Čtenářské zkušenosti: Samsung SGH-C100

Když Samsung vstoupil na český trh, věděl jsem, že jeho telefony jsou pro mě to pravé. Mají skvělý displej, výborné vyzvánění a elegantní design. Splnění mého snu ale bránila dost vysoká cena, což se však změnilo s příchodem Samsungu SGH-C100.
Čtenářské zkušenosti: Samsung SGH-C100

Podle mého názoru je model C100, ač prakticky nejlevnější z nabídky Samsungu, jedním z nejpovedenějších kousků výrobce. Chyby typické pro většinu Samsungů, třeba T9 s diakritikou, u něj už nenajdete, klávesnice i styl ovládání mi naprosto vyhovuje a jeho displej je prostě lahůdka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Poctivě udělaný

Elegantní, ale trochu fádní stříbrná je u nového modelu doplněna na zadní straně šedou metalízou, což telefonu dodává osobitý vzhled. Přestože je přístroj na výšku maličko přerostlý, je příjemně lehký a tenký. Kvalita zpracování je už tradičně bezchybná, ani po devíti měsících používání nikde nic nevrže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Model C100 perfektně sedne do ruky, tlačítka klávesnice jsou dostatečně velká a dobře se mačkají. Rozložení klávesnice je podobné jako u ostatních Samsungů, ale chybí zde modré tlačítko „i“ uprostřed ovládacího kříže pro přístup na wap. Toto tlačítko výrobce vynechal a jeho funkci přebrala korekční klávesa C, jejímž zmáčknutím v pohotovostním režimu otevřete wapový prohlížeč. Na levém boku najdete dvě tlačítka, která slouží k upravení hlasitosti a k listování v menu. Celkově nemám k ovládání telefonu žádnou výtku, je pohodlné a intuitivní.

Na displeji mám psa

Ještě jsem se nezmínil o displeji, i ten je velmi dobrý. Pracuje sice v poměrně malém rozlišení 128 × 128 bodů, ale je poměrně malý, takže vypadá, jako by měl rozlišení daleko větší. Přestože je pasivní, šedesát pět tisíc barev je zobrazeno sytě a věrně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalita displeje je využita v menu, které můžete procházet buď v seznamu po třech položkách, nebo lze listovat po jednotlivých položkách zvlášť. V tomto režimu má každá položka skvělý animovaný obrázek (např. letící poštovní holub pro Zprávy), který ale někdy působí trochu kýčovitě. Další úrovně menu jsou již textové.

Také tapety na displej vypadají nádherně, například vstávající lední medvěd nebo letící orel. Můžete si zvolit, zda chcete na displeji zobrazit název operátora, čas a datum, nebo jestli dáte vyniknout tapetě v plné kráse. Pokud vám tapety nedostačují, další najdete na webu www.samsungmobile.com, nebo si můžete přes infraport stáhnout vlastní fotografie. Já jsem si dal na displej fotku svého psa.

Výbava tak akorát

Vícepoložkový seznam s pamětí na 500 čísel je plně dostačující. Trochu mi vadí, že do něj nelze vstoupit stisknutím jednoho tlačítka. K vyhledávání musíte zmáčknout minimálně dvě klávesy. Dále už je hledání pohodlné, postupným psaním jména dojdete až k potřebnému kontaktu. Osoby v adresáři můžete třídit do skupin, kterým přiřadíte vlastní vyzvánění pro hovor i SMS a také obrázek, který se zobrazí při příchozím hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Model C100 podporuje pouze SMS a EMS, multimediální zprávy u něj nehledejte. Pro někoho to může být důvod, aby si telefon nekoupil, mně však MMS vůbec nechybí. Psaní je pohodlné, přestože slovník T9 nezná některá běžná slova a nelze je ani uložit do paměti. Můžete napsat až 918 znaků, v průběhu psaní vás telefon upozorní, pokud překročíte délku 160 znaků a začnete psát novou zprávu. Slovník T9 píše bez diakritiky, takže vás nic neomezuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Funkční vybavení telefonu je pro mé potřeby naprosto dostačující. Kromě seznamu zde najdete přehledný kalendář, který lze umístit jako tapetu na displej, tři budíky (jednorázový, denní a opakovaný), jednoduchou kalkulačku a převodník měn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve složce Fun box čekají dvě pevně nainstalované hry – Medový míč (odrážení míčku od pohyblivé rampy boříte zeď) a Utíkej, křečku (variace na Erix známý z Ericssonů). Další dvě hry jsou v Javě: jde o skvěle zpracovaný bowling a Pacman. Díky podpoře Javy si můžete nové hry dohrát, ale kromě webu Samsungu jsem nenašel žádné, které by se mi povedlo spustit. Dále je v této složce wapový prohlížeč (podpořený GPRS třídy 8), jehož nastavení je velmi jednoduché, a také složky se staženými zvuky a obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Udávaná pohotovostní doba mobilu je 90 hodin, což se mi v praxi potvrdilo. Nabíjím průměrně jednou za tři až čtyři dny a telefon na noc nevypínám.

