ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Včera v 16:00 zpřístupnil ČTÚ operátorům licenční podmínky pro udělení licence na provoz sítě standardu UMTS. Jako cena licence figurovala částka 6,7 miliardy korun, což je vzhledem k výdělkům našich operátorů opravdu hodně.
ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Změna je život

První informace o ceně zněly tak, že ČTÚ prodá licence stávajícím operátorům po pěti miliardách a čtvrtá licence se vydraží s vyvolávací cenou pět miliard korun. Další informace, které prosvítaly, hovořily o ještě rozumnější částce ve výši 4 miliardy Kč za licenci. Včerejší zveřejnění ceny ČTÚ ale pravděpodobně vyrazilo všem zúčastněným dech: za jednu licenci chce stát 6,7 miliardy Kč!

O takto vysoké částce asi RadioMobil vůbec neuvažoval, když ve svém pátečním tiskovém prohlášení mluvil o tom, že je ochotný za licenci na UMTS zaplatit 1,5–2,5 miliardy Kč; Eurotel i Oskar jsou na tom se svým maximem velmi podobně.

Bude o UMTS v ČR zájem?

ČTÚ chce za licenci vyšší částku než stačil RadioMobil za svoji existenci vůbec vydělat. I Eurotel by musel na licenci pár let šetřit a o Oskarovi ani nemluvě. Budou tedy operátoři vůbec ochotni investovat takové peníze? Dostane naše vláda opravdu oněch kýžených 20 miliard?

Pokud by podmínky ČTÚ zněly tak, že operátoři si teď zaplatí licenci a síť budou moci stavět až za několik let, až budou mít dostatečné finanční prostředky, myslím si, že by o této ceně snad ještě mohli uvažovat. Pokud by ale ČTÚ chtěl od operátorů, aby začali stavět sítě ihned, pak je tato cena více než nereálná. Problém je totiž v tom, že cenu za licenci stejně ve finále zaplatí uživatelé nové sítě a možná i uživatelé stávajících sítí.

V nejbližších dnech se vám pokusíme přinést bližší informace o licenčních podmínkách na provoz sítí UMTS. Tyto informace jsou totiž zatím velice těžce dostupné.

Diskuze (37) Další článek: Číslo přísně tajné: nevidím a neslyším

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, Vodafone, T-Mobile, Mil, UMTS, Stát, Operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39