ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

  • Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké
  • Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala
  • V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence
ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se opakovaně snaží usnadnit podnikání virtuálních operátorů na českém telekomunikačním trhu. Mnoho virtuálů stále nemá kompletní nabídku služeb, kterou disponuje trojice velkých síťových operátorů. Důvod je prostý – přemrštěné velkoobchodní ceny. Hlasové služby a SMS jsou dnes samozřejmostí a nabízí je každý, data přes LTE jsou ale známkou prémiovosti a v zákulisí také ochoty jen mála virtuálů platit síťovým operátorům za 1 MB nekřesťanské peníze.

Klepněte pro větší obrázek
Visí tato variace na známý motivační nápis u někoho z českých virtuálů v kanceláři? (obr.: MVNO Network)

A to se má do budoucna změnit. ČTÚ upozorňuje na neplnění závazků z aukce kmitočtů ze strany operátorů O2 a Vodafone, kteří účtují podle úřadu i po předchozím upozornění virtuálům příliš vysoké velkoobchodní ceny za data přenesená na LTE a brání tak jejich podnikání. Nikoliv fyzicky, protože do své sítě je pustí, ale obchodně – podnikání s LTE pro virtuály nedává ekonomický smysl a službu tak raději vůbec nenabízí.

Odebrání licence jako jediný reálný strašák?

Podle podmínek aukce kmitočtů musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání stejně efektivním virtuálním operátorům. Podle nové výzvy ČTÚ z ledna 2017 by se cena měla dostat na úroveň 0,10-0,15 Kč za 1 MB dat u mobilních služeb a cca 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE (tarify typu Internet bez drátu, Bezdrátový internet na doma nebo Připojení bez kabelu).

Aktuálně nabízí O2 cenu za 1 MB dat ve výši 0,43 Kč a společnost Vodafone cenu v rozpětí od 0,29-0,51 Kč za 1 MB, a to v závislosti na objemu odebíraných mobilních služeb. Aby například virtuál pod O2 nebyl tratný, musel by zákazníkovi za nejčastější balíček 1,5 GB naúčtovat nejméně 645 Kč, tzn. 780 Kč s DPH, což je samozřejmě ekonomický nesmysl, když hlavní flatové tarify velkých operátorů s 1,5 GB dat stojí 749 Kč. Samostatnou cenu pro fixní LTE operátoři dosud nerozlišují a nenabízí vůbec.

ČTÚ proto oba hříšníky podruhé vyzval k úpravě velkoobchodních cen v referenčních nabídkách. První výzvu z února loňského roku vyslyšel podle úřadu pouze T-Mobile. Vodafone a O2 cenu dostatečně nesnížily a za neuposlechnutí výzvy jim byla ve správním řízení udělena pokuta v maximální možné výši 2 miliony Kč. Ke splnění výzvy byla operátorům poskytnuta lhůta jeden měsíc. V případě, že by ani napodruhé výzvě nevyhověli, může ČTÚ sáhnout až k zahájení správního řízení o odebrání přídělu rádiových kmitočtů k provozování sítí LTE pro porušení podmínek aukce.

Aktualizováno o vyjádření operátorů O2 a Vodafone:

„ČTÚ změnil metodiku a na rozdíl od minulosti tentokrát postupoval z právního hlediska procesně správně. O2 proto nyní připravuje odpovídající úpravy své velkoobchodní nabídky, které provedeme ve stanovené lhůtě,“ uvedla tisková mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

„Vodafone v plném rozsahu vyslyšel text výzvy ČTÚ z února loňského roku a příslušně upravil cenu za velkoobchodní přístup k LTE. Tvrzení úřadu o tom, že Vodafone neplní podmínky loňské výzvy, je nepravdivé, rozhodnutí ČTÚ není pravomocné. Vodafone se proti němu odvolal,“ uvedla tisková mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Diskuze (13) Další článek: Mobilní trefa do černého. Pokémon Go loni vydělal 960 milionů dolarů!

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři, Nákup a ceny, Vodafone, O2, T-Mobile, ČTÚ, Kauzy, Lucie Pecháčková, Velkoobchodní cena, Ekonomický smysl, Trojka, Lhůta, Velký operátor, Tisková mluvčí, Vir, MVNO, Připojení bez kabelu, Markéta Kuklová, Správní řízení, Strašák, Velká trojka


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14