Coolpad Max: příliš vysoké ambice [recenze]

 • Povedený design, elegantní balení a nadstandardní parametry
 • Výdrž, fotoaparát a chybějící funkce Coolpad srážejí
 • Konkurence nabídne víc a mnohdy je i levnější
Coolpad Max: příliš vysoké ambice [recenze]
Kapitoly článku

1. Design

Při pohledu na telefon se asi neubráníte dojmu, že něco podobného už tu bylo. Na mnoha místech zařízení najdete zcela jasnou inspiraci u konkurenčních značek, což ale nemusí být nezbytně špatně. Jinak řečeno, design telefonu není nijak objevný ani revoluční, přesto Coolpad Max rozhodně nevypadá špatně.

Při prvním úchopu psychologicky zapůsobí poměrně malá tloušťka a 170 gramů kovu a skla vám bude připadat jako mnohem méně. Tělo je tvořeno kovovou vaničkou, ve které jsou schovány všechny vnitřnosti, a ty poté kryje sklo přední displejové strany. Na zádech a bocích si všimnete plastových předělů, které podobně jako třeba u iPhonu skrývají antény.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kov, sklo a žádné extravagantní výstřelky

Všechny hrany jsou pěkně zakulacené, stejně jako rohy, zaoblování se nevyhnulo ani sklo, jež se ke krajům nepatrně zakřivuje. Jako celek to vypadá dobře, konstrukce je pevná a jediné, co možná trochu ruší jinak designově velmi povedené provedení je vystupující čočka fotoaparátu na zadní straně. Milimetr tloušťky navíc by telefon s přehledem snesl, čočka by nebyla tak exponovaná a třeba by se uvnitř našlo místo pro větší baterii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní stranu narušuje pouze vystupující čočka fotoaparátu

Hardwarová tlačítka se u Coolpadu rozešla na oba boky. Na levém je to regulace hlasitosti, naproti ní pak hlavní vypínač společně se šuplíčkem na karty. Ten je bohužel hybridní a pojme jen dvě karty (dvakrát nanoSIM nebo nanoSIM + microSD), u tohoto telefonu s relativně velkým úložištěm by to ale nemusel být až takový problém. Tlačítka jsou perfektně odlišená hmatově, mají jasnou odezvu a nestane se, že by na stisk nezareagovala.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Perfektně zpracovaná tlačítka na obou bocích

Konektor sluchátek našel svoje místo na horní straně, nabíjecí microUSB si hoví uprostřed spodní strany. Obklopuje ho dvojice mřížek, stereo se však nekoná, reproduktor je pouze pouze za jednou, ta druhá skrývá mikrofon. Čtečku otisků prstů umístil výrobce na záda, dostatečně daleko od čočky fotoaparátu, při používání čtečky byste si tedy neměli foťák nedopatřením nijak ušpinit.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail nabíjecího konektoru a šuplíčku na karty

Jistý pocit exkluzivity a výjimečnosti nevyvolává jen provedení těla v kovu a skle v kombinaci se zlatou barvou. Telefon se vás pokusí oslovit a získat už při otevírání krabičky – ta se nese ve zlaté a černé barvě. Černé plochy materiálově připomínají semiš a jsou velmi příjemné na dotek. Jednotlivé součásti balení jsou úhledně poskládány do malých krabiček a hlavně, v balení toho není vůbec málo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Elegantní krabička skrývá bohatou výbavu

Telefon, pár manuálů, jehla na přístup ke kartám, to nikoho nepřekvapí. Kabel a nabíječka taky ne, i když plusové body lze nahnat provedením, třeba jako u Coolpadu. Nabíječka sice není z nejmenších, pořád je ale relativně malá, hlavně ale nabídne na výstupu 2,2 A. Plochý kabel má na sobě gumový pásek, který jej udrží smotaný, pecková sluchátka věrně kopírující ta od Applu nehrají vůbec zle a nezapomnělo se ani na krycí fólii na displej a plastový kryt na záda telefonu.

2. Displej

Coolpa Max nese 5,5“ displej s full HD rozlišením. V dnešní době je to tedy typický zástupce „větších“ telefonů. Velikost a rozlišení ale nejsou jediné parametry displeje. Coolpad Max je však v této oblasti připraven dobře. Proti případným škrábancům chrání displej Gorilla Glass 4.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý design není výsadou jen zadní strany

Zobrazovací jednotka má pěkné, syté, věrné barvy, nic podvyživeně mdlého, ale ani nepřirozeně saturovaného. Automatická regulace jasu funguje korektně, čitelnost na slunci je sice bezproblémová, mohlo by to ale být ještě lepší. Coolpad bohužel postrádá jakékoliv možnosti softwarové úpravy barev a celkového podání displeje, konkurence je v tomto ohledu už o něco napřed.

Naměřené parametry displeje:

 • průměrná barevná odchylka: 6,36
  (Ideální hodnota je 0, údaj určuje odchylku od normy stanovené pro BluRay. Smartphony s odchylkou do hodnoty okolo 6 mají stále věrné displeje. Coolpad Max má věrné podání barev.)
 • maximální barevná odchylka: 8,42
  (Hodnota u nejvíce odchýlené barvy. U Coolpad Max je to magenta a červená.)
 • gamma: 2,37
  (Ideální hodnota je 2,20, údaj vypovídá o podání černé a odstínů šedé barvy. Coolpad Max má dobré podání odstínů šedé, směrem k bílé se mohou některé odstíny slévat.)
 • maximální jas: 472 cd/m2
  (Čím vyšší hodnota, tím lepší jas; nejzářivější IPS displeje na mobilech mají maximální jas okolo 700 cd/m2. Coolpad Max má dobré podsvícení.)
 • minimální jas: 6 cd/m2
  (Čím nižší hodnota bližší nule, tím méně může displej méně zářit.)
Klepněte pro větší obrázekGamut barevného spektra – bílý trojúhelník přesahuje plochu normovaného spektra (černý trojúhelník). Coolpad Max podává příjemně živé barvy a nemá tendenci výrazněji zkreslovat ani do teplých ani do studených odstínů.

 

Nad displejem najdete kromě reproduktoru, čelní kamerky a senzorů také notifikační diodu. Je malá, sotva znatelná, její svit nijak neruší, přesto zvládne bezpečně informovat o dění v telefonu. Můžete aktivovat až pět oblastí, na které vás má upozorňovat, hodila by se ještě možnost změnit barvy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti notifikační diody • Nastavení tlačítek

Tlačítka pod displejem jsou řešena softwarově a jejich podobu si můžete nakonfigurovat. Střední tlačítko Domů doplňuje Zpět na jedné straně a Menu nebo Poslední spuštěné aplikace na straně druhé, celkově tedy volíte ze čtyř variant (krajní tlačítka lze prohodit). Tlačítka mohou mít světlé nebo tmavé pozadí a celý panel lze manuálně skrývat a zvětšit si tak prostor na displeji.

3. Hardware

V oblasti hardwaru se Coolpad snaží vytáhnout nad konkurenci. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 617 není u takto koncipovaného telefonu žádným překvapením, jeho předchůdce (Snapdragon 615) najdete ještě dnes v řadě podobných zařízení. Příjemným překvapením je nasazení celých 4 GB RAM. Uživatel má k dispozici 2,4, nedostatek paměti a nutnost zavírat aplikace vás u tohoto telefonu nejspíš nepotkají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupná paměť RAM • Dostupné úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci

Výčet pozitivních zpráv ještě není u konce. K velkoryse dimenzované paměti RAM přidal výrobce obdobně velkorysé úložiště o velikosti 64 GB. Po vybalení máte k dispozici necelých 52 GB, jakmile aktualizujete výchozí aplikační nabídku telefonu, dostanete se o zhruba 1,5 GB níže. Přes 50 GB na aplikace a data se ve střední třídě nevidí často, zde si navíc můžete pomoct i paměťovkou, pokud oželíte sekundární SIM.

Výsledky benchmarku AnTuTu 6.0:

 • celkové skóre: 44 953
 • 3D: 8 805
 • UX: 16 907
 • CPU: 14 193
 • RAM: 5 048

Výkonově na tom není Coolpad zle, spustíte na něm i náročné hry, jen musíte počítat s tím, že si je nezahrajete na nejjemnější detaily. Pořád však pojedou plynule, bez zasekávání. U videa berte jako strop full HD, 4K nemá smysl ani zkoušet. Všechno ostatní zvládá Max bez zaváhání. Při zátěži se telefon zahřívá, zvýšení teploty ale není dramatické, aby znemožňovalo úchop nebo bylo nepříjemné při delším držení.

