ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Včera v 16:00 zpřístupnil ČTÚ operátorům licenční podmínky pro udělení licence na provoz sítě standardu UMTS. Jako cena licence figurovala částka 6,7 miliardy korun, což je vzhledem k výdělkům našich operátorů opravdu hodně.
ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Změna je život

První informace o ceně zněly tak, že ČTÚ prodá licence stávajícím operátorům po pěti miliardách a čtvrtá licence se vydraží s vyvolávací cenou pět miliard korun. Další informace, které prosvítaly, hovořily o ještě rozumnější částce ve výši 4 miliardy Kč za licenci. Včerejší zveřejnění ceny ČTÚ ale pravděpodobně vyrazilo všem zúčastněným dech: za jednu licenci chce stát 6,7 miliardy Kč!

O takto vysoké částce asi RadioMobil vůbec neuvažoval, když ve svém pátečním tiskovém prohlášení mluvil o tom, že je ochotný za licenci na UMTS zaplatit 1,5–2,5 miliardy Kč; Eurotel i Oskar jsou na tom se svým maximem velmi podobně.

Bude o UMTS v ČR zájem?

ČTÚ chce za licenci vyšší částku než stačil RadioMobil za svoji existenci vůbec vydělat. I Eurotel by musel na licenci pár let šetřit a o Oskarovi ani nemluvě. Budou tedy operátoři vůbec ochotni investovat takové peníze? Dostane naše vláda opravdu oněch kýžených 20 miliard?

Pokud by podmínky ČTÚ zněly tak, že operátoři si teď zaplatí licenci a síť budou moci stavět až za několik let, až budou mít dostatečné finanční prostředky, myslím si, že by o této ceně snad ještě mohli uvažovat. Pokud by ale ČTÚ chtěl od operátorů, aby začali stavět sítě ihned, pak je tato cena více než nereálná. Problém je totiž v tom, že cenu za licenci stejně ve finále zaplatí uživatelé nové sítě a možná i uživatelé stávajících sítí.

V nejbližších dnech se vám pokusíme přinést bližší informace o licenčních podmínkách na provoz sítí UMTS. Tyto informace jsou totiž zatím velice těžce dostupné.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, Ostatní, T-Mobile

37 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Robi 1. 8. 2001 17:45:16

    Ach, jak sladka kritika! Opravdu jsi me svou zanicenou reci rozesmal....

  • Vojtěch Cham 27. 7. 2001 17:38:35
    A podívejme, opět pan Švec, velký zastánce příjmů státního rozpočtu a...
  • Peterh 23. 7. 2001 9:30:30
    Ale prave v pripade stavby a provozu UMTS site tomu tak podle me neni....
Určitě si přečtěte

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

** Pokud vám ještě nebylo 27 let, máte dveře otevřené ** 10 GB s „občanským“ tarifem stojí přes tisícovku, pro mladé 499 Kč ** O2 připravilo akci na telefony, za úpis sleví až 3 000 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš | 3

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3


komerční sdělení

Komerční sdělení