Čtenářský kotel: odpovědi Alcatelu

Z vašich otázek jsme vybrali celkem 31 dotazů, které jsme rozdělili do několika kategorií. Na otázky odpovídal Petr Váverka, marketingový manažer divize mobilních telefonů společnosti Alcatel.
Čtenářský kotel: odpovědi Alcatelu
Kapitoly článku

Software

1. Jaký je postoj Alcatelu k herním platformám Java a In-Fusio? Bude Alcatel do svých telefonů preferovat In-Fusio nebo vsadí na Javu, jak naznačil model One Touch 735i?

Mnoho otázek, aby byla jednoduchá odpověď:

a) Java versus InFusio: Java má několik verzí a také InFusio je postaveno na Javě. Je to spíše o strategii každého mobilního operátora. Java MIDP 1.0 není plně standardizována, to znamená, že na každý produkt musela být hra vyvinuta nebo adaptována zvlášť. Než byla Java plně standardní, Alcatel nabízel InFusio, výhodou byl velký katalog her ihned ke stažení, tzn velká úspora vývojových nákladů pro operátory a tím i zákazníka.

b) Na český trh budeme dovážet mobily s podporou Javy, verze MIDP 2.0, tzn standardizované pro stahování her (nyní OT 735i, v létě OT 756, poté OT 556, atd). Trhy, které preferují InFusio, budou mít možnost této herní platformy nadále.

2. Jak to vypadá s technologií rychlého psaní Zi? Již před rokem a půl jste tvrdili, že slovník Zi pro vás připravuje třetí strana a že je slovník v češtině příliš složitý. Nastalo již konečně nějaké zlepšení? Pokud třetí strana nebyla do dnešní doby schopna tuto situaci řešit, není už na čase porozhlédnout se po jiné „třetí straně“?

Zi je problém, kde máme dluh vůči našim českým zákazníkům. Omlouvám se a ačkoli mi to nemusíte věřit, snažíme se o nový slovník již od počátku. Bohužel nedokážu stále potvrdit finální termín, kdy bude náprava.

3. Vlastním model One Touch 535. Jeden z důvodů, proč jsem si jej kupoval, byla možnost synchronizovat data s PC. Software PC Suite má dle mého mezery: například neumožňuje práci s SMS. Bude se aplikace nějakým způsobem vyvíjet nebo k němu budou vydávány pouze opravy?

Před nedávnem byla vydána nová verze v2, zejména v souvislosti s uvedením nového produktu OT 735i. Současně byl PC Suite obohacen o některé funkce (vylepšení multimediálního studia, webová schránka, ..). Komplení popis včetně software ke stažení naleznete na této stránce. Podporu práce s SMS k současným produktům nechystáme.

4. Kde mohu najít nejnovější verze firmwaru mobilních telefonů Alcatel, případně seznam změn? Proč to nezveřejňujete třeba na svých webových stránkách?

Verze firmware neuvádíme ani na webových stránkách, neboť jiné (vyšší) číslo neznamená nutně lepší firmware a obvykle není potřeba upgrade z důvodu nápravy nějakých chyb. Toto není marketingová omáčka, např. u celého současného portfolia (331, 332, 535, 735, 735i) nebyl vydán nový firmware z důvodu opravy chyb od začátku výroby. Označení verze firmware je změněn i když nemá spojitost s funkčností telefonu či s českým trhem – např. úprava pro trhy s jiným typem písma (Bulharsko, Řecko, atd.). Označení se mění také při vydání nového uvedení firmware, což znamená obohacení o nové funkce (nikoli náprava chyb), což nastává velmi zřídka (někdy vůbec, někdy jednou za životnost produktu OT 311 – hry, OT 535 a 735 – ikony tlačítek na displeji).

5. Dobrý den, existuje nějaká šance, že bude možnost oficiálně přehrát firmware z 535i/735i do starších telefonů 535/735?

Zcela jistě tuto možnost neplánujeme a to z obou důvodů – software (autorská práva za Java technologii) i hardware.

6. Kdy se konečně telefony Alcatel naučí počítat znaky u textovek?

One Touch 320 již tuto funkci má, u budoucích produktů na tom pracujeme. Ne všechny produkty uvedené na trh v tomto roce již budou tuto funkci obsahovat. Zprávy počítají všechny naše produkty.

7. U Alcatelu One Touch 535 je bez kabelu (který se těžko shání) internet přes GPRS prakticky nepoužitelný: telefon se od infraportu samovolně odpojuje. Bude existovat nový firmware, který by toto řešil?

Servisní technici funkčnost IrDA prověřili pri stahováni většího objemu dat, konkrétně 5 – 6 MB a to vždy bezproblémově (spojení telefon – vestavěný IrDA). Problémy jsou zejména s externími infraporty (telefon - USB/com adaptery). K současným produktům proto nový FW nechystáme.

8. Proč nejdou posílat obrázky a melodie přes infraport mezi dvěma Alcately 535 a 735? Bude se tato velká nevýhoda nějak řešit?

Souhlasím, že se jedná o zbytečné omezení. Jednalo se o požadavek velkých operátorských skupin, aby zákazníci zasílali obrázky skrze jejich síť. U nových produktů již toto omezení nebude.

