Dell M109s: jak udělat kino z mobilu

Včera jsem si na hotelovém pokoji z mobilu pustil celovečerní film. Obraz byl ostrý a úhlopříčka měla metr a půl. Nevěříte?

Displeje jsou malé a aby se vešly do kapsy, není je možné zvětšovat donekonečna. Přichází tedy éra mobilních projektorů? Slyšíme o tom už několik let. Na podzim jsme si vyzkoušeli první mobilní mikroprojektor prodávaný na českém trhu (3M MPro110), zaujal nás jako technická perlička, ale k ostrému nasazení mu ještě dost chybí. V Asii se dokonce prodávají mobily s integrovaným projektorem, ale na jejich použitelnost bych nevsadil ani zlámanou grešli.

Tentokrát si ukážeme, jak to udělat sice s omezenou mobilitou, zato už dnes smysluplně. Test miniprojektoru Dell M109s za nás udělal už Tomáš Holčík na Živě.cz, takže se prvně podívejte na video a pak si v krátkosti povíme, co to všechno může mít společného s mobilním telefonem.

 

Viděli jste tedy, že se v mnoha ohledech jedná o vyspělý projektor. Kompromisem oproti těm dospělým je tady výkon a některé pokročilé funkce, příjemným benefitem jsou rozměry. Ano, mobilní telefon s analogovým výstupem připojíte i k mnoha jiným projektorům, ale ty ostatní se jen tak nevejdou do aktovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak si tedy vede Dell M109s ve spojení s mobilním telefonem? Jako zcela mobilní projektor jej označit nemůžeme, nemá totiž vlastní akumulátor, stále musí být připoután kabelem k elektrické zásuvce. Se signálem z mobilu si ale poradí hravě. Nativní rozlišení projektoru 800 × 600 obrazových bodů je nad možnostmi většiny současných mobilů v roli videopřehrávače. Jen ty nejvýkonnější stroje zvládnou video v tomto rozlišení přehrát naprosto plynule.

Tak jako u mikroprojektoru 3M jsem se i tentokrát potýkal s problémem jak zvučit. Jakmile totiž do Nokie Tube strčíte konektor, abyste odvedli videosignál, do kabelu je přesměrován i zvuk a vy jej musíte nějak dostat ven. Opět si tedy musíte pomoct redukcí (v mém případě 2×cinch do samice 3,5 mm jack) a přídavnými reproduktory. Jediná drobnost, ve které micro-3M překonává mini-Dell je stativový závit. Zatímco 3M stačilo našroubovat na malou trojnožku, Dell budete podkládat knížkami...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čekání na mobilní kino pokračuje

Kratičkým testem jsem zjistil, že si z mobilu skutečně můžete vytáhnout obraz o úhlopříčce 150 cm, aniž byste museli pozorovat podivně se kmitající nejasné stíny. Dell M109s (Heureka.cz: 11 242 Kč) nabídne kvalitní obraz a ve spojení s výkonným mobilem tvoří sestavu použitelnou i na projekci celovečerního filmu. K naplnění pojmu „mobilní kino“ jsme zase o kousek blíže, i když jsme se tentokrát přiblížili z jiné strany, než s mikroprojektorem od 3M.

Diskuze (14) Další článek: O2: netradiční přání k Valentýnu

Témata článku: Dell, Příslušenství, Výkonný mobil, Mobil, Kvalitní obraz, Integrovaný projektor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31