Compaq konečně uvedl jacket s GSM modulem

Kapesní počítače iPaq si mohou pomalu zvykat na honosné označení komunikátor. Compaq konečně uvedl modul rozšiřující možnosti kapesního počítače o hlasovou komunikaci a další mobilním telefonům vlastní funkce. Je vůbec výhodnější komunikátor, či mobilní telefon a kapesní počítač zvlášť?

Krása kapesních počítačů spočívá v tom, že lze jejich schopnosti rozšířit pomocí přídavných modulů, tak zvaných jacketů. Přístroje s nimi sice ztloustnou a přiberou na váze, odmění se však slotem pro paměťové karty, podporou GPS, či integrací mobilního telefonu. Právě posledně jmenovaný jacket uvedl Compaq pro své kapesní počítače iPaq.

Zatím nejsou bohužel dostupné žádné konkrétní informace o velikosti a hmotnosti. Lze však předpokládat, že jacket nebude větší než klasické kabátky pro paměťové karty, tedy pár milimetrů do tloušťky. Samozřejmostí je hlasová komunikace (podpora tří sítí GSM – 900, 1800 a 1900 MHz), podpora textových zpráv a dalších v mobilních telefonech běžných funkcí, jako třeba WAP. Mírně řečeno nutností je podpora GPRS, bez nějž by modul ztratil cenu. Zamrzí však absence datových přenosů HSCSD – stahování zejména pošty vychází přes časovou tarifikaci i levněji, než paketový přenos dat.

Zatím se můžeme jen dohadovat, jak je zprostředkována hlasová komunikace. Zapojování externí bondovky by bylo mírně řečeno hřebíkem do rakve (což Motorola poznala u jinak povedeného modelu V100). U iPaqů řady 36x0 by mohl být sluchátkem reproduktor a náš hlas by snímal vestavěný mikrofon umístěný na horní hraně přístroje. Ten by se pak sice držel „vzhůru nohama“ ale stále lepší řešení než bondovka. Toto by však nešlo u přístroje řady 37x0, kde je reproduktor umístěn v černé vyboulenině na horní hraně, tedy hned vedle mikrofonu. Velmi by potěšilo hlasité hands-free.

Kapesní počítač iPaq s GSM modulem má být konkurencí pro komunikátory jako Sagem WM3050, Trium Mondo, Handspring Treo, či Siemens SX 45, které v sobě funkce a výhody mobilního telefonu slučují.

Někomu se moduly nelíbí

Ve svém okolí jsem se setkal s velmi odlišnými názory na přídavný jacket s GSM telefonem. Není se čemu divit, tato volba má totiž svá pro i proti:

Pro:

  • Výhodou je jednoduchost. S použitím jacketu máte na místo dvou jen jedno zařízení.
  • Pro stažení pošty či okamžitou komunikaci přes IRC klienta nemusíte sestavovat spojení přes infraport (směřovat telefon a PDA), což je v některých situacích velmi nepohodlné.
  • Nic nebrání využít ohromnou paměťovou kapacitu kapesního počítače, ať už na textovky či čísla.
  • Velký displej umožní snazší ovládání, pohodlnější čtení WAPu či psaní textovek.

Proti:

  • Velkou nevýhodou je výsledná hmotnost a rozměry zařízení
  • Kapesní počítače s Pocket PC jsou nechvalně známé svou velmi slabou výdrží baterií, kterážto se v kombinaci s GSM modulem ještě sníží. I s předpokládanou vlastní baterií nebude výdrž nijak oslnivá.
  • Těm nešťastlivcům, kterým se kapesní počítač pokazí, přijdou na dobu opravy i o mobilní telefon.

Alternativní spojení PDA se světem

Stahovat poštu či surfovat po internetu na displeji kapesního počítače je v poslední době „in“. Jak jsme si však pověděli výše, doplňkový jacket má i své podstatné nevýhody. Pravda – odpadá nepohodlné spojení infraportem, kdy na sebe zařízení musí vidět. Nejlepší variantou se jeví přenos dat mezi mobilním telefonem a kapesním počítačem přes Bluetooth. Modrozubé telefony se objevují čím dál častěji a kapesní počítače budou následovat. Vlajkovou lodí je iPaq 3760, který je však vcelku drahý. Vlastníte-li však iPaq nižší řady (3750, 3670, 3630...), existuje i pro něj kabátek podporující Bluetooth. Jeho cena je však vcelku vysoká (zhruba šest tisíc korun), vyvstává tedy otázka, zda-li nebude lepší vyčkat, než se jacket s GSM modulem pro iPaqy začne dovážet i k nám.

Váš názor Další článek: Známe nový způsob dobíjení Paegas Twist

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, GSM, Jack, Modul


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70