ČTÚ: liberalizace pevných linek nebude včas!

ČTÚ na včerejší tiskové konferenci vyslovilo vážné obavy o tom, zda Český Telecom stihne k 1. 7. 2002 zpřístupnit službu volba operátora. Ostatně, nebylo by to poprvé, kdy by Telecom „nestihl“ liberalizaci. Jak to vypadá tedy s liberalizací u nás?
ČTÚ: liberalizace pevných linek nebude včas!

Český Telecom nestíhá?!

Jak na včerejší tiskové konferenci uvedl předseda ČTÚ, pan David Stádník, tak Český Telecom možná nestihne ani druhý termín, který byl určený pro další fázi liberalizace českého telekomunikačního trhu v oblasti fixních sítí – tedy tzv. volbu operátora. Volba operátora spočívá v tom, že i když stále zůstanete připojeni k síti Českého Telecomu, budete mu platit paušální poplatek a budete jeho zákazníkem, tak pro vás bude existovat možnost zvolit si kupříkladu pro meziměstské hovory či pro volání do mobilních sítí operátora jiného, který pro vás bude výhodnější. Tato služba má být zprovozněna v síti Českého Telecomu (a v celé ČR) od 1. 7. 2002. Předseda ČTÚ ale na základě zprávy od ČTc soudí, že Telecom tento termín nestihne.

Český Telecom se proti tomuto tvrzení ohrazuje s tím, že pan Stádník si dopis od něj, který se týkal tohoto tématu, špatně vyložil a že ČTc termín samozřejmě stihne a že nevidí důvodu, proč předseda ČTÚ říká opak. Pravdou je, že stejný názor jako pan Stádník mají i zástupci některých alternativních operátorů, takže je poměrně možné, že se informace ČTÚ zakládají na pravdivém základu. Nicméně je teprve březen a Český Telecom má ještě více než čtvrt roku na to, aby dohnal to, co zatím nestihl jako například digitalizaci svoji sítě, bez které by volbu operátora pravděpodobně nebylo možné plnohodnotně zprovoznit.

Zákony jsou špatné!

Podle mého názoru nemá v současné době příliš smysl diskutovat nad tím, jestli Český Telecom stihne termín nebo ne a jestli volba operátora bude u všech tarifních programů a nebo jestli majitelé Home Mini budou muset zůstat u služeb monopolního operátora. O tom se budeme moci koneckonců všichni přesvědčit 1. 7. 2002. Pokud Český Telecom do tohoto data nestihne svoji síť připravit pro plnohodnotné spuštění volby operátora, tak tím poruší zákon. Za jeho porušení ovšem neexistuje pro ČTc žádný postih, což si pan Stádník také uvědomil a řekl, že se bude snažit prostřednictvím politiků snažit zajistit, aby Český Telecom termín skutečně dodržel.

Pan Stádník ale také uvedl, že zákon, který celou otázku liberalizace českého trhu řeší, je špatný a jsou v něm mezery. Zajímavé je to, že si toho všiml až teď, kdy je čtvrt roku před druhým termínem liberalizace trhu a že na tento fakt nepoukázal již dříve, kdy se celá situace dala vyřešit. Nyní, pár měsíců před volbami, se již asi těžko podaří schválit novelizaci Telekomunikačního zákona. Máme tu tedy regulační orgán, který podle slov svého předsedy, nemůže udělat nic pro to, aby proběhla liberalizace trhu včas. Termín je daný zákonem a když jej ČTc nesplní, tak bude prostě liberalizace někdy jindy. Jinými slovy, máme regulátora, který nemůže regulovat a zákon, který se nemusí dodržovat respektive za jeho nedodržení nehrozí žádná sankce, snad jen špatné svědomí by se mohlo ozvat. Doufejme tedy, že ČTc tentokrát termín a své slovo dodrží a že příští Telekomunikační zákon již podobné paradoxy nedopustí. Doufání je totiž to jediné, co nám v tuto chvíli asi zbývá.

Diskuze (18) Další článek: Mobilní rádce: jak rostly a padaly ceny

Témata článku: Operátoři, Ostatní

Určitě si přečtěte