Co se vyplatí: paušál nebo předplacenka?

Lidé, kteří málo telefonují, se vždycky rozhodují mezi předplacenou kartou a paušálním programem. Většinou zvítězí předplacenka díky své jednoduchosti v používání a snadnosti pořízení. Nejnižší tarify operátorů mohou být ale pro určité skupiny uživatelů mnohem výhodnější.
Co se vyplatí: paušál nebo předplacenka?
Kapitoly článku

Je jasné, že lidé s telefonem neustále přilepeným u ucha sáhnou spíš po dražších tarifech s nejvýhodnějšími sazbami na volání. Takových uživatelů je ale jen pár. Velká část zákazníků zavolá kamarádovi kvůli večerní návštěvě oblíbené hospůdky, vyzví od manželky, jestli koupit k večeři vepřové nebo hovězí, pošle nějakou tu textovku a tím jejich týdenní mobilní život končí. Jejich měsíční telefonní účet se pohybuje někde mezi padesáti a dvěma sty korunami, nabídky tarifů s desítkami volných minut je tím pádem nijak neoslovují.

Takoví lidé často volí předplacenou kartu. Je to pochopitelné, hned vidíte, kolik jste provolali, nemusíte nic podepisovat a hlavně neplatíte měsíční poplatky. Paušály ale oproti tomu zase nabídnou lepší sazby za volání a řadu volných minut.

Je jasné, že mobilnímu začátečníkovi bude plně vyhovovat předplacenka. Někdo si s ní vystačí dokonce na dlouhou dobu, jinému se ale výhody mobilu natolik zalíbí, že začne telefonovat a esemeskovat mnohem častěji. Problém je, že většina lidí neodhadne okamžik, kdy už by se jim vyplatil nejnižší tarif a zůstávají u předplacené karty déle, než je nezbytně nutné.

Pro operátory je samozřejmě výhodnější, když zákazník platí pravidelný měsíční paušál. Mimo jiné proto, že mohou s utracenou částkou dopředu počítat ve svých plánech. Nabízejí proto zákazníkům, kteří přecházejí z předplacenky na paušální program různé výhody – aktivaci zdarma, propagační balíčky, slevy na volání a podobně.

Tipy a triky

Pokud se ještě stále rozhodujete, kterou předplacenku či nejnižší paušální program si pořídit, možná vám pomohou následující tipy:

Nejlevnější textovky – bezkonkurenčně vede Oskarův tarif Odepiš, ovšem jen pro textovky zasílané do vlastní sítě. Obecně je pro textové zprávy nejvýhodnější Oskarův Rozjezd Naplno, nebo Tarif 20 Start Hit od T-Mobilu. Mezi předplacenkami kralují společně a nerozdílně Twist SMS, Twist Extra (pozor na měsíční paušál) a Fun Go. V těsném závěsu je Oskarta Flexi Sazba, výhodná je ovšem hlavně do sítě Oskar.

Nejlevnější volání – tady nelze dát obecné doporučení. Záleží na tom, do jakých sítí a v jakých časových obdobích nejvíce voláte.

Mýty o paušálu u předplacenek – i když se u předplacených karet (s výjimkou Twist Extra) neplatí paušální poplatek, musíte si uvědomit, že nějaké měsíční náklady tu přece jen jsou. Operátoři totiž trvají na pravidelném dobíjení karty novým kreditem, i když téměř nevoláte.

Paušál není vždy nejlevnější – jak ukazuje například Oskarův Rozjezd Naplno, který je při volání do vlastní sítě dražší než Oskarta, neplatí jednoduché pravidlo „Paušální program je vždy levnější“.

Další výhody paušálů – i když paušály nemusejí být vždy nejlevnější, váží se k nim mnohé další výhody. Jako příklad můžeme uvést balíčky služeb za zvýhodněnou cenu, které umožní například poslat MMS za 7,10 Kč a podobně. Tyto výhody vám operátor k předplacence nikdy nenabídne.


V další kapitole najdete srovnání předplacených karet jednotlivých operátorů. Do srovnání jsme zařadili i paušální program s nejnižším měsíčním poplatkem.

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, T-Mobile, Předplacené karty, Paušál, Mobilní život, Telefonní účet, Original Go, Předplacenka, Eurotel Relax

Určitě si přečtěte

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

Včera | Pospíšil Aleš | 58

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

** Kvalitu za rozumnou cenu nabídne Xiaomi Mi A1 za 6 496 Kč ** Štědrý Ježíšek může pod stromeček naložit Nokii 8 ** Chcete-li ušetřit na HW, je tu vánoční akce, ale musíte uzavřít smlouvu

6.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7