ČTÚ dal zelenou šedým virtuálním operátorům

Telefónica O2 podle úřadu pochybila, když chtěla omezit činnost společností TMT Czech a Hermod ve své síti. Nyní je musí dál nechat přeprodávat své služby.
ČTÚ dal zelenou šedým virtuálním operátorům

Český telekomunikační úřad rozhodl ve sporu Telefónicy O2 a dvou přeprodejců jejích služeb ve vlastní síti. Operátor má podle rozhodnutí úřadu umožnit firmám TMT Czech a Hermod dále přeprodávat své služby koncovým maloobchodním zákazníkům a umožnit aktivace dalších SIM karet podle původních podmínek stanovených v rámcových smlouvách. Úřad tak nepřímo legalizoval existenci šedých virtuálů na českém trhu.

Spory obou firem, jež mají společné vlastnické zázemí, s Telefónicou O2 byly zahájeny na jaře letošního roku v okamžiku, kdy se operátor rozhodl omezit jejich aktivity. Odmítal vydávat nové SIM karty, postupně kontaktoval stávající koncové zákazníky obou přeprodejců, hrozil odpojením jejich telefonního čísla a nabízel možnost přejít přímo pod svá křídla za výhodnějších podmínek. Ceny takto nabízených tarifů se pohybovaly na úrovni retenčních nabídek, tedy až s 50% slevou proti běžnému ceníku (více o zahoření sporu čtěte zde).

Pyrrhovo vítězství

Telefónica O2 argumentovala tím, že došlo ze stran subjektů TMT Czech a Hermod k porušování jejích obchodních podmínek a ke klamání zákazníků ohledně charakteru poskytovaných služeb (reakci O2 na stížnost dotčených firem čtěte zde). ČTÚ však svým rozhodnutím dal za pravdu šedým virtuálům. Úřad konstatoval, že společnost Telefónica O2 je povinna v plné míře pokračovat v plnění svých smluvních povinností dle smluv, které společnosti TMT Czech a Hermod mají s operátorem uzavřeny.

„Rozhodnutí mimo jiné také říká, že praktiky operátora Telefónica O2, kdy přestala aktivovat nové SIM karty našim korporátním zákazníkům a nepřímo nás tím vytlačovala z trhu, byly protiprávní,“ komentuje Jiří Wohlmann, předseda představenstva TMT Czech. V praxi to znamená, že Telefónice O2 se nepodaří získat pod svá křídla významné kmenové skupiny zákazníků obou firem, například zaměstnance a spolupracovníky Oriflame, Avon, Vegacom a dalších sdružení nebo korporací.

Telefónica O2 podle slov tiskového mluvčího Martina Žabky považuje i přesto rozhodnutí za své vítězství: "Za klíčové považujeme rozhodnutí ČTÚ, že společnost TMT Czech, ani společnost Hermod, nemají statut poskytovatelů komunikačních služeb, za což se obě firmy vydávaly. TMT Czech, stejně jako Hermod jsou pouze naši účastníci na základě smlouvy, kterou opakovaně porušovaly. Proto rozhodnutí ČTÚ vítáme a považujeme ho za naše vítězství." Další právní kroky operátor teprve zvažuje.

Legalizovaná šedá

Podle informací od přeprodejových virtuálů a v souladu s rozhodnutím ČTÚ budou obě společnosti po Telefónice O2 požadovat dodržení všech smluvních podmínek, a dále požadovat, aby operátor neodkladně přistoupil k aktivaci nových SIM karet korporátních zákazníků. Oba novopečení virtuálové také zvažují zahájení dalších právních kroků s cílem získat náhradu škody včetně ušlého zisku.

Rozhodnutí ČTÚ jsou do jisté míry přelomová – legalizují existenci virtuálních operátorů formou přeprodeje a přiznávají jejich činnosti své místo na telekomunikačním trhu. Pro přeprodejové virtuály to znamená větší právní jistotu, že smlouvy, které mají uzavřeny s mobilními operátory, již nemohou být svévolně ze strany těchto operátorů porušovány s poukazem na jejich nejasné právní postavení na trhu.

Větší právní jistotu pak získají i koncoví zákazníci těchto subjektů, kteří se nemusí obávat jednostranného ukončení poskytování služeb nebo úplného odpojení čísla. Pro běžného člověka ale vítězství šedých virtuálů ve smyslu zlepšení konkurenčního prostředí na mobilním trhu zásadní význam nemá. Služby těchto firem totiž nejsou veřejně nabízeny, zpravidla je mohou využívat jen uzavřené spolky nebo skupiny lidí zapojených např. do multilevelmarketingových prodejních struktur atd. 

Diskuze (34) Další článek: Vodafone pokryje 100 % populace signálem LTE. V Německu

Témata článku: Operátoři, O2, Vir, Virtuální operát, Zásadní význam, TMT, Operátor, Virtuální operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15