Compaq zítra představí nové iPaqy

Podařilo se nám získat exkluzivní informace o nových modelech kapesních počítačů iPaq, které budou představeny na zítřejší tiskové konferenci v rámci mezinárodní veletrhu Invex 2001. Pokud vám dříve chybělo Bluetooth či integrovaný slot na paměťové karty, pak vás nový iPaq určitě potěší.
iPaq H3760 – starý známý iPaq s novými možnostmi

Model H3760 designově i hardwarově vychází z předchozího modelu H3660. Stejně jako u něj se tedy setkáte s 206 MHz StrongARM procesorem, 64 MB RAM, TFT displejem s rozlišením 240×320 bodů a schopností zobrazit 4096 barev, a Li-Pol akumulátorem o kapacitě 950 mAh, který je schopen iPaq udržet při životě až 10 hodin. V čem se ale H3760 od svého předchůdce liší je velikost paměti ROM – ta má totiž kapacitu 32 MB (oproti předchozím 16 MB), za což může největší „tahák“ tohoto modelu – Microsoft PocketPC 2002, který teprve nedávno spatřil světlo světa.

Spolu s novými iPaqy přijdou také nové Expansion Packs, kterými svůj iPaq můžete obohacovat o další funkce – jedná se o dlouho očekávaný GSM modul s GPRS a také Bluetooth Wireless Pack, který vašemu iPaqu přidá jednak možnost ovládat nejrůznější Bluetooth zařízení a jednak jej obohatí o slot na karty Compact Flash. Těmto zařízením se budeme podrobněji věnovat v samostatném článku.

iPaq H3850 – elegán, co si pamatuje

Klepněte pro větší obrázekiPaqy z řady H38xx jsou již něčím zcela novým. Stejně jako H3760 mají 206 MHz procesor StrongARM a 64 MB RAM a 32 MB ROM, která v sobě skrývá operační systém Microsoft PocketPC 2002. Oproti svémuz bráškovi je však o 3 milimetry vyšší a o 12 gramů těžší. Tyto změny jsou ale více než vykompenzovány slotem na SD (Secure Digital) karty, které umožňují uložená data zabezpečit proti zápisu nebo případně i hardwarově zašifrovat, a Li-Pol akumulátorem, jehož kapacita je úctyhodných 1400 mAh a s kterým je nový iPaq schopen pracovat až 10 hodin. Pokud byste se pídili po tom, proč má H38xx vyšší spotřebu než předchozí modely, pak vězte, že za to může nový TFT displej schopný zobrazit až 65536 barev(!)

Co se úpravy designu týče, tak nový H38xx má o něco menší joystick kvůli přemístění reproduktoru z prostředku joysticku do horní části přístroje hned vedle slotu na SD karty. Svoji H3850 můžete samozřejmě rozšířit o všechny dostupné Expansion Packy, stejně jako všechny předchozí modely Compaq iPaq.

iPaq H3870 – bomba s modrým chrupem

Konečně poslední novinkou z dílny Compaqu je model H3870, vlajková loď, která oproti H3850 nabízí také integrované rozhraní Bluetooth. Konečně již při stahování pošty či surfování po Internetu nebudete muset v ruce držet kromě iPaqu také mobilní telefon. Bluetooth funguje bez jakýchkoliv problémů. Prozatím jsme měli možnost jej otestovat s telefony Ericsson R520m a T39m v nejnovější verzi jejich firmwaru a nezbývá než konstatovat, že surfování přes Bluetooth je prostě úchvatné. Telefon si můžete nechat klidně v kanceláři na stole a přitom z vedlejší zasedací místnosti přes něj surfovat po Internetu.

iPaq není jen hardware

Kromě samotného iPaqu dostanete také spoustu softwaru, který vám teprve pomůže odhalit, co všechno může poskytnout 206 MHz v dlani. Nové iPaqy tak obsahují velice bohatou softwarovou výbavu, která je zahrnuta již přímo v ceně přístroje. Na co se tedy můžete těšit?

Jak jsem již uvedl výše, tak u nových modelů iPaq je nainstalován operační systém MS PocketPC 2002. Ten s sebou do nových iPaqů přinesl programy jako:

 • Windows Media Player 8.0 pro PocketPC
 • MSN Messenger
 • Terminal Services Client
 • VPN Client
 • Server Sync Client
 • Infrared Beaming (včetně komunikace s PalmOS)

  Samozřejmě, že nedílnou součástí operačního systému PocketPC 2002 je i software pro vaše PC:

 • Nový MS ActiveSync 3.5 zdarma
 • Nový MS Outlook 2002 pro PC
 • Internet Explorer 6.0

  Kromě toho však od Compaqu dostanete také řadu velice užitečných programů jako:

 • IBM Via Voice Command and Control pro Kalendář, Kontakty a e-mailového klienta
 • iPresenter PowerPoint converter pro prohlížení prezentací z MS PowerPointu na iPaqu
 • Dashboard, což je rozšířená verze úvodní obrazovky, která je schopná zobrazit informace o dnešním a následujícím dni, stav baterie, atd.
 • Data Encryption Package pro účinné šifrování dat.
 • Sega a Vegas game pack pro krácení volných chvil.
 • Compaq Wireless LAN Drivers pro připojení k síti pomocí rozšiřujícího slotu s podporou protokolu 802.11p
 • Jeode Java Virtual Machine
 • a mnoho dalších programů, které znáte již z předchozích iPaqů

Nový iPaq – revoluce v kapse

Nové iPaqy si nepochybně velice rychle najdou své uživatele. Především model H3870 by se v našich končinách díky integrovanému Bluetooth mohl rychle uchytit. Spousta softwaru, stabilnější operační systém, více paměti a stejná cena se staršími a méně vybavenými modely. To všechno jsou velmi účinné zbraně, které budou rozhodovat v nadcházejícím boji o zákazníka. Hned, jak to bude možné, tak se vám pokusíme přinést podrobné recenze nových modelů.
Váš názor Další článek: 15.10.2001 01:08 Doména nokia-game.cz

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Rozšířená verze


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40