ČTÚ tlaku operátorů neustoupil, chce 4. hráče

Velká trojka hrozí ČTÚ soudy. 4. operátor má totiž stále vyhrazeny frekvence a zajištěn národní roaming. Jasno bude o Vánocích.
ČTÚ tlaku operátorů neustoupil, chce 4. hráče

ČTÚ vypořádal připomínky k návrhu podmínek aukce na volné frekvence v pásmu 2600, 1800 a nejlukrativnějším 800 MHz. Úřad nyní připraví konečný návrh podmínek aukce a projedná ho s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Aukce by se mohla rozeběhnout do konce července. Do konce srpna bude ČTÚ sbírat přihlášky a samotná dražba začne v listopadu. Výsledky můžeme očekávat před vánoci.

...tedy, v ideálním případě. Připomínám, že první pokus o aukci k němu měl velmi daleko. Operátoři v posledních měsících několikrát zmínili, že jsou připravení podmínky napadnout, což by znamenalo další průtahy.

 
Vánoce jsou za půl roku, 4. operátora nadělí Jaromír Novák
 

K návrhu se v termínu vyjádřilo 17 subjektů, nejhlasitěji se ozvala stávající trojice operátorů, která nesouhlasí se zvýhodněním nového síťového operátora. Posílení soutěže na úrovni infrastruktury však považuje ČTÚ za nejúčinnější způsob dosažení ostatních cílů (rozvoj nových služeb a podpora inovace, zajištění efektivního využívání jednotlivých částí kmitočtového spektra). Problém je v tom, že posílení konkurence je třeba hlavně na trhu 2G/3G, ale dražené frekvence se hodí především na 4G, takže to celé příliš nedává smysl…

Podporu 4. hráče stávající operátoři vidí jako diskriminaci, nepřípustnou veřejnou podporu a nelze se jim divit. Trnem v oku jim je hlavně blok A3 (2× 10 MHz v pásmu 800 MHz), který je vyčleněn výhradně pro nováčka. Ten za něj dle jejich názoru (a jednoduché logiky) zaplatí vyvolávací cenu, kdežto oni se o zbytek poperou, což bude velmi drahé. O blok A3 se mohou stávající operátoři ucházet, až když se neobjeví žádný nový zájemce.

Dva jsou víc než jeden. Kdo s kým peče?

Zajímavou novinkou je příslib zaručení spojitého spektra v pásmu 800 MHz v případě dohody dvou vítězů, kteří by chtěli síť sdílet. Stejné pravidlo bude uplatněno i v nepárové části spektra 2600 MHz. Zatím ale můžeme jen spekulovat, jestli ke sdílení dojde, případně kdo s kým. Pro připomenutí: O2 a T-Mobile už sdílejí 3G síť.

ČTÚ se nenechal zastrašit, i když operátoři naznačovali soudní dohru a tuto podmínku exkluzivity bloku A3 nijak nezměnil. Odvolává se na tzv. test veřejné podpory vycházející ze Smlouvy o fungování Evropské unie a vybraná rozhodnutí Evropské komise. Detailněji jsme se vyčlenění bloku A3 věnovali v tomto článku.

Obdobně se ČTÚ staví k bloku B1 (2× 15,8 MHz v pásmu 1800 MHz), který je rovněž vyčleněn pro nováčka. V zájmu účelného využívání spektra dává úřad přednost čtyřem operátorům namísto tří. Blok B1 v případě nezájmu nováčka nebude dále fragmentován. Pře se vede i o závazku národního roamingu (stávající operátoři, kteří v aukci něco vydraží, musí pustit nového operátora do sítě), zde ČTÚ argumentuje tak, že uchazeče o frekvence nikdo nenutí, by se aukce zúčastnili…

Bez znatelných „kotrmelců“ zůstala zachována i tzv. rozvojová kritéria. Posílen byl například prvek kontinuálního dohledu nad jejich plněním. Částečně ČTÚ vyhověl v omezení podmínky v návaznosti pokrývání okresů, viz obrázky z prezentace níže (celá zde).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do roku 2019 se i v ČR můžeme těšit na alespoň poloviční pokrytí železnic a dálnic rychlou datovou sítí

ČTÚ také zapracoval některé připomínky samotné aukční fáze – jde o „technikálie“ jinak nezajímavé, jen doufejme, že zabrání fiasku, kdy bývalý předseda Rady ČTÚ Dvořák aukci zrušil s tím, že umožňovaly vyhnat cenu do absurdna. Pokud vás zajímá úplné vypořádání podmínek, zamiřte na web ČTÚ.

Diskuze (25) Další článek: ČTÚ vypořádal podmínky aukce. Podpora 4. operátora zůstává

Témata článku: Operátoři, Technologie, LTE, ČTÚ, Kauzy, Dražba, Operátor, Tlak, Efektivní využívání, Nový zájemce

Určitě si přečtěte