ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Včera v 16:00 zpřístupnil ČTÚ operátorům licenční podmínky pro udělení licence na provoz sítě standardu UMTS. Jako cena licence figurovala částka 6,7 miliardy korun, což je vzhledem k výdělkům našich operátorů opravdu hodně.
ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Změna je život

První informace o ceně zněly tak, že ČTÚ prodá licence stávajícím operátorům po pěti miliardách a čtvrtá licence se vydraží s vyvolávací cenou pět miliard korun. Další informace, které prosvítaly, hovořily o ještě rozumnější částce ve výši 4 miliardy Kč za licenci. Včerejší zveřejnění ceny ČTÚ ale pravděpodobně vyrazilo všem zúčastněným dech: za jednu licenci chce stát 6,7 miliardy Kč!

O takto vysoké částce asi RadioMobil vůbec neuvažoval, když ve svém pátečním tiskovém prohlášení mluvil o tom, že je ochotný za licenci na UMTS zaplatit 1,5–2,5 miliardy Kč; Eurotel i Oskar jsou na tom se svým maximem velmi podobně.

Bude o UMTS v ČR zájem?

ČTÚ chce za licenci vyšší částku než stačil RadioMobil za svoji existenci vůbec vydělat. I Eurotel by musel na licenci pár let šetřit a o Oskarovi ani nemluvě. Budou tedy operátoři vůbec ochotni investovat takové peníze? Dostane naše vláda opravdu oněch kýžených 20 miliard?

Pokud by podmínky ČTÚ zněly tak, že operátoři si teď zaplatí licenci a síť budou moci stavět až za několik let, až budou mít dostatečné finanční prostředky, myslím si, že by o této ceně snad ještě mohli uvažovat. Pokud by ale ČTÚ chtěl od operátorů, aby začali stavět sítě ihned, pak je tato cena více než nereálná. Problém je totiž v tom, že cenu za licenci stejně ve finále zaplatí uživatelé nové sítě a možná i uživatelé stávajících sítí.

V nejbližších dnech se vám pokusíme přinést bližší informace o licenčních podmínkách na provoz sítí UMTS. Tyto informace jsou totiž zatím velice těžce dostupné.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, T-Mobile, O2, Ostatní, UMTS, Operátor

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5