Ne zcela optimistický je pohled na další specifikace. LTE bohužel postrádá podporu pásem 800 a 900 MHz, což pro nemalou skupinu potenciálních zákazníků znamená okamžitou stopku v úvahách nad nákupem. Telefon podporuje 5GHz pásmo u Wi-Fi, USB OTG, chybí mu však NFC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtečka otisků prstů

Příjemným překvapením je čtečka otisků prstů. Coolpad si zapamatuje až pět otisků a nevyžaduje při použití čtečky aktivaci displeje. Stačí přiložit prst, telefon ho pozná, zapne displej a odemkne. Rychlostí i úspěšností lze Max srovnávat s telefony Honor a Huawei, chybovost rozpoznávání byla velmi malá.

AnTuTu Battery Test:

 • 8853

Vestavěný akumulátor má kapacitu 2 800 mAh. Konkurence s obdobnými specifikacemi většinou nabídne o něco víc (nejčastěji 3 000), mnohem víc ale záleží na tom, jak se výrobci povede vše sladit. Coolpad se v oblasti výdrže pohybuje kolem průměru. Není to vyloženě propadák, do večera vydrží i při náročnějším používání, na dva dny bez nabíječky ale zapomeňte. Malou náplastí na slabší výdrž může být rychlé nabíjení, s dodávaným příslušenstvím telefon nabijete za hodinu.

4. Software

V telefonu najdete systém Android ve verzi 5.1.1, který vizuálně i funkčně upravuje nadstavba CoolUI 8.0. Obdobně jako řada jiných výrobců se i tato nadstavba zbavila hlavní nabídky a veškeré aplikace tak najdete rovnou na plochách. Jejich chování můžete konfigurovat (nastavit cyklické procházení, volit přechod) stejně jako jejich vzhled (aktivovat posun tapety, nastavit počet ikon na jedné ploše).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Informace o systému • Plocha • Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace

Panel oznámení přebírá mnohé z čistého Androidu. Stažením zobrazíte notifikace, opakovaným stažením pak přepínače bezdrátových modulů (lze je zobrazit přímo stažením dvěma prsty). Jejich pořadí ani výběr bohužel neupravíte, hnědé provedení navíc vizuálně vůbec neladí se zbytkem systému.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Číselník • Psaní SMS • Správa SIM • Nastavení plochy

Prostředí se výrobci podařilo odladit tak napůl. Reaguje svižně, nezasekává se, místy ale narazíte na drobné zpoždění, než telefon udělá to, co po něm chcete (přestože je to elementární úkon jako třeba přesun na jinou plochu). Stává se to ojediněle, zpoždění je minimální, ale poznáte ho. Místy narazíte na trošku krkolomné počeštění a v nastavení budete muset přetrpět, že delší položky pomalu rotují. Sice si počtete, co přesně znamenají, než však celý text projede přes obrazovku, trvá to věčnost. Určitou vypovídací hodnotu o celkové optimalizaci poskytne i to, že systém společně s aplikacemi zaberou téměř 14 GB (po prvotní aktualizaci), přičemž konkurenci mnohdy stačí i polovina.

Mezi předinstalovanými aplikacemi najdete Facebook, WPS Office a WhatsApp a pokud je nepotřebujete, lze je odinstalovat. Z dalších aplikací (kterých už se nezbavíte) máte k dispozici správce souborů, FM rádio, diktafon, poznámky, základní videopřehrávač (video lze sledovat i v plovoucím okně) a Cool Butler, který slučuje nástroje pro optimalizaci systému, nastavení napájení, bezpečnosti a blokování. Podobnou aplikaci dnes najdete v řadě telefonů jiných značek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Předinstalované aplikace • Správce souborů • Poznámky • Cool Butler

Software Coolpadu je na dobré cestě, zatím tomu ale ještě něco chybí. Systém jde stejnou cestou jako Huawei, Honor, Lenovo nebo Xiaomi, je sice celý přebarvený, funkčně se ale od čistého Androidu až tak neodlišuje. Výrobce navíc přidal několik užitečných funkcí (třeba vytvoření snímku obrazovky přejetím třemi prsty), teď by to chtělo jen dotáhnout, odladit a pořádně optimalizovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plovoucí tlačítko • FM rádio • Hudební přehrávač • Plovoucí video

V žádném případě se nejedná o nepoužitelný nedodělek, výše uvedená konkurence to ale umí ještě o kousíček lépe. Zamrzí i taková drobnost, že levnější modely ze stejné stáje zvládají zapínání displeje dvojitým poklepáním a nabídnou infraport, což u tohoto telefonu budete hledat marně.

