Dancall HP 2711: hvězda, která ještě nezhasla (retrorecenze)

Zdá se vám, že váš mobilní telefon postrádá některé moderní funkce? Jste nespokojení, protože nemá Bluetooth nebo barevný displej? Zkuste s námi zavzpomínat na jeden slavný, ale dnes už historický mobilní telefon a možná si pak budete svého přístroje více vážit.
Dancall HP 2711: hvězda, která ještě nezhasla (retrorecenze)
Kapitoly článku
Mobilní telefony zatím nemají příliš bohatou historii. Vývoj v této oblasti je však velice bouřlivý a na některé výjimečné modely z bohaté nabídky se bude vzpomínat ještě dlouhá léta. Některé mobily se staly doslova legendami.

U nás se v této souvislosti nejčastěji vzpomíná na dobu, kdy po městech pobíhali manažeři ověnčení těžkými kufříky se sluchátky. To byl však teprve syrový začátek mobilní telefonie u nás. Spojení se světem zajišťovala síť NMT a mobilní telefon si mohla pořídit jen hrstka zámožných podnikatelů.

Jedním z prvních zařízení, které se u nás někdy před deseti lety objevilo, byl robustní a respekt budící telefon značky Dancall. V obrovském plastovém obalu zabíraly nejvíce místa těžké akumulátory, které však stejně nevydržely dlouho zásobovat energeticky velmi náročný přístroj. Nesměla chybět výkonná anténa a samotné telefonní sluchátko, které bylo k tělu připevněno klasickou spirálovitou šňůrou. Pro „pohodlné“ nošení bylo zařízení vybaveno popruhem na rameno a bytelným madlem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nosit tento "mobilní" telefon stále s sebou mohl jen uživatel v dobré kondici 

Se značkou Dancall jsme se mohli setkávat i nadále, jednalo se o firmu nabízející celou řadu kvalitních telefonních přístrojů. Po spuštění sítě GSM se jeden z nich objevil i v nabídce dotovaných telefonů Eurotelu. Jednalo se o typ HP 2711, ale mohli jste ho znát také pod jménem Eurotel XL110. Na svou dobu to byl revoluční kousek a za dobu své působnosti se stal v Česku jedním z nejznámějších telefonů. Jistě se najdou uživatelé, kteří ho dodnes používají, a ještě více se najde těch, kteří jeho jméno používají jako synonymum pro starý mobil. Připomeňme si, jakými parametry nás tenkrát ohromil a co všechno dokázal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To je on, legendární Dancall HP 2711

Není cihla jako cihla

Díky svému tvaru, rozměrům a hmotnosti si telefon časem získal přezdívku „cihla“. Takového oslovení se dočkaly později i jiné mobily podobných proporcí, ale Dancall byl opravdu první. S rozměry 150 × 45 × 20 mm a hmotností takřka čtvrt kilogramu rozhodně není určen do kapsičky saka ani kalhot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednou z těchto cihel můžete telefonovat... • telefon je pořádný macek   

Telefon je černý a nezdobí ho žádné designerské finesy. Je to kvádr s lehce zaoblenými hranami, jehož linie narušuje pouze vystupující anténa. Ta je řešena jako vysouvací, aby byl zajištěn kvalitnější příjem signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S vysunutou anténou se délkový rozměr takřka zdvojnásobí

Na přední straně se samozřejmě nachází klávesnice. Je velice rozlehlá a klávesy má pravidelně rozmístěné, takže se vám nemůže stát, že se přehmátnete – to bývá na moderních miniaturních klávesnicích častým problémem. Tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu a jejich stisk je velmi tuhý, takže se palec při psaní SMS zprávy hodně nadře. Nad blokem numerické klávesnice se nachází řada čtyř funkčních tlačítek – vypínací, CLR (pro smazání znaku na displeji aj.), zelené a červené sluchátko. Ještě kousek nad nimi jsou pak dvě navigační tlačítka pro pohyb v nabídce a dvě kontextové klávesy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou velká, tuhá a s velkými mezerami - při psaní SMS se palec dost nadře

Navigační tlačítka jsou umístěna spolu s displejem v černém rámečku. Ten zdobí název operátora a logo sítě GSM. Displej je monochromatický, má rozměry 36 × 14 mm a dokáže zobrazit až tři řádky textu. V pohotovostním režimu ukazuje stav baterie, sílu signálu, zkrácený název operátora a na spodním řádku přiřazené funkce kontextových kláves. Ty jsou pevně nastaveny tak, že se pravým tlačítkem dostanete do nabídky a levým do telefonního seznamu. Na displeji nechybí ani stavové ikony, které uživatele mohou informovat o přijaté SMS nebo hlasové zprávě. Při vyzvánění zobrazuje číslo nebo jméno volajícího. Podsvícení displeje je zelené stejně jako podsvícení klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek
Displej, kontextová a navigační tlačítka 

Nad displejem se v mírném prohloubení krčí malý otvor reproduktoru. Stejně malý otvor k mikrofonu je vidět na dolním okraji. Ve spodní části je systémový konektor a zdířka pro nabíječku. Zezadu nejdeme úchyt pro sponu na opasek a konektor pro externí anténu. SIM karta je skrytá po blokem baterie, která má standardně kapacitu 550 mAh. Ta dokáže telefon udržet až 22 hodin v pohotovostním režimu a 85 minut při telefonování, ve skutečnosti se však jednalo o hodnoty poloviční.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na dolní straně na vás "vyceňuje zuby" konektor • na klipu se telefon pěkně pohoupává • lože pro SIM kartu


V druhé kapitole se podíváme na funkce telefonu a řekneme si, jak to s Dancallem dopadlo. V závěru je ještě několik zajímavých fotografií.

Témata článku: HP, Retro, Vystupující anténa, Častý problém


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70