Dell Axim X30: 624 MHz v dlani

Dell včera představil nový model kapesního počítače, Axim X30. Hlavní změny jsou uvnitř. Skrývá se tam nový procesor Intel taktovaný na úctyhodných 624 MHz a přeinstalovaný operační systém Windows Mobile 2003 Second Edition.
Dell Axim X30: 624 MHz v dlani

Ani jsme si ještě pořádně neosahali nový Dell Axim X3 a už se na světlo světa klube druhý vývojový stupeň s označením X30. Nemohu hovořit o zcela novém modelu - Axim X30 byste od X3 jen stěží rozeznali. Hlavní změny a překvapení ale čekají uvnitř, nové modely by navíc měly cenou překonat své předchůdce.

S nejrychlejším procesorem

Srdcem nových Aximů je zbrusu nový procesor Intel XScale řady PXA270, který je taktovaný na 312, respektive 624 MHz. Po třech generacích technologicky stagnujících procesorů nastává vítaná změna. Procesory řady PXA27x jsou vybaveny instrukční sadou WMMX (Wireless MMX) vycházející z multimediální sady MMX. Tyto instrukce mají zvýšit výkon v multimediích, tedy přehrávání videa v různých formátech, vykreslování objemných obrázků a podobně.

Podle serveru Aximsite, kde už nový Axim podrobili testům, nejde jen o planá slova. Dosud nejrychlejší kapesní počítač, Asus MyPal A620 s procesorem PXA255 na frekvenci 400 MHz byl v procesorovém i grafickém testu poražen o třicet procent. Vzato z druhého pohledu – třicetiprocentní nárůst výkonu byl vykoupen šestapadesátiprocentním nárůstem taktovací frekvence procesoru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Vysoká taktovací frekvence s sebou přináší i otázku hospodárnosti procesoru. Využiji opět výsledků z Aximsite a vlastních měření modelu X3. Procesor s frekvencí 624 MHz „vyčerpal“ nový model v SPB Benchmarku „standardní používání, maximální výdrž“ za 3 h 24 min, což je o čtrnáct minut méně než v případě Aximu X3 s procesorem o frekvenci 400 MHz. Pomalejší verze nového procesoru dosáhla velmi slušné hodnoty 5 h a 27 min.

Opět několik verzí

U Dellu jsme si již zvykli na několik různých výkonnostních verzí. Nejnižší model nedisponuje žádnou technologií bezdrátového přenosu dat a paměť je pouhých 32 megabajtů. Vyšší model přidává kombinaci Bluetooth/Wi-Fi a paměť o dvojnásobné kapacitě. U obou modelů se musíte spokojit se synchronizačním kabelem a procesorem s frekvencí 312 MHz. 

Synchronizační kolébku a procesor s dvojnásobným taktem nabízí až nejvyšší model. Je škoda, že Dell mu nepřidal dvojnásobnou kapacitu paměti RAM, aby Axim mohl konkurovat i špičkám, jako je iPaq h5550 a FS Loox 610 BT/W-Fi. Všechny modely jsou vybaveny novým operačním systémem Windows Mobile 2003 Second Edition, o kterém jsme již informovali.

Zpět na špici

Dell se díky nejrychlejším procesorům a novému operačnímu systému stává technologickým tahounem platformy Pocket PC. Toto křeslo je však velmi horké a bude-li si jej chtít Dell udržet, měl by pomýšlet na kapesní počítače s VGA displeji. Ceny nových Aximů jsou na velmi příjemné úrovni. Při výpočtu ceny je ale lepší porovnat ceny v dolarech než převádět dolary na koruny. Již jsme si zvykli, že u nás jsou kapesní počítače vždy dražší.

Diskuze (7) Další článek: Přehled doplňkových balíčků operátorů: způsob, jak ušetřit?

Témata článku: Dell, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Vítaná změna, MHz


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 78

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24