ČTÚ pokračuje v práci na srovnávači tarifů. V provozu bude od února

ČTÚ pokračuje v práci na srovnávači tarifů. V provozu bude od února

Novela zákona o elektronických komunikacích z dubna loňského roku ukládá Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) povinnost provozovat nezávislý webový nástroj na porovnávání cen a kvality služeb elektronických komunikací, tedy zjednodušeně řešeno srovnávač tarifů. Podle zákona měl být v provozu od ledna 2021. To se ale nestalo, nástroj bude mít měsíc zpoždění.

ČTÚ oznámil v prosincové monitorovací zprávě, že práce na realizaci srovnávače pokračují. Dodavatelem řešení pro úřad je společnost Chaps – dceřiná společnost Českých drah, která v minulosti stála u zrodu známého webového vyhledávače spojení a jízdních řádů IDOS. ČTÚ plánuje spustit první část „kalkulačky tarifů“ pro porovnávání mobilních služeb (hlasové služby, SMS, data) od února 2021. Srovnání fixních služeb (pevné telefonní linky, pevný internet, IP TV) přibude později.

Hlavním záměrem srovnávače je zvýšit transparentnost a porovnatelnost nejen mobilních, ale i internetových služeb a tarifů pro spotřebitele. S jeho realizací zároveň úřad připravuje i vyhlášku, která přesně stanoví rozsah, formu a způsob předávání informací ze strany operátorů pro účely provozování srovnávače. Do nástroje tak bude mít povinnost každý operátor a provider poskytovat stejná data v konkrétním formátu, aby byla kalkulačkou vzájemně porovnatelná.

Diskuze (6) Další článek: Indická Lava zkouší prodej telefonů na míru. Zákazník si zvolí paměti i fotoaparát

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Internet, SMS, ČTÚ, ZoEK, Legislativa, Srovnávač tarifů, České dráhy, Idos, Nástroj, Elektronická komunikace, Tarif, Srovnávač, Porovnávání, Operátor


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 15

RECENZE: Apple iPhone 12 Pro – být skvělý někdy nestačí

RECENZE: Apple iPhone 12 Pro – být skvělý někdy nestačí

** Apple iPhone 12 Pro je příjemnou evolucí s novým designem ** Hlavní novinkou je podpora 5G a LiDAR pro lepší noční fotky a AR ** Potěší ale i větší operační paměť a dvojnásobné úložiště v základu.

Martin Miksa | 147