Další meta počítačových virů: mobilní telefony

Přestože se prozatím nemusíme virů útočících na naše mobilní telefon příliš obávat, nemusí tak tomu být na vždy. Mobilní telefony totiž svojí podstatou splňují naprosto ideální platformu pro kobercové šíření podobných zákeřností.
Další meta počítačových virů: mobilní telefony

S počítačovými viry – malými kousky programového kódu vykonávající nějakou destruktivní činnost – se setkáváme stále častěji. Potkáváme je také v místech, kde bychom je ještě před časem nečekali ani v těch nejhorších nočních můrách. Čím je tento rozmach způsoben?

Klepněte pro větší obrázekMůžu zde doufám otevřeně říci, že hlavní příčinou vzniku a šíření virů jsme my, lidé. To lidé programují viry a jsou to opět lidé, kteří je svou nepozorností šíří dál. Prozatím měly viry dobré podmínky k životu téměř výhradně na stolních počítačích a svět mobilních telefonů byl pro ně příliš tvrdým oříškem. To se však díky (či snad kvůli) samotným výrobcům může brzy změnit.

Sami proti sobě

U všech je totiž velmi dobře patrný přesun do oblasti chytrých telefonů. Tyto nové přístroje už nebudou uzavřenými platformami jako je tomu doposud, ale budou to ve své podstatě kapesní počítače se všemi (virovými) záludnostmi z toho vyplývajícími. V těchto mobilech budoucnosti budou mít viry výborný životní prostor – budou mít k dispozici velkou paměť pro svá data, rychlé procesory pro svůj běh a bezdrátovou mobilní komunikaci pro snadné šíření do jiných zařízení.

Troufne si dnes vůbec někdo odhadnout, jak dlouhá – či spíše krátká – doba by byla zapotřebí k masovému šíření takového mobilního viru? I když chci být skeptikem, vychází mi doba skutečně velmi, velmi krátká – vždyť „obyčejné“ současné emailové viry dokáží obletět svět řádově za několik hodin. K tomu však nemají výhodu mobilních telefonů – stálý přístup k síti.

Černé proroctví

Pokud se tento scénář někdy stane skutečností, jak se budeme bránit? Budeme do svých mobilů muset instalovat drahé antivirové programy? Nebo budou muset operátoři do svých síti nainstalovat antivirovou ochranu úplně stejně, jako ji má nainstalovánu každý pořádný e-mailový server? Kdo ví, v každém případě však mají mobilní viry před sebou ještě netušené možnosti. Bojíte se?

Témata článku: Telefony

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • elipsoid 1. 4. 2002 20:59:18

    Pokud vím, mobilní vir už existuje. Na kamarádovu 3210 přišla sms,...

  • DJ BOBR 28. 3. 2002 17:14:36
    Co takhle přijít na to, jak vypadají speciální SMSky pro změnu údajů na Go...
  • Flek 28. 3. 2002 13:02:34
    No já si myslím že i v dnešní době by bylo určitě realizovatelné skrytým...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení