Čteme mezi řádky. Proč Apple prodává plastové iPhony a pomalejší disky

V posledních dnech se sešlo několik zpráv kolem Applu, které jsou zajímavé samy o sobě, ale mnohem důležitější je celkový obraz budoucnosti, který vytvářejí. Pro základní úvod do tématu stačí přečíst titulky:

V domovských USA je Apple symbol společenského statusu. Až do té míry, že je mnoha Američanům jedno, na čem to nakousnuté jablíčko nosí – hlavně aby tam bylo. Polovina Američanů neví, jaký model iPhonu má. A tak nosí starší modely („vždyť vypadají skoro stejně“), a když už kupují nový, tak stále častěji berou nejlevnější XR.

Apple je posledních několik kvartálů pranýřován za to, jak jdou prodeje iPhonů ke dnu. Jistě, klesají, ale důležité je, že ke dnu mají ještě hodně daleko. Už jen ti zasvěcení vidí, jak Apple otočil kormidlem směrem ke službám. Hardwaru už je mezi lidmi dost, prodeje bezpečně pokryjí jeho prodlužující se intervaly obnovy, takže Apple hodlá vydělávat stále více peněz na tom, že lidem prodá předplatné na video, časopisy, kvalitní hry adal. S právě vypuštěnou Apple Card se firma ještě hlouběji pouští do finančních služeb (nezapomínejte na Apple Pay).

Tak si to shrňme. Lidem je jedno, jaký mají iPhone, každý druhý prodaný je nejlevnější model XR, rychlost SSD v MacBooku si změří jen pár geeků, běžný uživatel si nevšimne. Takže proč někomu nutit drahý hardware? Applu se v posledních letech dařilo šponovat ceny vrcholných iPhonů a iPadů nahoru, předražený Mac Pro je spíše jen kuriozita určená profesionálům.

Nechci říct, že je téhle snaze konec. Na jedné straně bude Apple stále držet tvář prémiové značky. Na druhé straně budeme svědky nenápadného poklesu cen. Nečekejte, že by Apple vyhlašoval slevy a lákal cenově citlivé zákazníky, ale s novými modely iPhonů přijde trochu mírnější cenová politika. Na jedné straně budeme stále sledovat pompézní keynote s premiérou nových iPhonů plných superlativů. Na druhé straně se bude těžiště prodejů stále více přesouvat k levným modelům a (na rozdíl od minulosti) Applu to nebude tolik vadit, protože si peníze od lidí vezme v následujících letech za služby.

Diskuze (83) Další článek: Nestihli jste novinky od Samsungu? Kuba je přímo v New Yorku shrnul do 4 minut

Témata článku: Apple, Hospodaření a finance, USA, Apple Pay, Komentář, Hardware, Služba, Byznys, Zisky, Apple Card, Model, MacBook, SSD, Nejlevnější model, Disk, Mac Pro, Dno, Řádek


Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 27

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24