ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

  • Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké
  • Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala
  • V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence
ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se opakovaně snaží usnadnit podnikání virtuálních operátorů na českém telekomunikačním trhu. Mnoho virtuálů stále nemá kompletní nabídku služeb, kterou disponuje trojice velkých síťových operátorů. Důvod je prostý – přemrštěné velkoobchodní ceny. Hlasové služby a SMS jsou dnes samozřejmostí a nabízí je každý, data přes LTE jsou ale známkou prémiovosti a v zákulisí také ochoty jen mála virtuálů platit síťovým operátorům za 1 MB nekřesťanské peníze.

Klepněte pro větší obrázek
Visí tato variace na známý motivační nápis u někoho z českých virtuálů v kanceláři? (obr.: MVNO Network)

A to se má do budoucna změnit. ČTÚ upozorňuje na neplnění závazků z aukce kmitočtů ze strany operátorů O2 a Vodafone, kteří účtují podle úřadu i po předchozím upozornění virtuálům příliš vysoké velkoobchodní ceny za data přenesená na LTE a brání tak jejich podnikání. Nikoliv fyzicky, protože do své sítě je pustí, ale obchodně – podnikání s LTE pro virtuály nedává ekonomický smysl a službu tak raději vůbec nenabízí.

Odebrání licence jako jediný reálný strašák?

Podle podmínek aukce kmitočtů musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání stejně efektivním virtuálním operátorům. Podle nové výzvy ČTÚ z ledna 2017 by se cena měla dostat na úroveň 0,10-0,15 Kč za 1 MB dat u mobilních služeb a cca 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE (tarify typu Internet bez drátu, Bezdrátový internet na doma nebo Připojení bez kabelu).

Aktuálně nabízí O2 cenu za 1 MB dat ve výši 0,43 Kč a společnost Vodafone cenu v rozpětí od 0,29-0,51 Kč za 1 MB, a to v závislosti na objemu odebíraných mobilních služeb. Aby například virtuál pod O2 nebyl tratný, musel by zákazníkovi za nejčastější balíček 1,5 GB naúčtovat nejméně 645 Kč, tzn. 780 Kč s DPH, což je samozřejmě ekonomický nesmysl, když hlavní flatové tarify velkých operátorů s 1,5 GB dat stojí 749 Kč. Samostatnou cenu pro fixní LTE operátoři dosud nerozlišují a nenabízí vůbec.

ČTÚ proto oba hříšníky podruhé vyzval k úpravě velkoobchodních cen v referenčních nabídkách. První výzvu z února loňského roku vyslyšel podle úřadu pouze T-Mobile. Vodafone a O2 cenu dostatečně nesnížily a za neuposlechnutí výzvy jim byla ve správním řízení udělena pokuta v maximální možné výši 2 miliony Kč. Ke splnění výzvy byla operátorům poskytnuta lhůta jeden měsíc. V případě, že by ani napodruhé výzvě nevyhověli, může ČTÚ sáhnout až k zahájení správního řízení o odebrání přídělu rádiových kmitočtů k provozování sítí LTE pro porušení podmínek aukce.

Aktualizováno o vyjádření operátorů O2 a Vodafone:

„ČTÚ změnil metodiku a na rozdíl od minulosti tentokrát postupoval z právního hlediska procesně správně. O2 proto nyní připravuje odpovídající úpravy své velkoobchodní nabídky, které provedeme ve stanovené lhůtě,“ uvedla tisková mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

„Vodafone v plném rozsahu vyslyšel text výzvy ČTÚ z února loňského roku a příslušně upravil cenu za velkoobchodní přístup k LTE. Tvrzení úřadu o tom, že Vodafone neplní podmínky loňské výzvy, je nepravdivé, rozhodnutí ČTÚ není pravomocné. Vodafone se proti němu odvolal,“ uvedla tisková mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Diskuze (13) Další článek: Mobilní trefa do černého. Pokémon Go loni vydělal 960 milionů dolarů!

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři, T-Mobile, O2, Vodafone, Nákup a ceny, ČTÚ, Kauzy, Markéta Kuklová, Strašák, Lhůta, Ekonomický smysl, Lucie Pecháčková, Správní řízení, Velký operátor, Tisková mluvčí, MVNO, Trojka, Bezdrátový internet, Velká trojka, Připojení bez kabelu, Velkoobchodní cena, Vir


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 18

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 186

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59