ČTÚ v roce 2019: podpora trhu, aukce pro sítě 5G i akademie pro seniory

  • Telekomunikační rok 2019 bude vyjímečný aukcí spektra 700 MHz
  • Jinak čeká ČTÚ klasika - ochrana spotřebitele a bdění nad telco trhem
  • Osvětu bude regulátor šířit i přednáškami pro seniory
ČTÚ v roce 2019: podpora trhu, aukce pro sítě 5G i akademie pro seniory

Analýzy trhů, aukce frekvencí pro sítě 5G, příprava na světovou radiokomunikační konferenci nebo třeba pomoc Ministerstvu průmyslu a obchodu s novými dotačními tituly pro sítě NGA. To jsou spolu s podporou fungujícího trhu a ochrannou spotřebitele hlavní priority ČTÚ pro letošní rok.

Nejzajímavější letošní akcí bude pro mnohé právě aukce uvolněných kmitočtů v pásmu 700 MHz a kmitočtů v pásmu 3400 až 3600 MHz. Počítá se i s provedením tzv. refarmingu kmitočtů v pásmu 900 MHz, včetně navazující změny přídělů. Nejzajímavější je, že z aukce může vzejít čtvrtý plnohodnotný operátor.

Další úkoly pro ČTÚ vyplývají z jeho role správce spektra, kdy bude úřad minimalizovat případné negativní dopady procesu migrace terestrického televizního vysílání DVB-T na standard DVB-T2.

Nekalé praktiky v ČR nechceme

Stejně jako v minulých letech bude ČTÚ i letos věnovat pozornost případům zjištěných interferencí sítí DVB-T, DVB-T2 a sítí LTE (rušení příjmu digitální pozemní televize).

ČTÚ si dále předsevzal, že neustane ve vyhledávání nekalých obchodních praktik. V rámci ochrany spotřebitele budou rovněž pokračovat vzdělávací a osvětové aktivity, například prostřednictvím Telekomunikační akademie pro seniory, kteří patří k nejzranitelnějším zákazníkům. 

Kompletní výčet všech úkolů regulátora na rok 2019 najdete v lednové monitorovací zprávě (ke stažení v PDF).

Diskuze (10) Další článek: Honor přinese do Česka také Watch Magic – menší a levnější verzi povedených Huawei Watch GT

Témata článku: ČTÚ, Aukce, 700 MHz, Kompletní výčet, Letošní rok, Hlavní priorita, Nekalý praktik, Regulátor, MHz, Síť, Česká republika, Spotřebitel, Ochrana spotřebitele, Minulý rok, Senior


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11