Slavík zpívá tiše

Čtyřicetihlasé vyzvánění je výborné, ale dost tiché. Pokud jdu třeba po ulici, často se mi stane, že zvonící telefon v kapse přeslechnu. Melodií je asi třicet a jsou perfektně zpracované, nechybí ani hudba doprovázená zpěvem ptáků, šuměním deště a podobně. Pokud si přesto z nabídky melodií nevyberete, můžete opět navštívit web výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také pro zprávy SMS je připraveno deset zvuků, z nichž mám nejoblíbenější kukačku. Telefon vás ale na příchozí SMS upozorňuje opakovaně v krátkých intervalech, dokud si zprávu nevyzvednete, což mi vadí zejména v noci.

Zábava za body

Na stránkách výrobce se na základě IMEI svého telefonu zaregistrujete a dostanete 500 bodů, za něž si můžete stahovat obrázky a melodie. Většinou stojí kolem 10–20 bodů, spousta je jich ale zdarma. Za každé stažení bodované položky dostanete jeden bod k dobru, další body si můžete dokoupit. Já jsem si stáhl dostatečné množství obrázků i melodií a body mi bohatě vystačily.

Průběh stahování je velmi jednoduchý. Na internetu si vyberete obrázek nebo melodii, ověříte si, zda půjde otevřít na vašem telefonu, a stáhnete si položku přes kabel či infraport do mobilu, nebo uložíte do „košíku“. Ten si potom velmi rychle otevřete na wapu a stáhnete položku přímo do telefonu – náklady za stažení přes wap jsou tak sníženy na minimum.

Využívám propojení přes infraport, což mi zpočátku působilo nemalé potíže. Telefon odmítal s počítačem komunikovat a musel jsem pátrat na internetu, kde jsem se dozvěděl, že si musím stáhnout speciální software EasySync (www.samsungmobile.com). Poté se už mobil bez problémů připojil. S tímto programem můžete například nahrávat do telefonu zvuky a obrázky, nebo zálohovat a editovat telefonní seznam.

Co si vybrat

Samsung SGH-C100 je podle mě skvělý mobil střední třídy, který vřele doporučuji všem, kdo hledají kvalitu za dobrou cenu a nepotřebují různé pokročilé funkce. Pokud ve svém telefonu vyžadujete zprávy MMS, sáhnout můžete třeba po Samsungu SGH-X100, který v současné době seženete paradoxně ještě o pár stovek levněji. Pokud toužíte po véčku, mohla by pro vás být dobrá volba Samsung SGH-S300m, který má stejnou výbavu jako C100, navíc podporuje zprávy MMS, ale jeho cena je o hodně vyšší. Je-li cena důležitá, nezapomeňte ani na nový Samsung SGH-X450.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podrobné parametry Samsungu SGH-C100 najdete v katalogu mobilů. Přečtěte si také redakční recenzi

Diskuze (35) Další článek: Jste sami doma? Tak nebuďte!

Témata článku: Samsung, Zkušenost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80