Další meta počítačových virů: mobilní telefony

Přestože se prozatím nemusíme virů útočících na naše mobilní telefon příliš obávat, nemusí tak tomu být na vždy. Mobilní telefony totiž svojí podstatou splňují naprosto ideální platformu pro kobercové šíření podobných zákeřností.
Další meta počítačových virů: mobilní telefony

S počítačovými viry – malými kousky programového kódu vykonávající nějakou destruktivní činnost – se setkáváme stále častěji. Potkáváme je také v místech, kde bychom je ještě před časem nečekali ani v těch nejhorších nočních můrách. Čím je tento rozmach způsoben?

Klepněte pro větší obrázekMůžu zde doufám otevřeně říci, že hlavní příčinou vzniku a šíření virů jsme my, lidé. To lidé programují viry a jsou to opět lidé, kteří je svou nepozorností šíří dál. Prozatím měly viry dobré podmínky k životu téměř výhradně na stolních počítačích a svět mobilních telefonů byl pro ně příliš tvrdým oříškem. To se však díky (či snad kvůli) samotným výrobcům může brzy změnit.

Sami proti sobě

U všech je totiž velmi dobře patrný přesun do oblasti chytrých telefonů. Tyto nové přístroje už nebudou uzavřenými platformami jako je tomu doposud, ale budou to ve své podstatě kapesní počítače se všemi (virovými) záludnostmi z toho vyplývajícími. V těchto mobilech budoucnosti budou mít viry výborný životní prostor – budou mít k dispozici velkou paměť pro svá data, rychlé procesory pro svůj běh a bezdrátovou mobilní komunikaci pro snadné šíření do jiných zařízení.

Troufne si dnes vůbec někdo odhadnout, jak dlouhá – či spíše krátká – doba by byla zapotřebí k masovému šíření takového mobilního viru? I když chci být skeptikem, vychází mi doba skutečně velmi, velmi krátká – vždyť „obyčejné“ současné emailové viry dokáží obletět svět řádově za několik hodin. K tomu však nemají výhodu mobilních telefonů – stálý přístup k síti.

Černé proroctví

Pokud se tento scénář někdy stane skutečností, jak se budeme bránit? Budeme do svých mobilů muset instalovat drahé antivirové programy? Nebo budou muset operátoři do svých síti nainstalovat antivirovou ochranu úplně stejně, jako ji má nainstalovánu každý pořádný e-mailový server? Kdo ví, v každém případě však mají mobilní viry před sebou ještě netušené možnosti. Bojíte se?

Diskuze (6) Další článek: Které mobilní telefony se vyplatí?

Témata článku: Telefony, Počítač, Meta, Telefon, Mobilní telefon, Vir, Mobil

Určitě si přečtěte