ČTÚ vypíše tendr na 4. mobilního operátora

Budou se dražit lukrativní frekvence vhodné pro spuštění superrychlé sítě LTE. Získá je někdo nový, nebo to bude malá domů pro stávající trojku?
ČTÚ vypíše tendr na 4. mobilního operátora

Po letech nesplněných přání a nadávání na tuzemskou drahotu budou možná všichni ti, kteří volali po příchodu 4. mobilního operátora konečně vyslyšeni. Slibovaný tendr na čtvrtého GSM/UMTS operátora v České republice nakonec přece jen bude, i když později než se očekávalo. Stále tedy není nic jisté, ale jak se říká, naděje umírá poslední.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) loni sliboval vypsat výběrové řízení na první pololetí letošního roku, ale nestalo se tak. Z pohledu případných zájemců ale bude udělení licence nyní zajímavější z pohledu dražených kmitočtů. Krom pásma 1 800 MHz je ve hře i tzv. digitální dividenda, tedy pásmo 800 MHz, které se uvolnilo analogové televizní vysílání. Zde je třeba zdůraznit, že ten kdo získá pásmo 800 MHz, bude mít ideální podmínky pro nasazení technologie LTE, tedy superrychlých datových sítí čtvrté generace.

Klepněte pro větší obrázek
Frekvence obsažené v aukci jsou velmi lákavé, kdo je získá, stane se králem vysokorychlostního mobilního připojení

Na neuskutečněný tendr, volné frekvence, legislativní překážky a podmínky, za kterých budou licence uděleny jsme se proto zeptali přímo ČTÚ a zde je odpověď.

„ČTÚ dospěl k závěru, že vzhledem k celoevropsky nastupujícímu trendu implementace nových sítí umožňujících využití nových služeb elektronických komunikací založených zejména na vysokorychlostním přenosu dat, i vzhledem k penetraci GSM v ČR, nemůže samotné pásmo 1800 MHz umožnit vznik nového konkurence schopného operátora. Z tohoto důvodu navrhuje přidělení víceméně všech disponibilních kmitočtů pro tyto nové mobilní služby v rámci jednoho společného výběrového řízení.“

„Vzhledem k tomu, že součástí tohoto navrhovaného „balíku kmitočtů“ je i pásmo 800 MHz, je možné výběrové řízení realizovat až po uvolnění tohoto pásma, které bylo v minulosti přiděleno operátorům vysílacích sítí pro šíření zemského televizního vysílání. Protože ČTÚ chce toto výběrové řízení realizovat formou vícekolové aukce (obdobně jako např. v Německu), musí takový postup umožňovat i příslušná legislativa, jejíž úprava je možná v rámci probíhající implementační novely ZoEK.“

 
Vítěz tendru by mohl být znám za rok
 

Zde si dovolím krátkou vsuvku. Aukce se u nás tedy neuskuteční, dokud se nezmění legislativa, konkrétně zákon o elektronických komunikacích. To ale potrvá měsíce. Jakmile budou změny schváleny, může ČTÚ spustit aukci. Dá se předpokládat, že se do ní přihlásí všichni tuzemští mobilní operátoři a dost možná i ti poskytující připojení k internetu. Samotná aukce pak bude trvat další měsíce. Vítěz by dle odhadů mohl být znám právě za rok touto dobou.

„Součástí podmínek výběrového řízení bude pravděpodobně povinnost zajistit přístup k novým službám přednostně v méně hustě osídlených oblastech, aby se snížil zvyšující se rozdíl v možnosti přístupu ke službám elektronických komunikací obyvatel v hustě a řídce osídlených oblastech (tzv. digital divide).“

Nováček to nebude mít snadné

Určitě se mnou budete souhlasit, že jde o velmi potěšující zprávu. Druhou stranou mince jsou jako vždy peníze. Licence nebude levná a pokud zavzpomínáme kolik třeba za licence pro 3G síť zaplatili současní operátoři, dojdeme k závěru, že případný zájemce bude muset z kapsy vytáhnout několik miliard. Dalším zásadním problémem českého telekomunikačního trhu je jeho extrémní saturace, kdy na jednoho obyvatele včetně nemluvňat připadá zhruba 1,3 SIM karty.

Klepněte pro větší obrázek
Český telekomunikační trh s 13 miliony SIM je bezezbytku rozdělen, mrštná štika by ovšem byla vítaným konkurentem třem našim pořádně vypaseným kapříkům

Zakoupením licence by pro nováčka investice teprve začaly – musel by začít budovat svou vlastní infrastrukturu. Ze začátku by se dal sice teoreticky domluvit tzv. národní roaming v síti některého operátora ze současné trojice tak jako začínal například O2 na Slovensku, ale taková jednání nebudou vůbec jednoduchá. Virtuálové nejsou vítaní a nikdo si do své sítě nechce nikoho pustit. To by pro nováčka znamenalo vybudování infrastruktury a zázemí za další desítky miliard.

Nováček by musel přijít s mnohem výhodnější nabídkou než má stávající trojice, na tom sice nic není, jelikož už tak lámou tuzemští operátoři rekordy v drahotě, ale pro 4. operátora by to znamenalo pomalejší návratnost investic. A nesmíme zapomenout na propagaci, jelikož v podstatě jediný způsob získání zákazníků je jejich přetažení od budoucích konkurentů.

Sečteno a podtrženo, kdo ví jak to nakonec dopadne. Nebyl bych totiž příliš překvapen, kdyby se nakonec aukce proměnila v malou domů pro stávající tuzemské operátory, kterým pravděpodobně nebude tendr uzavřen. Nechci být pesimistou, ale je to jeden z možných scénářů…

Témata článku: Operátoři, LTE, Technologie, Kauzy, Mobil, Mobilní operátor, Operátor

Určitě si přečtěte

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

** Akcelerace závodního dronu je zdrcující: 0 - 150 km/h pod sekundu. ** Na trati číhá sprcha, oheň i větrné dělo. ** Pilot řídí prostřednictvím brýlí, které berou obraz z palubní kamery.

Včera | Kůžel Filip

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

22.  10.  2017 | Michlovský Jakub | 88

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

22.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 4

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

21.  10.  2017 | Měchura Milan | 1

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

** Operátoři připravují LTE pro metro včetně tunelů. ** Najednou nás dopravní podnik překvapí Wi-Fi sítí v 6 stanicích. ** Najdou se výjimky, ale jinak je to s konektivitou na cestách bída.

21.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7