ČR ve světě 3G: jsme a budeme výjimeční

Už více než rok můžete využívat CDMA EV-DO od Eurotelu. Ale nedávno ohlásil spuštění UMTS T-Mobile a pozadu nezůstal ani Oskar. Jak si budeme stát ve srovnání s Evropou, až všecho vypukne?
ČR ve světě 3G: jsme a budeme výjimeční

Nejdříve CDMA

Rok 2005 vstupuje do své poslední čtvrtiny a těsně před cílovou rovinkou u nás vrcholí boj o druhé místo ve spuštění sítě 3G. Už více než rok můžete využívat datovou variantu CDMA2000, kterou spustil Eurotel. První místo je tedy dávno jasné. Během roku ale ohlásil spuštění UMTS T-Mobile. I když se jedná o technologicky menšinovou variantu, pod UMTS patří. Dlouho s 3G nečekal ani Oskar, dnes již pod křídly mocného Vodafonu, a přihlásil se i Eurotel.

Jak to tak vypadá, bude u nás sítí třetí generace úplná přehršel. A ačkoli se zdá, že malý český píseček nemůže být pro tolik sítí dostatečně výživný, obchodní důvody k zavádění se jistě najdou, čímž jsme se ostatně zabývali v tomto článku. Zajímavé je ale také podívat se, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi Evropy i celosvětově a jak na tom budeme, až se to všechno ohlášené spustí.

První evropská 3G síť byla spuštěna, světe div se, v Rumunsku. Může za to operátor Zapp, který spustil síť CDMA 1xRTT už v prosinci roku 2001 a s přehledem tak ukořistil prvenství gigantům jako Vodafone, T-Mobile nebo Orange. Sítě CDMA 1xRTT se v letech 2000 až 2002 spouštěly i jinde ve světě. Jen tu a tam se objevilo CDMA EV-DO, to v Jižní Koreji, nebo WCDMA v Japonsku. Na čele pelotonu byla tedy podle očekávání Jižní Korea a Japonsko, ale spouštělo se také v USA, Kanadě, hojně také v Jižní Americe nebo na Novém Zélandu.

Klepněte pro větší obrázek 
Aktuální pokrytí Země sítěmi 3G (zdoj 3gtoday.com)

Zpočátku tedy měly sítě 3G své těžiště daleko od hranic Evropy. V roce 2003 se situace už trochu obrací. Stále se ještě spouští převážně CDMA 1xRTT, a to mimo Evropu, zejména v Asii, ale už se mnohem hustěji objevuje i UMTS.

Už v březnu 2003 spustil Hutchison Telecom síť UMTS ve Velké Británii a v Itálii a v květnu pak také ve Švédsku a Rakousku. O měsíc dříve už ale v Rakousku spustil  UMTS Mobilkom. V říjnu 2003 byla spuštěna síť UMTS v Dánsku. A do třetice ještě Rakousko, kde měl další UMTS na svědomí Connect-One.

Loni není dnes

Rok 2003 byl plný spouštění. V mnoha zemích světa už pracuje CDMA 1xRTT a v několika evropských zemích pak i UMTS. V následujícím roce 2004 na počet nově spuštěných sítí vítězí jasně UMTS a v Evropě se pak s UMTS doslova roztrhl pytel. Už v lednu je spouští dvojka Vodafone - Panafon síť UMTS v Řecku a stejný měsíc totéž provádí i TIM – STET Hellas. V únoru pak Mobitel – Debitel spouští UMTS ve Slovinsku a T-Mobile se pak postará o spuštění UMTS ve Velké Británii. V únoru je pak ještě spuštěna už čtvrtá síť UMTS v Rakousku, za což může tentokrát Telering. Ve Švédsku spouští UMTS Vodafone a hned po něm pak následuje TeliaSonera.

V období březen–duben Vodafone rozjíždí UMTS v Itálii a v Británii, v Portugalsku za UMTS může kombinace TMN – Portugal Telecom. Veliký rozruch kolem UMTS v Evropě nastal v květu 2004, kdy bylo spuštěno hned šest sítí UMTS. Tři má na kontě Vodafone (Portugalsko, Německo a Španělsko), dvě pak T-Mobile (Německo a Rakousko), jednu má na svědomí Telefonica (Španělsko), jedna síť v Itálii patří společnosti Telefonica Italia Movies a na konci května přibyla ještě řecká UMTS síť společnosti Cosmote.

V červnu je situace ještě divočejší. Sítí UMTS je v Evropě spuštěno dokonce osm, proto se omezme jen na vyjmenování: Švédsko – Tele2 AB a Comviq, Irsko, Nizozemsko – Vodafone, Portugalsko – Optimus, Francie – SFR, Německo – O2 a E-Plus, Velká Británie – Orange.  Do konce roku jsou pak spuštěny další sítě 3G v Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Švýcarsku, dvě sítě ve Finsku, jedna v Norsku a jednak pak u našich severních sousedů v Polsku. V srpnu 2004 pak rozbíhá náš Eurotel historicky první evropskou síť CDMA EV-DO a v říjnu jej následuje rumunský Zapp. Letos už UMTS funguje např. v Británii společnosti O2, v Rumunsku operátorovi Connex, v Irsku spojení 3 – Hutchison a svoji síť UMTS spustil T-Mobile v Chorvatsku.    