9. Proč nejde Java hra nebo aplikace stáhnout na One Touch 735i z PC, ale pouze přes wap?

Java aplikace nelze nahrávat kvůli přání operatorů. Pro vývojáře však dodáváme telefon, který tuto funkci umožňuje.

10. Bude někdy u nějakého z našich operátorů podpora In-Fusio?

To je otázka na operátory. Vzhledem k nové standardizované verzi Java MIDP 2.0 předpokládám, že se tak nestane.

11. Bude Alcatel někdy umět uložit příchozí SMS automaticky přímo do paměti telefonu?

Dobrá otázka! Naše produkty to již uměly (OT 501, OT 701) a byli jsme za to kritizováni. Proto u našich současných produktů zpráva zůstává na SIM kartě a uživatel si ji může uložit do telefonu. Považujeme to za nejlepší řešení, počítáme s ním i u budoucích produktů. ¨

Má český Alcatel možnost spolupracovat na vývoji softwaru pro mobilní telefony? Sledujete reakce uživatelů, například v diskusních fórech? Mnohé připomínky k telefonům se neustále opakují a v nových telefonech se se stejnými problémy setkáváme znovu.

Ano, české zastoupení spolupracuje na vývoji sofware. Z každé země přichází návrhy na změnu a některé jsou silně protichůdné, takže i když se potom změna implementuje, výsledek může být jiný, než si představujete. Kriteriem je také velikost trhu.

12. Bude možné upgradovat In-Fusio v modelu One Touch 535 na Javu? Hodnota telefonu by tím výrazně stoupla.

OT 535 nebude mit žádnou 535i, tuto možnost nepřipravujeme zejména z důvodů harware.

Hardware

13. Objeví se někdy v mobilních telefonech Alcatel technologie Bluetooth?

Ano. Už se objevil v r.2000 v našich testovacích telefonech, byl včleněn do baterie a chystali jsme se jej uvést na trh. Po důkladném testování byl v následujících produktech nahrazen IrDA. Bluetooth chystáme na příští rok.

14. Procházel jsem mnoho obchodu a navštívil hodně internetových stránek, ale nikde jsem nemohl najít baterie do některých mobilních mobilů Alcatel. Existují a prodávají se silnější baterie než jsou u telefonů standardně?

Neuvádíte konkrétní typ, přesto veškeré originální příslušenství naleznete na našich internetových stránkách. Stejně tak i kontakt na servis, kde je možno zakoupit příslušenství ke starším modelům: http://www.alcatel.cz/.

15. Proč došlo k rozdělení tlačítka příjmu a ukončení hovoru? Není to škoda? Myslím, že jedno tlačítko bylo naprosto dostatečné a originální.

Souhlasím s vámi, nicméně se jedná opět o požadavek velkých operátorů. Navíc někteří zákazníci s vámi nemusí souhlasit a skutečně nelze vyhovět všem.

16. Už dlouho přemýšlím o mobilu, který by uměl pracovat se dvěma SIM kartami najednou. Nemyslím tím nějaký levný a zároveň nefunkční adaptér, ale integraci dvou karet přímo v telefonu. Ve stejnou dobu by bylo možné být na příjmu se dvěma SIM kartami současně, a to v jednom mobilu. Je to vůbec proveditelné? Uvažujete o takovém přístroji?

Nejste jediný, kdo by to přivítal. Ale zaplatil byste za něj? Technicky je to proveditelné, avšak mobil by byl větší, těžší a měl výrazně menší výdrž baterie než běžné mobily. Operátoři by takový produkt neprodávali a proto by se prodražila celková distribuce. Přidejte náklady na vývoj a servis a jste na trojnásobku ceny běžného mobilu se stejnými funkcemi. Koupíte nebo budete nosit dva?

17. Počítá Alcatel s použitím paměťových karet v některých svých budoucích modelech. Například u OT 756 je jejich absence téměř nepochopitelná.

Příští rok chystáme také v našem produktovém portfoliu podporu paměťových karet.

18. V propagačních materiálech k Alcatelu 535/735 se dozvíme, že tyto telefony mají špičkové 24hlasé vyzvánění, ale praxe je bohužel naprosto opačná. Ne že by původní vyzvánění bylo tak hrozné, ale přenos běžných MIDI souborů z PC do telefonu je naprosto katastrofální. Melodie, které např. telefony Siemens, Sony Ericsson nebo Samsung zpracují perfektně, Alcatel absolutně zničí. Zřejmě je problém ve zvukovém čipu, proto se ptám: jaký zvukový čip bude u nových Alcatelů?

Znatelně lepší, podpora MP3 melodií hovoří sama za sebe. Nové produkty si již vyzkoušeli všichni přední novináři, včetně redakčního týmu MobilMania.cz. Jejich hodnocení byla velmi pozitivní , což naleznete v tomto článku.


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Alcatel, Alcatel One Touch 320, Alcatel One Touch 355, Alcatel One Touch 535, Alcatel One Touch 715, Alcatel One Touch 735i, Alcatel One Touch 756, Sony Ericsson T300, Dobrý produkt, Budoucí produkt, Dobrá otázka, Velká úspora, Celková distribuce, Redakční tým, Kotel, Externí partner, Velká nevýhoda, Mylná informace


Určitě si přečtěte

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75