Čtenářský kotel: odpovědi Oskara (2. část)

Tiskový mluvčí Oskara, Petr Šindler, odpovídal na otázky, které jste operátorovi sami položili ve čtenářském kotli. Dnes nabízíme druhou, závěrečnou část s odpověďmi. Půjde o datové služby, roaming, vyúčtování a další témata, která vás zajímají.
Čtenářský kotel: odpovědi Oskara (2. část)

Klepněte pro větší obrázekZ počtu otázek, které jste v „Kotli“ položili, bylo vidět, že vás Oskar zajímá. Také proto jsme část s dotazy ukončili dříve než v naplánovaném termínu. Protože se některá témata neustále opakovala, při vybírání otázek jsme je sloučili a napsali vlastními slovy. Nezlobte se proto, pokud mezi otázkami nenajdete přesně svoji formulaci.

Otázek bylo tolik, že článek byl po doplnění odpovědí stejně dlouhý jako nejrozsáhlejší megarecenze. Proto jsme se ho rozhodli rozdělit na dvě části. První díl odpovědí Oskara vyšel na MobilManii včera. Petr Šindler v něm odpovídat na otázky týkající se aktivací, vztahu operátora k zasloužilým a novým zákazníkům, velká část otázek směřovala na služby týkající se telefonování a zpráv, zvláštní sekci jsme věnovali předplacené Oskartě. 


Roaming

29. Proč je síť roamingových partnerů Oskara v porovnání s konkurencí tak malá?

Oskar má roamingové dohody ve všech evropských zemích, téměř se všemi evropskými operátory a také ve všech hlavních oblastech mimo Evropu. Protože získání nového roamingového partnera nějakou dobu trvá a Oskar je na trhu nejkratší dobu, rozhodli jsme se nové roamingové dohody uzavírat podle priority a poptávky. Tedy vybírat ty země ve zbytku světa, kam jezdí Češi nejčastěji. Náš seznam roamingových partnerů neustále rozšiřujeme a soustřeďujeme se nejen na nové destinace, ale i na získávání dalších roamingových partnerů v zemích, kde už jednoho partnera máme. K dnešnímu dni máme147 roamingových partnerů ve 75 zemích celého světa. S Oskarem se dovoláte i ze zemí, které asi navštíví jen málo z nás, jako jsou Bermudy, Dominikánská republika nebo ostrov Mauricius.

30. Změní se nějakým způsobem po vstupu ČR do EU ceny roamingových hovorů v rámci EU?

Rozhodně nelze očekávat, že se vstupem České republiky do Evropské unie změní ceny roamingových hovorů. Všechny roamingové ceny se ale odvíjejí od dohod se zahraničními operátory, kteří poskytují služby Oskarovým zákazníkům během jejich zahraniční cest. Pokud v budoucnu dojde k poklesu sazeb, které si navzájem operátoři účtují, bude Oskar tento trend samozřejmě následovat, aby výhody snížení cen pocítili i jeho zákazníci. Již nyní ale nabízíme extrémně výhodné ceny pro roaming.

31. Přítelkyně letěla narychlo na Slovensko a potřebovala roaming: záloha 5 000 Kč. Není to přehnané? Nakonec si aktivovala tarif Student u T-Mobile, kde jí roaming aktivovali okamžitě a bez zálohy.

Vaše přítelkyně si aktivovala tzv. „T-Mobile Holiday Roaming“. Jedná se o omezenou službu, které lze využít jen v některých sítích (v současné době je jich 16) a navíc pouze na odchozí hovory do České republiky. Věříme, že nevýhoda placení jistiny, která je navíc vratná, je více než vyvážena svobodou, kterou zákazník získává tím, že může volat kamkoli a přijímat hovory odkudkoli bude potřebovat.

Doplnění redakce: T-Mobile a ostatně i čtenáři pod článkem nás upozornili, že informace o programu T-Mobile Holiday Roaming nejsou správné. Tuto službu lze využívat v 32 zemích, sítí je tudíž ještě více. S Holiday Roamingem lze provádět odchozí hovory do České republiky, ale telefonáty je potom samozřejmě možné i přijímat.

32. Proč při přechodu paušál – Oskarta – paušál nezůstane u druhého paušálu aktivní roaming, přestože jsem ho u prvního paušálu měl?

Roaming nezůstává aktivní z toho důvodu, že Oskar neví, že jde o stejného zákazníka. V případě, kdy zákazník přechází na Oskartu, není povinen uvést svá osobní data, případně je může po určité době změnit/odstranit.

33. Kdy bude mít Oskar GPRS roaming? (Pozn. redakce: Nejde navíc jen o data, ale také o nemožnost posílat z ciziny MMS, a to je věc, která už asi zajímá více uživatelů.)

Jsme si vědomi, že je tato služba pro naše cestovatele důležitá. Na přípravě služby pracujeme a její uvedení plánujeme v dohledné budoucnosti.

Datové služby

34. Jsou pro Oskara zajímavé technologie pro mobilní datové přenosy? Konkurence získala licenci pro UMTS, Eurotel plánuje CDMA, u Oskara je ale v této oblasti poměrně ticho. Co například EDGE?

Datové služby jsou pro Oskara rozhodně zajímavé. Nabízíme celé portfolio datových služeb, ale nevnímáme je jen jako přenosové technologie. Spíše než na technologiích se naše nabídka zakládá na konkrétních aplikacích požadovaných zákazníkem.

Oskar vážně uvažuje o 3G, ale zastáváme názor, že pro uvedení těchto technologií a služeb ještě nenastala vhodná doba. Technologie nejsou zatím dostatečně vyspělé a navíc je stále otázkou, jak zajistit jejich kompatibilitu s GSM a GPRS.

Při našem dalším rozhodování sehrávají hlavní roli následující faktory:

  • Síťové technologie: jsou zatím nestabilní a nespolehlivé.
  • Telefony: nejsou dostupné v dostatečné kvalitě a množství, existují problémy s životností baterií, telefony jsou navíc velké, těžké a v neposlední řadě také velmi drahé.
  • Dostupnost správných služeb a aplikací: prozatím je jich velmi málo.

Vyhodnocujeme možnosti všech nových technologií (včetně EDGE). Budeme vybírat a uvádět odpovídající technologie, abychom uspokojili skutečné potřeby zákazníků, a to v příhodnou dobu za dostupnou cenu.

35. Můžete jednoznačně říci, jestli uživatelé mohou (řekněme do konce roku) očekávat neomezený datový tarif pouze za měsíční paušál?

Oskar pečlivě vyhodnocuje potřeby zákazníků a věří, že datové tarify za paušál jsou pro převážnou většinu zákazníků dražší. Naše současné datové tarify jsou nejvýhodnější na trhu mobilních aplikací. Nesnažíme se soutěžit s poskytovateli internetových připojení ani ostatními poskytovateli pevného připojení – těší nás, že poskytujeme vysoce kvalitní mobilní služby.

(Komentář redakce: To ale nebyla moc jednoznačná odpověď...)


V druhé kapitole najdete odpovědi na další otázky ke službám pro mobilní datové přenosy, dotkneme se hlasové schránky a začneme část, které se bude věnovat infolince.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Nokia 6100, Holiday roaming, Hlasová samoobsluha, Oskar, Poslední měření, Kotel, Mauricius, Dovolání, Kradený telefon, Roamingový partner, Jednoznačná odpověď


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5