ČTÚ: Měření signálu odhalilo značné nedostatky

Český telekomunikační úřad reagoval na stížnosti přicházející z karlovarského kraje. Místy není možné se dovolat, což potvrdila i měření. O nápravě se bude jednat.
ČTÚ: Měření signálu odhalilo značné nedostatky

Měření signálu GSM v Karlovarském kraji potvrdilo nedostatky v pokrytí území obcí. Vyplývá to z výsledků měření signálu GSM, které prováděl ve vybraných lokalitách Karlovarského kraje Český telekomunikační úřad během června letošního roku, řekla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

"Například v obci Přebuz, dále v osadách Rolava nebo Lazy je signálem GSM pokryto méně než 50 procent území obce," uvedl hejtman Josef Novotný. Úroveň signálu tam navíc nedosahuje prahové hodnoty citlivosti mobilních telefonů. To znamená, že signál nezajišťuje provoz sítě a mobilní telefon nelze v uvedené lokalitě ke komunikaci použít.


Zvětšit mapu

Měření v karlovarském regionu inicioval hejtman na základě četných stížností občanů a starostů. Ti upozorňovali na nedostatečné pokrytí území obcí signálem a obtíže v komunikaci, kdy občané nebo návštěvníci nemohou v případě potřeby nebo nouze využít mobilních telefonů k vyžádání pomoci záchranářů nebo hasičů.

Měření probíhalo v obcích a po místních komunikacích měřicím vozem za jízdy, včetně zkušebního volání do pevné telefonní sítě a vzájemně do sítí jednotlivých mobilních operátorů za účelem subjektivního posouzení kvality spojení. Do kontroly nebyly zahrnuty cyklostezky, turistické cesty a Krušnohorská lyžařská magistrála z důvodu nedostupnosti terénu pro měřicí vůz. Vůz se pohyboval mimo jiné v obcích Libá, Dolní Paseky, Valtéřov, Šindelová, Přebuz, Tatrovice nebo v Javorné.

Výsledky měření a informace, které vedení kraje poskytl Český telekomunikační úřad, jsou výchozími podklady pro další jednání zástupců obcí s operátory mobilních telefonních sítí ke zlepšení pokrytí území obcí. Obce se také musí rozhodnout, zda posílí signál GSM uvnitř objektů například zakoupením a instalováním opakovačů signálu, které zajistí vnitřní pokrytí v budovách.

"Okamžitě jsem informoval dopisem starosty dotčených obcí i představitele základních složek Integrovaného záchranného systému, aby mohli zahájit jednání s operátory," vysvětlil hejtman. Dodal, že při jednání zástupců obcí s operátory mobilních telefonních sítí bude rozhodovat finanční stránka věci. Budování dalších stanic pro přenos signálu GSM bude pravděpodobně podmiňováno finanční spoluúčastí obce, případně kraje.

Diskuze (42) Další článek: Další dárky v letní soutěži Galerie fotomobilů získávají…

Témata článku: Operátoři, Měření, Signál, Nedostatečné pokrytí, Finanční stránka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39