlastní sítě. Obecně je pro textové zprávy nejvýhodnější Oskarův Rozjezd Naplno, nebo Tarif 20 Start Hit od T-Mobilu. Mezi předplacenkami kralují společně a nerozdílně Twist SMS, Twist Extra (pozor na měsíční paušál) a Fun Go. V těsném závěsu je Oskarta Flexi Sazba, výhodná je ovšem hlavně do sítě Oskar.

Nejlevnější volání – tady nelze dát obecné doporučení. Záleží na tom, do jakých sítí a v jakých časových obdobích nejvíce voláte.

Mýty o paušálu u předplacenek – i když se u předplacených karet (s výjimkou Twist Extra) neplatí paušální poplatek, musíte si uvědomit, že nějaké měsíční náklady tu přece jen jsou. Operátoři totiž trvají na pravidelném dobíjení karty novým kreditem, i když téměř nevoláte.

Paušál není vždy nejlevnější – jak ukazuje například Oskarův Rozjezd Naplno, který je při volání do vlastní sítě dražší než Oskarta, neplatí jednoduché pravidlo „Paušální program je vždy levnější“.

Další výhody paušálů – i když paušály nemusejí být vždy nejlevnější, váží se k nim mnohé další výhody. Jako příklad můžeme uvést balíčky služeb za zvýhodněnou cenu, které umožní například poslat MMS za 7,10 Kč a podobně. Tyto výhody vám operátor k předplacence nikdy nenabídne.


V další kapitole najdete srovnání předplacených karet jednotlivých operátorů. Do srovnání jsme zařadili i paušální program s nejnižším měsíčním poplatkem.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Předplacené karty, Paušál, Mobilní život, Eurotel Relax, Original Go, Nejvýhodnější sazba, Předplacenka, Telefonní účet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21