Dell Axim X5: Pocket PC zajímavé nejen svou cenou

Společnost Dell uvede za pět dnů nový kapesní počítač založený na platformě Pocket PC. Hlavním příslibem je vedle elegantního designu cena. Ta by u levnějšího modelu neměla přesáhnout hranici desíti tisíc korun.
Dell Axim X5: Pocket PC zajímavé nejen svou cenou

Společnost Dell uvede 18.listopadu, tedy za pět dnů, nový kapesní počítač s označením Axim X5. Hned z počátku prozradím, že více než funkcemi a vybavením bude ostatním rivalům konkurovat cenou. Cena verze se „slabším“ procesorem by neměla přesáhnout 250 dolarů. Pokud jsem vás cenou nalákal, přečtěte si podrobnější informace.

Je to fešák!

Nevím, jak vidíte situaci vy, ale kapesní počítače mi v poslední době přijdou přinejmenším podobné. Jsou to kovové, přísně pravidelné kvádříky většinou vyvedené ve stříbrné barvě. Novátorství Dellu ze strany designu vítám s nadšením. I když zatím nejsou k dispozici podrobnější fotografie, vzhled Aximu je již na první pohled velmi zajímavý. Dell se oprostil od přísné hranatosti a přístroj je více kulatý. Barevné provedení je elegantní: kombinace tmavě šedé masky se stříbrnými tlačítky lahodí – alespoň mému – oku. Abych jen nechválil - přístroj vypadá díky širším lemům zužujícím se směrem dolů trošku baculatě. Z mylné myšlenky nás ale vyvedou skutečné rozměry 128 × 81 × 18 milimetrů. Pro srovnání – dnes nejrozšířenější modely iPAQu (3750) mají rozměry 135 × 84 × 15 milmetrů.
Hmotnost je 196 gramů. Jsem si jistý, že lze v tomto směru dosáhnout lepších parametrů.

Klepněte pro větší obrázek

Výbavová klasika

Co mám na mysli pod pojmem „výbavová klasika“? Snad všechny dnešní či „blízce budoucí“ kapesní počítače obsahují stejné základní vybavení a liší se jen drobnostmi. Procesor Intel XScale PXA250 na frekvenci 300 či 400 Mhz, dle cenové kategorie. Tyto procesory skrývají velký potenciál, který využijeme až s příchodem optimalizovaných aplikací. Hlavní devízou těchto procesorů je nižší spotřeba, než u klasiky StrongARM na 206MHz. I když hlavním žroutem je na kapesním počítači displej a jeho podsvícení. Nakousnul jsem displej, ovšem ani zde se nic převratného nečeká: klasika 240 × 320 obrazových bodů s barevnou hloubkou 65536 barev.

Paměti není nikdy dost!

V závislosti na ceně bude přístroj vybaven buď 32MB resp. 48MB Flash ROM paměti a 32MB respektive 64MB ukládací a operační paměti. I když se může 48MB Flash ROM paměti zdát zbytečně mnoho, nevíme, o kolik Microsoft nafoukne svůj nový operační systém. Bude-li menší, než oněch 48MB, vystačíme si se softwarovým upgradem. Do pdáčka s 32MB si nová okna nenahrajete, nebo nahrajete v ořezané verzi (podobně jako při upgradu modelu 3630 z Pocket PC na Pocket PC 2002). Základní paměť o velikosti 64MB bohatě stačí pro práci s dokumenty či PIM aplikacemi, vyžadujete-li však od kapesního počítače i schopnosti multimediální, přijdou k duhu rozšiřující sloty pro paměťové karty typu Compact Flash i SD/MMC. Možnosti rozšíření schopností a funkcí kapesního počítače se tímto značně rozšiřují. Setkám se s názorem uživatelů, že se dva rozšiřující sloty hodí: v jednom může být komunikační karta (WiFi, Bluetooth) a v druhém karta paměťová.

PDA do školní brašny

Jak jsem se již zmínil v úvodu, přístroj bude oficiálně uveden 18.listopadu. Věřím, že se v tento den dozvíme další detaily a drobnosti, které jsou dle mého názoru velmi důležité (příklad za všechny – vyměnitelný akumulátor). Prosákly i informace o předběžné ceně: levnější model se slabším procesorem a menší pamětí by měl stát zhruba 250 dolarů, což je v přepočtu necelých osm tisíc korun! Vybavenější model vyjde o sto dolarů dráž, tedy něco přes jedenáct tisíc korun. Obě ceny jsou jen orientační a dá se předpokládat, že budou v naší zemi o něco vyšší. I tak by šlo o cenu zajímavou, dnešní nejlevnější PDA na Pocket PC stojí kolem třinácti tisíc. Zdá se, že si konečně výrobci uvědomují, že stojí-li značkový notebook v základní výbavě 35 tisíc korun včetně daně, málo kdo si koupí PDA za o něco málo nižší cenu. Snad se konečně blýská na lepší časy a snad se i jednou dočkáme kapesních počítačů v aktovce každého školáka.

Diskuze (9) Další článek: 13.11.2002 21:25 Středeční házení kostkou a následné otřesy na burze

Témata článku: Dell, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Pocket

Určitě si přečtěte