ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Včera v 16:00 zpřístupnil ČTÚ operátorům licenční podmínky pro udělení licence na provoz sítě standardu UMTS. Jako cena licence figurovala částka 6,7 miliardy korun, což je vzhledem k výdělkům našich operátorů opravdu hodně.
ČTÚ: UMTS bude stát jednoho operátora 6,7 miliardy Kč

Změna je život

První informace o ceně zněly tak, že ČTÚ prodá licence stávajícím operátorům po pěti miliardách a čtvrtá licence se vydraží s vyvolávací cenou pět miliard korun. Další informace, které prosvítaly, hovořily o ještě rozumnější částce ve výši 4 miliardy Kč za licenci. Včerejší zveřejnění ceny ČTÚ ale pravděpodobně vyrazilo všem zúčastněným dech: za jednu licenci chce stát 6,7 miliardy Kč!

O takto vysoké částce asi RadioMobil vůbec neuvažoval, když ve svém pátečním tiskovém prohlášení mluvil o tom, že je ochotný za licenci na UMTS zaplatit 1,5–2,5 miliardy Kč; Eurotel i Oskar jsou na tom se svým maximem velmi podobně.

Bude o UMTS v ČR zájem?

ČTÚ chce za licenci vyšší částku než stačil RadioMobil za svoji existenci vůbec vydělat. I Eurotel by musel na licenci pár let šetřit a o Oskarovi ani nemluvě. Budou tedy operátoři vůbec ochotni investovat takové peníze? Dostane naše vláda opravdu oněch kýžených 20 miliard?

Pokud by podmínky ČTÚ zněly tak, že operátoři si teď zaplatí licenci a síť budou moci stavět až za několik let, až budou mít dostatečné finanční prostředky, myslím si, že by o této ceně snad ještě mohli uvažovat. Pokud by ale ČTÚ chtěl od operátorů, aby začali stavět sítě ihned, pak je tato cena více než nereálná. Problém je totiž v tom, že cenu za licenci stejně ve finále zaplatí uživatelé nové sítě a možná i uživatelé stávajících sítí.

V nejbližších dnech se vám pokusíme přinést bližší informace o licenčních podmínkách na provoz sítí UMTS. Tyto informace jsou totiž zatím velice těžce dostupné.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, Ostatní, T-Mobile, Mil, Operátor, UMTS

Určitě si přečtěte

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

** Kvalitu za rozumnou cenu nabídne Xiaomi Mi A1 za 6 496 Kč ** Štědrý Ježíšek může pod stromeček naložit Nokii 8 ** Chcete-li ušetřit na HW, je tu vánoční akce, ale musíte uzavřít smlouvu

6.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7