Jsme a budeme výjimeční

Přehled evropských sítí 3G tříděný podle jednotlivých států najdete níže. Jak je vidět nejbohatší na sítě 3G je v Evropě jasně Rakousko společně s Velkou Británií. Hned za nimi je Itálie, Švédsko a Německo. Z evropských států také zřetelně vybočuje Rumunsko, a to technologickou různorodostí sítí 3G. 

• Rakousko (5 × UMTS) - Mobilkom, Hutchison, Connect - One, Telering, T-Mobile, 
• V. Británie (5 × UMTS) - Hutchison - 3, T-Mobile, Vodafone, Orange, O2,
• Itálie (4 × UMTS) - Hutchison, Vodafone, TIM, Wind,
• Švédsko (4 × UMTS)- Hutchison, Vodafone, TeliaSonera, Tele2 AB - Comviq,   
• Německo (4 × UMTS) - Vodafone, T-Mobile, E-Plus, O2,
• Španělsko (3 × UMTS) - Telefonica, Vodafone, Amena,
• Portugalsko (3 × UMTS) - TMN - Portugal Telecom, Vodafone, Optimus,
• Rumunsko (CDMA 1xRTT, CDMA EV-DO, UMTS) - Zapp, Connex - MobiFon SA,
• Řecko (2 × UMTS) - Vodafone - Panafon, TIM - STET Hellas, Cosmote,
• Francie (2 × UMTS) - SFR, Orange,
• Nizozemsko (2 × UMTS) - Vodafone, KPN,
• Irko (2 × UMTS)- Vodafone, Hutchison - 3,
• Polsko (2 × UMTS) - Polkomtel - PlusGSM, PTC - EraGSM,
• Finsko (2 × UMTS) - Sonera, Elisa,
• Dánsko (UMTS) - Hutchison,
• Slovinsko (UMTS) - Mobitel - Debitel,
• Švýcarsko (UMTS) - Swisscom,
• Norsko (UMTS) - Telenor,
• Chorvatsko (UMTS) - T-Mobile.

Jak je vidět z tabulky, zatím bychom se s jednou sítí CDMA a bez spuštěného UMTS ocitli na některém z nižších míst. Až se ale naplní plány všech našich operátorů a podaří se spustit další tři sítě UMTS, budeme v evropské paletě výraznou výjimkou. Co do počtu sítí 3G se umístíme na předních místech pelotonu, ale zůstane nám jedna výjimka. Už dnes vybočujeme přítomností sítě CDMA EV-DO, kterou má v Evropě kromě nás zatím jen Rumunsko. Jak je vidět z výpisu výše, drtivá většina operátorů vsadila na UMTS. Z tabulky také vyplývá, že největší počet spuštěných 3G sítí má v Evropě Vodafone a to celých devět. Za ním je pak Hutchison se šesti sítěmi a následuje T-Mobile se čtyřmi sítěmi.

Otázkou stále zůstává, jak to bude u nás s počtem zákazníků po spuštění tolika sítí. Ačkoli počet zákazníků 3G sítí celosvětově výrazně vzrůstá, stále – nejen u nás – panují rozpaky ohledně opravdového důvodu zavádění 3G. I nadále se hledá nějaká „killer application“. Jak vzrůstaly počty zákazníků jednotlivých technologií 3G ve světě v minulých dvou letech se můžete přesvědčit na následujících grafech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zákazníci 3G ve světě (srpen 03 až červenec 04) - CDMA 1xRTT • CDMA 1xEV-DO • UMTS (zdoj 3gtoday.com)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zákazníci 3G ve světě (srpen 04 až červenec 05) - CDMA 1xRTT • CDMA 1xEV-DO • UMTS (zdoj 3gtoday.com)

V různých analýzách trhu 3G se uvádí, že nejlépe v Evropě je na tom co do počtu zákazníků Švédsko. Tamější síť 3G zasahuje více než 85 procent populace. Tento fakt nepřekvapí, pokud vezmeme v úvahu historické souvislosti. Mobilním sítím se ve Švédsku a v severských zemích obecně daří už od dob analogové technologie NMT. Na dalších místech v Evropě jsou pak Velká Británie, Rakousko, Itálie či Německo.

Uvidíme, do jakého postavení se dostanou mobilní sítě 3G u nás. Ze situace kolem CDMA se zdá, že by to s oblibou 3G nemuselo být až tak špatné. Na druhou stranu trh u nás tolik silný není, ale záleží také hodně na tom, jak bude nastaven poměr kvality služeb a cenové hladiny.

Diskuze (19) Další článek: Návod - Dunya Cicek (Náměstek)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, 3G, Stejný měsíc, Svět, A/B


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136