5. Fotoaparát:

U fotoaparátu máte k dispozici přímo v prostředí jen nastavení blesku, HDR a přepínač čoček (přední × zadní). U videa je to pak rozlišení a až u režimu Pro se objeví další volby. Vše ostatní nastavujete v samostatném seznamu, který počtem voleb zrovna neoplývá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu •Nastavení fotoaparátu

Mezi jednotlivými režimy přecházíte vodorovným přejetím prstem přes displej. Třináctimegapixelové snímky dostanete pouze ve formátu 4:3, u širokoúhlých 16:9 se zmenší na 10 MPx.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kvalitativně snímky spadají spíše do průměru. Jsou sice relativně ostré a nejsou na tom nejhůř s detaily, problém však mají s různě osvětlenými místy. Buď jsou světlé plochy přepálené, nebo se naopak tmavá místa slijí v černé fleky. Ve výsledku pak volíte, co je pro aktuální scénu menším zlem a nad občasným šumem nejspíš mávnete rukou.

Ukázkové video (1 080p, 30 fps):

Video je na tom ještě o něco hůř než fotografie. Počítejte s tmavými nebo naopak zcela přepálenými plochami, ke kterým navíc přičtete pouze průměrnou ostrost a detaily. Pokud se vám u fotografií podaří vytáhnout z telefonu lepší výsledky detailním laborováním s nastavením (režim Pro), u videa tyto možnosti mít nebudete. Natáčení tedy berte spíše jako doplňkovou funkci, na video se Max příliš nehodí.

Hodnocení: 68 %

Coolpad Max koupíte za sedm tisíc korun, což je hladina, kde opravdu je z čeho vybírat. Konkurence je vysoká a každé zaváhání protivníci těžce vracejí. Coolpad se s modelem Max vydal dobrou cestou, jenom si možná naložil až příliš velké sousto.

Klepněte pro větší obrázek

Sám o sobě není Max vůbec špatný telefon. Pevná konstrukce, důraz na detaily s nadstandardně provedeným balením a příslušenstvím, pěkný displej, dostatečný výkon, spousta paměti a velké úložiště. Má samozřejmě i pár vad – výdrž je spíše průměrná, stejně jako fotoaparát, systém by potřeboval ještě dopilovat a pak je tu problém největší, LTE.

V dnešní tvrdé konkurenci by měl šanci s nižší cenovkou, za současného stavu většina potenciálních zákazníků oželí paměť, úložiště i příslušenství a sáhne raději po Honoru 5X, 7 Lite nebo Huawei P9 Lite, kteří nemají problém s LTE, déle vydrží, mají lépe odladěný systém a v některých případech jsou i levnější.

Verdikt: Ambiciózní model střední třídy se snaží zaujmout povedeným designem, nadstandardním příslušenstvím, pamětí a úložištěm, ztrácí však v základních oblastech jako je LTE. S průměrnou výdrží a fotoaparátem bude s relativně vysokou cenovkou proti konkurenci bojovat jen těžko.


Plusy:

 • Povedený design
 • Pevná konstrukce
 • Kvalitní displej
 • Nadstandardní příslušenství
 • 4 GB RAM
 • 64GB úložiště
 • Rychlé nabíjení
 • Čtečka otisků prstů

Minusy:

 • Průměrná výdrž
 • LTE bez 800 a 900 MHz
 • Absence NFC
 • Slabší optimalizace prostředí
 • Průměrný fotoaparát

Témata článku: Coolpad, Recenze, Android, Smartphony, Čtečka otisků prstů, Coolpad Max, Huawei Honor, Huawei P9, Huawei P9 Lite, Huawei P9 Plus, Diktafon, Celý panel, Zobrazovací jednotka, Nabíjecí microusb, Automatická regulace, Malá tloušťka, Sousto, Cool, Špatný telefon, Náplast, Plastový předěl, Spousta paměti, Celý text, Jednotlivý režim, Jehla


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 50

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 31