Další meta počítačových virů: mobilní telefony

Přestože se prozatím nemusíme virů útočících na naše mobilní telefon příliš obávat, nemusí tak tomu být na vždy. Mobilní telefony totiž svojí podstatou splňují naprosto ideální platformu pro kobercové šíření podobných zákeřností.
Další meta počítačových virů: mobilní telefony

S počítačovými viry – malými kousky programového kódu vykonávající nějakou destruktivní činnost – se setkáváme stále častěji. Potkáváme je také v místech, kde bychom je ještě před časem nečekali ani v těch nejhorších nočních můrách. Čím je tento rozmach způsoben?

Klepněte pro větší obrázekMůžu zde doufám otevřeně říci, že hlavní příčinou vzniku a šíření virů jsme my, lidé. To lidé programují viry a jsou to opět lidé, kteří je svou nepozorností šíří dál. Prozatím měly viry dobré podmínky k životu téměř výhradně na stolních počítačích a svět mobilních telefonů byl pro ně příliš tvrdým oříškem. To se však díky (či snad kvůli) samotným výrobcům může brzy změnit.

Sami proti sobě

U všech je totiž velmi dobře patrný přesun do oblasti chytrých telefonů. Tyto nové přístroje už nebudou uzavřenými platformami jako je tomu doposud, ale budou to ve své podstatě kapesní počítače se všemi (virovými) záludnostmi z toho vyplývajícími. V těchto mobilech budoucnosti budou mít viry výborný životní prostor – budou mít k dispozici velkou paměť pro svá data, rychlé procesory pro svůj běh a bezdrátovou mobilní komunikaci pro snadné šíření do jiných zařízení.

Troufne si dnes vůbec někdo odhadnout, jak dlouhá – či spíše krátká – doba by byla zapotřebí k masovému šíření takového mobilního viru? I když chci být skeptikem, vychází mi doba skutečně velmi, velmi krátká – vždyť „obyčejné“ současné emailové viry dokáží obletět svět řádově za několik hodin. K tomu však nemají výhodu mobilních telefonů – stálý přístup k síti.

Černé proroctví

Pokud se tento scénář někdy stane skutečností, jak se budeme bránit? Budeme do svých mobilů muset instalovat drahé antivirové programy? Nebo budou muset operátoři do svých síti nainstalovat antivirovou ochranu úplně stejně, jako ji má nainstalovánu každý pořádný e-mailový server? Kdo ví, v každém případě však mají mobilní viry před sebou ještě netušené možnosti. Bojíte se?

Témata článku: Telefony, Počítač, Telefon, Meta, Mobilní telefon, Mobil

Určitě si přečtěte

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

** Dnes téměř po roce proběhne další Google Keynote zaměřená na HW ** Hlavní hvězdou budou opět smartphony řady Pixel 2 ** Trumfne letos Google konkurenci?

4.  10.  2017 | Miksa Martin | 21

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2017 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2017 můžete koupit

** Vybíráme největší mobilní hity v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Své místo mají i tablety a tlačítkové telefony

4.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 19

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

Vyfotili jsme všechny barvy iPhonu 8. Nejhezčí je zlatá [galerie]

Vyfotili jsme všechny barvy iPhonu 8. Nejhezčí je zlatá [galerie]

27.  9.  2017 | Láska Jan, Miksa Martin | 48