ČTÚ ladí dražbu „sedmistovky“, 4. operátor dostane pásmo přednostně

  • Nováček může přednostně vydražit blok 2×10 MHz v pásmu 700 MHz
  • Čtvrtý operátor by mohl na 5 až 6 let využívat národní roaming
  • Frekvence budou drahé, stát by si mohl přijít na 8 až 10 miliard
ČTÚ ladí dražbu „sedmistovky“, 4. operátor dostane pásmo přednostně

Listopad 2013: frekvence v pásmu 800 MHz si rozebrali T-Mobile, O2 a Vodafone. Celkem státu zaplatili 8,5 miliardy korun. Leden 2019: ČTÚ ladí podmínky aukce frekvencí v pásmu 700 MHz – nový hráč (někdo, kdo nemá příděl v pásmu 800 MHz), má dostat přednost. Otázka zní, zda se najde...

Ale český trh je specifický a nasycený, 4. operátor by to neměl vůbec snadné. ČTÚ mu přesto umetá cestičku, dle „aktualizované verze základních principů výběrového řízení na udělení práv k rádiovým kmitočtům“ (ke stažení v PDF) zamýšlí úřad vyhradit pro nové zájemce v první aukční fázi jeden blok o velikosti 2×10 MHz.

 

Dražit se bude 2×30 MHz v pásmu 700 MHz

 

Dražit se má 2×30 MHz, a to ve formě dvou abstraktních aukčních bloků o velikosti 2×5 MHz a dvou abstraktních aukčních bloků o velikosti 2×10 MHz. Abstraktní znamená, že jde o bloky bez určení konkrétní pozice.

To proběhne vzápětí, bloky budou přiřazeny tak, aby jednotlivé příděly představovaly souvislé úseky radiového spektra. ČTÚ zamýšlí omezit spektrální limit pro všechny zájemce na 2×10 MHz. Frekvence budou přiděleny na 15 let.

Úřad dále uvádí, že vyvolávací cenu kmitočtů stanoví na základě benchmarku již uskutečněných aukcí v relevantních zemích EU. Státu by tak mohlo opět přitéct 8 až 10 miliard korun.

Národní roaming pro 4. operátora

Ve výše odkazovaném dokumentu ze začátku ledna 2019 rozšiřuje ČTÚ aukci o záměr dražit kmitočty z pásma 3400 až 3600 MHz (19 abstraktních simplexních aukčních bloků o velikosti 10 MHz), jelikož i toto pásmo je vhodné pro 5G.

Případný 4. operátor by samozřejmě krom licence musel investovat i do infrastruktury, ČTÚ proto uvažuje o podmínce pro ty operátory, kteří by vydražili „sedmistovku“ a zároveň mají příděly i v pásmu 800 MHz, aby umožnili nováčkovi tzv. národní roaming (na 5 až 6 let).

Na základě tohoto závazku bude novému držiteli přídělu v pásmech pod 1 GHz umožněno poskytování hlasových a datových služeb,“ odůvodňuje ČTÚ.

Zainteresované subjekty se mohou vyjádřit do konce ledna, úřad si pak zřejmě vezme čas na doladění podmínek. Zda budeme mít 4. operátora se dozvíme letos na podzim.

Za rok můžeme znát jméno 4. operátora. Šance je velká, ale na dlouho poslední:

Diskuze (32) Další článek: Týden Živě: Nejlepší počítačové novinky z CES 2019

Témata článku: 5G, Čtvrtý operátor, ČTÚ, Roaming, Evropská unie, Dražba, Frekvence, Telekomunikace, 700 MHz, Nový hráč, Aktualizovaná verze, Blok, Příděl, Vyvolávací cena, Český trh, Spektrální limit, Nováček, Pásmo, Zainteresovaný subjekt, Radiové spektrum, Hlasová služba, Základní princip, Nový držitel, Nový zájemce, Rádiový kmitočet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63