Dálkový ovládač v mobilu: zatím bez záruky

Mobily pohlcují další a další funkce, tahle by se mohla líbit všem zapáleným televizním divákům. Stačí mít smartphone s infraportem.

Chtěli byste univerzální dálkový ovladač, pod jehož velením by pracovala veškerá elektronika u vás doma? Myšlenka takového ovládání v podobě mobilního telefonu s infraportem je sice lákavá, ale na spolehlivé a univerzálně fungující softwarové řešení si budeme muset ještě chvíli počkat.

Společnost Psiloc od poloviny listopadu nabízí k volnému stažení beta verzi aplikace irRemote pro smartphony se Symbianem S60. Popsané výhody prográmku jsou jasné: podpora většiny současných značek na trhu, univerzální ovládání různých druhů elektroniky bez nutnosti instalace jakýchkoli hardwarových nebo softwarových doplňků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
irRemote je rekordmanem v délce instalace, trvala celých 8 minut

Skutečnost už tak růžová není. Jen samotná instalace (testovali jsme na nové Nokii N95 8GB s nejnovější verzí firmwaru) byla během na dlouhou trať. Rozbalení půlmegového instalačního balíčku do telefonu trvalo nekonečných 8 minut. Prostředí aplikace je jednoduché a intuitivní, hned na začátku vidíte, které druhy přístrojů by teoreticky mohl irRemote podporovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Registrace produktu • nastavení

V nastavení je pouze několik položek, z nichž nejdůležitější je určení metody komunikace infraportů. Na výběr je šest blíže neurčených metod, pravděpodobně se jedná o různé standardy, které je dobré v případě nefunkčnosti jednoho postupně všechny vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktualizace ovladačů • ani s jedním bohužel televize nekomunikovala

Nevýhodou je nemožnost naučit infrapaprsek komunikovat s konkrétním přístrojem, který máte doma. Spolehnout se tak musíte na databázi podporovaných druhů a typů přístrojů, kterou aktualizujete připojením na internet. Podle druhu a značky si vyhledáte konkrétní model, který chcete ovládat. V našem případě jsme zkoušeli Hi-Fi systém JVC, televizi Philips a LCD obrazovku Acer. Ani v jednom případě se nám nepodařilo s přístrojem navázat komunikaci. Po posledním testování se dokonce irRemote odmítal znovu spustit.

Klepněte pro větší obrázek
V ideálním případě se na telefonu po spojení s elektrospotřebičem objeví tato obrazovka

Přece jen se zatím jedná o beta verzi programu, takže nemůžeme vyžadovat 100% funkčnost. Je možné, že s jiným typem telefonu by se podařilo ovladač zprovoznit. Svoje zkušenosti a postřehy můžete psát v diskuzi pod článkem. Byli jste úspěšnější?

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Mobil

Určitě si přečtěte